Παρουσίαση Μου εδωσαν ενα καναρινακι

Συζήτηση με θέμα Μου εδωσαν ενα καναρινακι, που ξεκίνησε από Nikoskrt, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 8 Νοε 2015.

1. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Γεια σας παιδια!! Σημερα ενας γνωστος μου που εχει πολλα καναρινακια, ηρθε επισκεψη και μου εφερε ενα καναρινι!! Εμεινα εκπληκτος και τον ευχαριστησα αλλα μολις εφυγε καταλαβα οτι δεν ξερω τιποτα για το πουλι, μονο οτι ειναι αρσενικο και ειναι 1 ετους. Εχει δαχτυλιδι αλλα δεν ξερω τι λεει. Εχει σκουφακι και μοιαζει με σπουργιτι σε χρωμα. Δεν ξερω σχεδον τιποτα για τα καναρινια για αυτο θα ηθελα καποιες συμβουλες για να κανω το καλυτερο για τον μικρο. Φωτογραφια δεν ξερω πως να βαλω αλλα με την πρωτη ευκαιρια θα προσπαθησω να ανεβασω...

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Οπότε αρχίζεις το διάβασμα
    1. https://petbirds.gr/articles/Αγορά-νέων-πουλιών.106/
    2. https://petbirds.gr/articles/Αναπαραγωγή-καναρινιών-και-Ζευγαρώστρες.51/
    3. https://petbirds.gr/articles/Από-το-αυγό-μέχρι-την-ανεξαρτητοποίηση-των-καναρινιών.137/
    Δυστυχώς χωρίς φωτογραφία είναι αδύνατο να βρεις βοήθεια ως προς το είδος του.
    Για το δακτυλίδι του διαβάζεις εδώ... https://petbirds.gr/articles/Τα-δαχτυλίδια-ταυτότητες-των-πουλιών.114/

3. Μήπως είναι γκλόστερ καναρίνι;...Του μοιάζει;
    [​IMG][​IMG]

4. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Επιτελους βρηκα πως ανεβενουν!! Δεν φαινεται πολυ καλα γιατι συνεχεια κουνιεται και δεν μπορω να βγαλω καλυτερη...

Συνημμένα Αρχεία:

5. George98

George98 PB Active Member

αν και η φωτο είναι κουνημένη μοιάζει με γκλόστερ

6. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Εχω την εντυπωση οτι το δαχτυλιδι δεν ειναι κλειστου τυπου οποτε δε θα σου δωσει καποιο στοιχειο..

7. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Προσπαθω εδω και 10 λεπτα να βγαλω μια κανονικη αλλα δεν ξερω ποση ενεργεια εχει πια!! Μηπως ειναι υπερκινητικο;;;

8. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Οχι, απλα φοβαται οταν πας κοντα στο κλουβακι του! Λογικο ειναι!

9. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Παλι καλα :)

10. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Γκλοστεράκι μοιάζει , να το χαίρεσαι ...

11. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Ευχαριστω πολυ!! Αυριο θα προσπαθησω να βγαλω καλυτερη φωτογραφια :)

12. pyroferus

pyroferus PB New Member

Άφησε το 2-3 ημέρες να συνηθίσει το καινούργιο του περιβάλλον.
    Να σου ζήσει!

13. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Ευχαριστω :)

14. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

καλησπέρα,φίλε Νίκο! θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους φίλους..μάλλον πρόκειτε για gloster.Αν έχει σκουφάκι,είναι corona,αν όχι είναι consort. Πάντως,αν θέλεις ρώτα τον φίλο σου αν όντως πρόκειτε για gloster..και επειδή και γω άρχισα εκτροφή αυτής της ιδιαίτερης ράτσας,θα σε βοηθήσω όσο μπορώ και όσα γνωρίζω θα στα μεταφέρω!
    Για αρχή,η συγκεκριμένη ράτσα έχει και δική της σειρά τροφής της KING,τόσο για την περίοδο συντήρησης που διανύουμε όσο και για μετά..κατά την αναπαραγωγή. τρελαίνονται επίσης για την ξηρή αυγοτροφή της CEDE,στην οποία μάλιστα εγώ πρόσθεσα και αποξηραμένη ρίγανη,δυόσμο,γλυκάνισο και βασιλικό(ένα κουταλάκι της σούπας από το καθένα σε ένα κιλό αυγοτροφής),και γίνεται μάχη! Αν τα προιόντα αυτά δεν μπορείς να τα βρεις στην περιοχή σου..μπες στο birdmarket.gr και θα στα στείλουν στην πόρτα σου!Πρέπει όμως να σιγουρευτείς πως πρόκειτε για την συγκεκριμένη ράτσα..
    στην διάθεσή σου..

15. να το χαίρεσαι και καλό διάβασμα!!!!!

16. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Σας ευχαριστω πολυ ολους! Θα το αφησω 2-3 μερες να ησυχασει.... μια ερωτηση : το δαχτυλιδι του ειναι πορτοκαλι, μηπως ειναι ανοιχτου τυπου;; ποια η διαφορα;;

17. pyroferus

pyroferus PB New Member

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Νίκο να τον χαίρεσαι τον όμορφο!!! Τα καναρινάκια είναι πολύ ευαίσθητοι οργανισμοί, αλλά αν τους παρέχεις μια σωστή κ ισορροπημένη διατροφή, καθαριότητα 1 φορά την εβδομάδα (γενική), παρατηρείς την συμπεριφορά του και επεμβαίνεις άμεσα όταν δεις πως έχει αλλάξει η συμπεριφορά του, τότε θα σου κρατάει παρέα για πολλά χρόνια ακόμα!! Πραγματικά στο εύχομαι!! :D

19. Nikoskrt

Nikoskrt PB New Member

Σας ευχαριστω ολους!! Τραβηξα μια ακομα φωτογραφια αλλα δεν φαινεται και πολυ καλα (παλι)

Συνημμένα Αρχεία:

20. evans

evans PB Member

Εγω αν και δεν ξερω πολλα για τα τυπου, βλεπω ενα ομορφο σκουφατο καναρινι κοινο βεβαια μπορει και να ειμαι λαθος

Μοιραστείτε

Φόρτωση...