Μπανιο και κλωσσιμο αυγων

Συζήτηση με θέμα Μπανιο και κλωσσιμο αυγων, που ξεκίνησε από lizard, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 28 Φεβ 2008.

1. lizard

lizard PB Member Article Writer

γεια σας σημερα το θηλυκο μου εκανε μπανιο εγινε μουσκεμα και μετα πηγε και εκατσε στα αυγα της τα αυγα ειναι σιγουρα σπορωμενα γιατι εχω κανει οωσκοπιση το θεμα ειναι οτι μπορει να παθουν τιποτα τα μωρα μεσα στα αυγα επειδη εκατσε επανω τους βρεγμενη;

2. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

poses meres ekatse mexri tora ??? Enoo poses meres einai akoma mexri tha bgoun kanonika ???

Alexandros

3. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Μην ανησυχείς ξέρει τι κάνει.
    Με το να τα βρέχει, τα πουλάκια θα βγούν ευκολότερα, αφού το κέλυφος των αυγών τους μαλακώνει.
    Προσοχή χρειάζεται όταν τα μικρά έχουν βγεί από το αυγό, γιατί αν κάτσει η κανάρα βρεγμένη πάνω τους, μπορεί να κρυώσουν.
    (Μετά την εκκόλαψη βγάλε την μπανιέρα).

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Η τοποθέτηση μπανιέρας στο θηλυκό όταν κλωσάει δεν είναι πολύ καλή ιδέα εκτός εάν πρόκειται να εκκολαφτούν τα αβγά σε μια δύο μέρες. Προσωπικά δεν θα έβαζα ούτε τότε εφόσον η υγρασία στο χώρο ήταν από 55-60% και πάνω.

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Καλά όταν κλωσάμε, όταν έχουμε μεγάλα παιδιά,
    να μην κάνουμε ένα μπανάκι ?

-Μετά απο δυό γέννες της φάνηκε, Παράδεισος!
    Μέχρι κι'εγώ το ευχαριστήθηκα.

Συνημμένα Αρχεία:

6. lizard

δεν εβαλα μπανιερα εγω αλλα εκανε μπανιο στην ποτιστρα μονη της τα αυγα τα κλωσσα 10 μερες.

7. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αρη ,έτσι κι' αλλιώς ,σε 3-4 μέρες θα ξέρεις, αν έχει δίκιο ο Χρήστος.

8. lizard

παρολαυτα τα καναρινια σου ειναι παρα πολυ ομορφα μακη να τα χαιρεσε ελπιζω καποτε να ξαναποκτησω ενα τετοιο ζευγαρι γιατι ειχα και εγω ζευγαρι απο redfactor και μου πεθανε η θηλυκια στα ξαφνικα τον καιρο που ειχε αρχισει να ζευγαρωνει με τον αρσενικο τωρα μου εχει μεινει μονο το αρσενικο.

9. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Akribos san elege o Stavros. Ena-Dio meres prin einai i ora gia na anoigoune ta ayga, kala einai na kani banio i mana, malagoni to kelifos kai eina pio efkolo gia tous neosous na anoigoune ta ayga.
    An tha baloume banio gnoritera xanete to membrani pou exei to aygo apo ekso, kai bakteries boroune na pernane meza sto aygo, kai to embryo bori na pethenei i to kelifos malagoni kai ta ayga spane poli efkolo.
    To idio an exoume neosous kai i thiliki kani banio, den bori na klossai tous neosous me ta brexmena ftera, kai pethenoune apo krio.

Alexandros

10. lizard

ευχαριστω αλεξανδρε για τις συμβουλες σου.

11. gardeline

gardeline PB New Member

Το να κανει η θυληκια μπανιο τις τελευταιες 1-2μερες πριν βγουνε τα μικρα βοηθαει πολυ γιατι βρεχεται το τσοφλι και δεν ειναι στεγνο ετσι τα μικρα βγαινουν πιο ευκολα απο το αυγο.

12. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αλέξανδρε και Σταύρο αυτό που αναφέρετε ισχύει με την προυπόθεση οτι εχουμε πάρει τα αυγά από την κανάρα αντικαθιστώντας της τα με πλαστικά και τα εχουμε βάλει μαζι για να εκκολαφθούν ταυτόχρονα ???

Αλλιώς πώς να υπολογίσει κανείς 1-2 μερες πρίν την εκκολαψη του πρώτου, όταν για τα επόμενα αυγα που ακολουθούν δεν είναι 1-2 μερες, αλλά αναλογα, 3-4 ε??:confused:

13. sennacostas

sennacostas PB New Member

Επειδη την εχω πατησει, εχασα δηλ πολλους νεοσσους, βγαζουμε παντα τα αυγα και τα αντικαθιστουμε με πλαστικα. Ειναι η πιο σοφη συμβουλη που μου εχουν δωσει.Ετσι Γεωργια?

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Γι' αυτό λέω 1-2 ημέρες πριν και όχι συγκεκριμένα την προηγούμενη. Επίσης αναφέρω ότι εγώ τουλάχιστον θα έκανα κάτι τέτοιο εφόσον η υγρασία του χώρου ήταν κάτω από 55% περίπου. :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...