Μπανιέρες καναρινιών

Συζήτηση με θέμα Μπανιέρες καναρινιών, που ξεκίνησε από antonis1996, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 5 Ιουλ 2009.

1. antonis1996

antonis1996 PB New Member

στειλτε μου φωτο η ιστοσελιδες σχετικα με μπανιερες καναρινων!

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Ορίστε μερικές... οι 3 πρώτες είναι απ' το kiklos και η τελευταία από τη culpret.

Συνημμένα Αρχεία:

3. gioko

gioko PB New Member

Δες πριν την αγορασεις αν ταιριαζουν οι γαντζοι στην πορτα απο το κλουβι σου.

4. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Εγω την μπανιερα την βαζω στον πατο του κλουβιου(οχι κατω απο κλαδια για να μην κουτσουλανε)
    Ο λογος που το κανω αυτο ειναι γιατι εχω σκεφτει οτι το νερο ειναι στο εδαφος κι οχι στον αερα..
    Προσπαθω να αισθανονται οσο πιο φυσικα γινεται...

5. antonis1996

εγω πειρα μια μπανιερα σαν την εικονα 3 στο μηνυμα 2 της Αναστασιας!του αρεσει παρα πολυ!η μονη διαφορα στη μπανιερα ειναι οτι η οροφη δεν ειναι επιπεδη,εχει σκεπη.

6. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Ναι της εχω δει με την σκεπουλα...
    Πολυ ευρυχωρες και ωραιες...
    Θα την απολαμβανει πολυ φανταζομαι...

7. ibiza81

ibiza81 PB New Member

παιδια καλημερα πηρα κ γω μια μπανιερα με σκεπη την ειχα μεσα μια μερα αλλα δεν μπηκε ο καναρος μου μεσα καθολου μετα ειχε πολυ αερα κ την εβγαλα τι λετε να την αφησω μεσα ολο το καλοκαιρι? ευχαριστω

8. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Δεν θα αφηνεις την μπανιερα ολη μερα στο κλουβι γιατι θα λερώνεται απο τις κενωσεις του πουλιου. Θα την βαζεις κατα προτίμηση πρωινές ωρες , θα την αφηνεις για ενα τεταρτο το πολυ και θα την αφαιρείς! Το πουλί θα επιλέξει αν και ποτε και για ποση ωρα θα μπεί!

9. ibiza81

ibiza81 PB New Member

καποιος ελεγε κατα τις 11 η ωρα να την βαζουμε Τζωρτζινα τι λες?

10. fragos

fragos PB Member

πρεπει να τις βαζουμε τις μπανιερες πρωινες η μεσημβρινες ωρες για να μην κοιματε το πουλι βρεγμενο.

11. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Υπάρχουν διαφορετικες αποψεις επί του θέματος. Αναλογα το τι βολευει τον καθεναν. Εγω προσωπικά τους βάζω μπανιερες απο 8;30 -9 πμ.

12. g-kiss

g-kiss PB New Member

Oπως ειπε και ο Gioko το τι τυπου μπανιερα θα παρουμε εξαρταται και απο το κλουβι. Εγω εχω εξωτερικες κλειστου τυπου και ετσι το πουλι δεν πιτσιλαει τον τοπο γυρω απο το κλουβι.Αλλα σε μερικα κλουβια που εχουν πορτακι που ανεβοκατεβαινει δεν βολευουν,και σε αλλα μπορει να ειναι το πορτακι μεγαλυτερο απο την μπανιερα και μπορει να εχεις δραπετες. Εκει βαζω τις απλες εσωτερικες.

13. antonis1996

σε εμενα ολα τα πορτακια δεν ανεβοκατεβαινουν...ανοιγουν σαν μια κανονικη πορτα του σπιτιου!

14. possidi

possidi PB New Member

Καλημερα!

Εγω εχω την 3η με τους συρματινους γαντζους που επιτρεπουν να στερεωθει σωστα σε καθε ειδους κλουβι. Ειναι ευρυχωρη και παιρνει πολυ νερο. Ο woody μπαινει μεσα και τσαλαβουταει πιτσιλωντας ευτυχως μονο την "καμπινα" της μπανιερας κι οχι το κλουβι...

:)

15. giorgos_giot

giorgos_giot PB New Member

Η γνώμη μου είναι πως οι μπανίερες οι οποίες προσαρμόζονται απο την έξω πλευρά του κλουβιού ειναι πιο εύκολες στην χρήση αφού δεν χρειάζεται να βάζεις το χέρι μέσα στο κλουβί, επίσης η καμπίνα που έχει εξασφαλίζει το ότι οι τοιχοι δεν θα γεμίσουν με νερά,ειδικά όταν έχουμε ένα κλουβί μέσα στο σπίτι κ τέλος νομίζω πως το νερό σε αυτού του είδους τις μπανιέρες μένει για περισσότερη ώρα καθαρό αφου το πουλι πάει εκεί μονο για να πλυθεί (στα δικά μου πουλιά βάζω την μπανιέρα το πρωί κ την αφαιρώ το μεσημερι που επιστρέφω).

16. sainer

sainer PB New Member

κι εγω χρησιμοποιω τις μπανιερες που ειναι σαν καμπινα και προσαρμοζονται στην πορτα του κλουβιου.ειναι πολυ βολικες και τα καναρινια την τιμουν !

Μοιραστείτε

Φόρτωση...