Μπηκε στη φαση της πτερορροιας ή οχι;

Συζήτηση με θέμα Μπηκε στη φαση της πτερορροιας ή οχι;, που ξεκίνησε από possidi, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 7 Ιουλ 2009.

1. possidi

possidi PB New Member

Καλημερα φιλοι κ φιλες μου,

Εδω κ 1 περιπου βδομαδα αρχισα να παρατηρω απο 1-2 πουπουλακια στον πατο του κλουβιου. Ο μικρουλης μου επισης σταματησε το κελαηδημα αλλα ειναι κινητικοτατος, τρωει κανονικα τα παντα κ κανει το μπανιο του σχεδον καθε μερα. Πανω του δεν εχω παρατηρησει "κενα" χωρις πτερωμα κ αναρωτιεμαι αν μπηκε στη φαση της πτερορροιας η οχι...

Συγχωρηστε τις αποριες μου αλλα μονο θεωρητικα γνωριζω πως ειναι η πτερορροια κ οπτικα δεν μπορω να φανταστω πως θα φαινεται πανω στο woody μου...

Ευχαριστω!

2. fragos

fragos PB Member

3. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Μην φανταστεις οτι το πουλάκι θα χασει με μιας ολο το φτέρωμά του και θα μείνει γυμνό απο πουπουλα;) Η αλλαγη του φτερωματος γινεται σταδιακά μεσα σε ενα μεγαλο χρονικό διάστημα. Δηλαδή θα πέφτουν καποια φθαρμένα φτερά ενώ συχρόνως θα φυτρώνουν τα νέα με ενα ρυθμο που το πουλάκι δεν θα παραμεινει χωρις φτερωμα. Αν παρόλα αυτα συμβει κατι τετοιο θα πρέπει να το ψαξεις λιγο περισσότερο μήπως και και δείχνει καποια παθολογία. Παθολογική πτερόρροια πτηνών

4. possidi

possidi PB New Member

Σ'ευχαριστω Τζωρτζινα για την καθησυχαστικη σου απαντηση. Να 'σαι καλα!

5. cvrak

cvrak PB New Member

Και το δικό μου το αρσενικό άρχισε να χάνει φτερα. Είναι η εποχή τους τωρα.
    Όταν η πτεροροια φτάσει στο μαξιμουμ , κανει και μια μικρη καραφλίτσα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...