Μου το έσκασε το ένα μικρό πουλάκι

Συζήτηση με θέμα Μου το έσκασε το ένα μικρό πουλάκι, που ξεκίνησε από Nantia10, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 24 Σεπ 2016.

Nantia10
Best Answer Nantia10, 24 Σεπ 2016
Τελος καλο ολα καλα... μολις το επιασα η μεθοδος τελικα ηταν αποτελεσματικη.... δευτερη φορα βρεξιμο και επεσε βεβαια ειναι πολυ τρομαγμενο αλλα ειναι... Ολόκληρο το Post
  1. Nantia10

Nantia10 PB New Member

Καλημερα παιδια εχθες το απογευμα μου το εσκασε το ενα μικρο βεβαια δεν εχει φυγει αλλα πεταει στα δεντρα και δεν φτανω να το πιασω.... μηπως ξερετε τι θα μπορουσα να κανω μπας και δελεαστει και κατεβει προς τα κατω

2. Best Answer:
    Post #351007 by Nantia10, 24 Σεπ 2016
  3. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Βγακε γρηγορα το κλουβι με τα λοβακια σου εξω για να τα ακουσει και να ερθει.
    Επισης αν εχεις ενα εξτρα κλουβακι για να το εχεις μονιμα ανοιχτο με τροφη μηπως μπει μεσα..
    Να μας ενημερωνεις.

4. Nantia10

Nantia10 PB New Member

Εξω τα εχω κελαηδανε αυτα κρλαηδαει και αυτο αλλα δεν κατεβαινει με τιποτα επικοινωνει με τα αλλα αλλα τιποτα εχω τρελαθει δεν ξερω τι να κανω δεν θα αντεξει εξω μονο τ ειναι μονο δυο μηνων

5. soulaki1

soulaki1 PB New Member

Ελπιζω να καταφέρεις να το πιάσεις......αν πεινάσει, ίσως κατέβει, για φαγητο και νεράκι....:thumbsdown:

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Καμιά βιαστική κίνηση, καμία άμεση "απειλή" γιατί θα φύγει.
    Με πολύ προσοχή θα πάρεις το λάστιχο του νερού και θα αρχίσεις από πολύ ψηλά να ρίχνεις νερό σε μορφή βροχής.
    Το νερό να πέφτει πάνω του σε μικρές σταγόνες και από απόσταση ώστε να μην τρομάξει.
    Μετά από λίγο θα αρχίσεις να κατεβαίνεις και θα σταματήσεις μόνο αφού ο τύπος θα είναι εντελώς μούσκεμα...
    Στο επόμενο στάδιο μόλις θα θελήσει να πετάξει θα πέσει κάτω.... ίσως λίγο περισσότερο άκομψα, αλλά θα κατέβει.
    Τότε το πιάνεις ...
    Καλή επιστροφή.

7. Nantia10

Nantia10 PB New Member

Ελπιζω να τα καταφερω θα το προσπαθησω μολις ερθει στα δεντρα της αυλης γιατι πριν λιγο ηταν σε μια ταρατσα

8. misalouris

Μόνο έτσι...
    Είναι τόσο εύκολο και απλό...

9. Nantia10

Nantia10 PB New Member

Το θεμα ειναι οτι παει στην απεναντι πολυκατοικια στην ταρατσα ....δεν κατεβαινει με τιποτα

10. misalouris

Να κάνεις την προσπάθεια εκεί σύντομα .. πριν είναι αργά.

11. Nantia10

Nantia10 PB New Member

Ειναι παρα πολυ φηλα δεν φτανει μεχρι εκει το νερο και δεν φευγει απο κει με τιποτα

12. misalouris

Αν έχεις κάποιο ψεκαστήρα ... που να ψεκάζει δυο τρία μέτρα χρησιμοποίησέ το.
    000097-01.jpg
    Αν όχι... πάρε ένα κουβά με νερό, κι ένα κύπελλο.
    Θα ρίχνεις το νερό ψηλά .... πολύ πιο πάνω από το πουλί και θα περιμένεις να τινάζεται ...
    Κάθε φορά κι ένα κύπελλο ... ίσα να βραχεί κι όχι να τρομάξει.
    Μόνο όταν θα είναι εντελώς βρεγμένο θα κάνεις πρσπάθεια να το πιάσεις.
    Φρόντισε να υπάρχει εφεδρικό νερό.

13. Nantia10

Nantia10 PB New Member

Η πολυκατοικια που εχει κατσει ειναι 10 μετρα τουλαχιστον οποτε δεν μπορω να χρησιμοποιησω νερο για δεν φτανει

14. misalouris

Ακόμη εκεί είναι?
    Να πας εκεί δεν μπορείς?
    Από κάποιο μπαλκόνι ίσως?

15. Nantia10

Nantia10 PB New Member

Εγω μενω σε μονοκατοικια... ηρθε στην αυλη το εβρεξα με το λαστιχο αλλα τιποτα .... ξανα πηγε εκει

16. Nontas

Nontas PB New Member

Το βράδυ λογικά θα ερθει να κοιμηθεί 'κοντά' στα υπόλοιπα. Αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι μεχρι τότε, παρακολουθησε που θα κουρνιάσει. Πρόσεχε ομως μην το τρομαξεις και φύγει...

17. Nantia10

Nantia10 PB New Member

Και εχθες το βραδυ δεν ηρθε στα αλλα ... αρχιζω και χανω τις ελπιδες μου

Το εβρεχα κανα δεκαλεπτο με το λαστιχο αλλα τιποτα καθεται ακομα εκει στο δεντρο και δεν φευγει εχει γινει μουσκεμα και τιποτα

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 24 Σεπ 2016
  18. misalouris

Αν είναι μούσκεμα ... καλά βρεγμένο δηλαδή πάρε ένα μακρύ ξύλο για να τρομάξει και να θελήσει να φύγει ...
    Μόνο έτσι θα το πιάσεις... προσοχή όμως ... να είναι βρεγμένο.

19. Nantia10

Nantia10 PB New Member

Εκει που ηταν και το εβρεξα ηταν 5 μετρα μακρυα τωρα στεγνωσε και εφυγε πηγε παλι στην αλλη ταρατσα

20. Nantia10

Nantia10 PB New Member

Ψήφοι: 1
    Τελος καλο ολα καλα... μολις το επιασα η μεθοδος τελικα ηταν αποτελεσματικη.... δευτερη φορα βρεξιμο και επεσε βεβαια ειναι πολυ τρομαγμενο αλλα ειναι ασφαλη πια.... σας ευχαριστω παρα πολυ να ειστε ολοι καλα παιδια... πραγματικα δεν εχω λογια
    ..

Nantia10, 24 Σεπ 2016
    Best Answer
  21. misalouris

Καλή και δοκιμασμένη μέσα στα χρόνια η μέθοδος του βρεγμένου πουλιού.
    Μέσα στο κλουβί γρήγορα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...