Μου έφυγε ένα από τα μικρά καρδερινοκάναρα

Συζήτηση με θέμα Μου έφυγε ένα από τα μικρά καρδερινοκάναρα, που ξεκίνησε από billdere, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 3 Ιουν 2015.

1. billdere

billdere PB Member

Παιδια ΣΟΣ>>
    μου εφυγε το ενα πουλακι και κοβει βολτες γυρω γυρω..εχω κανει απειρες προσπαθειες να το πιασω..εχω βγαλει την κλουβα με τα αλλα εξω ωστε να ερθει..ερχεται κ φευγει..πηγα να το πιασω τωρα στην διπλανη ταρατσα και του εβγαλα την ουρα..πφφ
    τι να κανω?

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Απο τα μικρα???? Τι εγινε βρε παιδι μου? Κατσε με ενα κλουβι της μαμας του μπαμπα εξω ριξε λιγα σπορια στο πατωμα και εσω ετοιμος με μια πετσετα

3. billdere

billdere PB Member

Ναι απο τα μικρα :'(
    πφφ..δεν ξερω που εχει παει τωρα :'(
    του εβγαλα καταλαθος την ουρα τωρα σε μια προσπαθεια να το πιασω.. εχω βαλει κλουβακι με αυγοτροφη κ περιμενω με μια πεσετα.. :'(

μολις το βρηκα
    ειναι σε απεναντι ταρατσα

4. Myra

Shit.Ετσι κ αλλιως κανουν καλες πτησεις αλλα χωρις ουρα.... Που το ειδες τελευταια φορα? Αν ηταν ικανο να πεταξει μολις κοψει λορδα θα εμφανιζοταν αλλα μηπως πρεπει να ψαξεις καπου κατω γιατι μπορει να μην μπορει να πεταξει...

5. billdere

billdere PB Member

Μιραντα τελευταια φορα το ειδα να φωναζει σε απεναντι ταρατσα..οχι μια χαρα πεταει ο ατοιμος δυστυχως για το συμβαν

6. Myra

Περιμενε τοτε με τους γονεις καπου να τους ακουει... Και να καραδοκεις με υπομονη, ας ελπισουμε θα ερθει. Δεν ξερω αν μπορεις να κανεις κατι αλλο αυτη τη στιγμη, οσο το κυνηγας τοσο θα πεταει μακρια, εμεις δεν θελουμε νε το φοβισεις.

7. billdere

billdere PB Member

Εχω κανει αυτο με τους γονεις..κατεβασα την κλουβα κατω ωστε να την βλεπει..δεν ξερω αν φοβηθηκε που του εβγαλα την ουρα..και δεν το εχω στο οπτικο μου πεδιο τωρα πφφ

8. Myra

Φιλε μου ελπιζω να τα καταφερεις... και εσυ και αυτο...

9. billdere

billdere PB Member

Μακαρι.. :(

10. Myra

Ελα μην απογοητευεσαι, ξερω ειναι λιγο δυσοιωνη η κατασταση αλλα βασικο ειναι να μην τα παρατησεις!

11. billdere

billdere PB Member

Δεν τα παραταω..Τν ειδα και καθοτανε μαζι με ενα σπουργυτι..ηρθε στην διπλανη ταρατσα..μεχρι να παω διπλα ειχε παει σε μια απεναντι..τωρα περιμενω..λογικα πεινασε αυτος τωρα και θα ερθει εδω..

12. Myra

Πως σου εφυγε? Να το προσεξεις αυτο...Περιμενουμε να μας πεις τι εγινε.

13. billdere

billdere PB Member

Ανοιξα την πορτα να τους βαλω αυγο και εβαλα μεσα το χερι μου αμεσως..οπως κανω παντα..και αυτο καπως χωρισε κ εφυγε..απο τις 10 παρα ειναι εξω..

14. Myra

Ωχ καταλαβα... Περιμενω νεα, ελπιζω να εχουμε καλη εκβαση.

15. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Βασίλη κρατάμε την αναπνοή μας, άσε το pc και τρέχα να βρεις το πουλάκι....

16. billdere

billdere PB Member

Μαρια εχω στεναχωρηθει παρα πολυ..θα σκασω..
    Μου εχει φυγει 3 σπιτια πιο πανω απο το δικο μου και καθεται στα καγκελα..τσουτσουριζει αλλα δεν ερχεται..η μανα του το φωναζει..τπτ..
    δεν ξερω τι να κανω..δεν εχω προσβαση σε εκεινο το σπιτι..

17. maria p

Περίμενε, θα ηρεμήσει και ίσως ξαναπλησιάσει. Βοήθεια άλλων ανθρώπων έχεις; Έσω αισιόδοξος :)

18. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μείνε διακριτικά κοντά του. Πρέπει να βρεις τρόπο να το πλησιάσεις... ήρεμες κινήσεις και μια πετυχημένη βολή με μια κανάτα νερό θα λύσει το πρόβλημα.
    Αν μάλιστα καταφέρεις να χρησιμοποιήσεις λάστιχο νερού θα είναι απίθανα πιο εύκολο... Τι θα κάνεις?...
    Ψεκάζεις μακρυά του..... και σιγά σιγά πλησιάζεις με το σπρέι νερού το πουλί. Όσο πιο μικρά σταγονίδια τόσο πιο πολύ θα βραχεί χωρίς να το καταλάβει... Μετά από μερικά δευτερόλεπτα η πτήση θα είναι αδύνατη...
    Καλές προσπάθειες.. περιμένουμε νέα σου.

19. maria p

Δεν έχεις απόχη ενυδρείου; Μήπως πλησιάσει, θα μπορούσες να το πιάσεις και στον αέρα.

20. billdere

billdere PB Member

Παιδια δεν παει πουθενα..καθεται εκει σχεδον 40-50 λεπτα..δεν εχω καθολου προσβαση να παω..ουτε απο ταρατσα σε ταρατσα..
    Καθεται πανω σε κουπαστη με καγκελα και ''κελαιδαει''..
    :(

Μοιραστείτε

Φόρτωση...