Μουσικη και καναρινια

• Θεματοθέτης astrapogiannos
  • Ημερομηνία
A

astrapogiannos

PB Member
PB Points
80
Πόλη
Κάτω Σούλι, Μαραθώνα
Όνομα
Λευτέρης
Πτηνά
Καναρίνια, Ιθαγενή
Κωδ.
ΣΦΩΠ EOO-V 077
θα ηθελα να πειτε την γνωμη σας ολοι πανω στο θεμα της μουσικης σε σχεση με τα πουλια.εγω πιστευω πως βοηθαει σε ολες τις φασεις της ζωης τους απο την γεννηση και την ωοτοκια μεχρι το ποσο ηρεμα θα ειναι και εννοω την κλασσικη μουσικη και οχι ροκοτσιφτετελια {αν και ειμαι φαν των ροκοτσιφτετελιων}

M

mixalis pappas

PB New Member
PB Points
7
Πόλη
Aθηνα
Και εγώ αυτό πιστεύω, η κλασική τα βοηθά και ειδικά όταν ακούνε τις 4 εποχές.:)

sophia pj.

sophia pj.

PB New Member
PB Points
35
Πόλη
Πειραιάς
Εγω παντως οσες φορες τους εβαλα κλασικη μουσικη ''ξενερωσαν''και δε κελαιδουσαν.Μετα το εψαξα πιο προσεκτικα.Τα καναρινια ακουνε λαικα ( Μελλα,Καρρα,Τερζη κ.α.) οι καρδερινες ροκ(Led Zepellin,Doors,Jethro Tull κ.α.) ενω το λουγαρο ειναι παραδοσιακο ακουει (Πετρο Λουκα Χαλκια,Πυργακη κ.α.).

Pigaki

Pigaki

PB New Member
PB Points
35
Πόλη
Αθηνα - Μυτιληνη
Πτηνά
Εξωτικά
sophia pj.7060 είπε:
Εγω παντως οσες φορες τους εβαλα κλασικη μουσικη ''ξενερωσαν''και δε κελαιδουσαν.Μετα το εψαξα πιο προσεκτικα.Τα καναρινια ακουνε λαικα ( Μελλα,Καρρα,Τερζη κ.α.) οι καρδερινες ροκ(Led Zepellin,Doors,Jethro Tull κ.α.) ενω το λουγαρο ειναι παραδοσιακο ακουει (Πετρο Λουκα Χαλκια,Πυργακη κ.α.).
Ετσι μπραβο συνονοματη! Μολις ακουσει κατι ζωηρο το καναρινι μου, τρελλαινεται στο κελαηδημα!

stzark

stzark

PB New Member
PB Points
7
Πόλη
Περιστέρι
Οντως οι καρδερινες ειναι πιο rock προσωπικοτητες.:)

Stavros

Stavros

Administrator
Staff Member
PB Points
1.095
stzark είπε:
Οντως οι καρδερινες ειναι πιο rock προσωπικοτητες.:)
Τι ροκ ρε Σταύρο, κλούβα είναι αυτό που έφτιαξες ή το Κολοσσαίο; Τα λιοντάρια τι ώρα βγαίνουν; :p:D

Α

Αλεξία

PB New Member
PB Points
12
Πόλη
Γλυφάδα
Eγω θα ήθελα να μάθω αν τους αρέσει το φλάουτο, μήπως ξέρει κανείς? :confused:
:) Αλεξία

stzark

stzark

PB New Member
PB Points
7
Πόλη
Περιστέρι
Το ειχα δοκιμασει και αυτο το καλοκαιρακι, τους ειχα βαλει ινδιαινικη μουσκη με φλαουτο αλλα δεν τα εθδα να τον κανανε κεφι.
Δε ειναι του ethnik τα δικα μου :)

A

astrapogiannos

PB Member
PB Points
80
Πόλη
Κάτω Σούλι, Μαραθώνα
Όνομα
Λευτέρης
Πτηνά
Καναρίνια, Ιθαγενή
Κωδ.
ΣΦΩΠ EOO-V 077
απάντηση: μουσικη και καναρινια

δοκιμαστε να βαλετε με το καλο του χρονου με τα πρωτα ζευγαρωματα τσαϊκοφσκι μπετοβεν μπαχ στραους θα ειναι καλυτερα τωρα παιδια εχω μουσικη για εμβρυα{γεννησε προσφατα η συζυγος} και ειναι πολυ καλη τους αρεσει αν καποιος την θελει ας μου στειλει πμ να του την στειλω παντως και τα πουλια εχουν γουστα{αποδειχτηκε με την συζητηση}

Georgina

Georgina

Honored Member
PBCP Contributor
PB Points
375
Πόλη
Αθήνα
Πτηνά
Καναρίνια
Τα δικά μου πάλι έχουν που έχουν πληθώρα μουσικών ακουσμάτων δεν δείχνουν καποια ιδιάιτερη προτίμηση σε συγκεκριμενη μουσική.Εχουν ευρεία μουσική παιδεία!:D

Εχω όμως παρατηρήσει οτι όταν ακούνε μουσική με ηχους βιολιού με ηψηλές συχνότητες, ενεργοποιούνται και αρχιζουν το κελαηδημα! Επισης εκτός απο μουσική αρχίζουν το κελάηδημα όταν ακουνε ήχους απο συσκευές οπως η ηλεκτρική φραπεδιέρα, το καμπανακι απο τον φούρνο μικροκυμάτων , το μίξερ, και αλλα τέτοια.:rolleyes:

Αλεξία δεν 'εχω παρατηρήσει αντιδράσεις από ήχους φλάουτου, αλλά αν σε ενδιαφέρουν αντιδράσεις απο ηχους φλογέρας, να το μελετήσω και θα σου απαντήσω εν καιρό.;)

A

astrapogiannos

PB Member
PB Points
80
Πόλη
Κάτω Σούλι, Μαραθώνα
Όνομα
Λευτέρης
Πτηνά
Καναρίνια, Ιθαγενή
Κωδ.
ΣΦΩΠ EOO-V 077
τζωρτζινα πριν χρονια οταν δεν υπηρχε το κασετοφωνο για την εκπαιδευση των καναρινιων του χαρτζ χρησιμοποιουσαν βιολια επαιζαν δηλαδη βιολι μπροστα στο καναρινι με ενα συγκεκριμενο ρυθμο και συγκεκριμενη συνθεση και μαθαινε το πουλι να κελαϊδαει απο το βιολι

A

astrapogiannos

PB Member
PB Points
80
Πόλη
Κάτω Σούλι, Μαραθώνα
Όνομα
Λευτέρης
Πτηνά
Καναρίνια, Ιθαγενή
Κωδ.
ΣΦΩΠ EOO-V 077
μαθαινε ραπ :cool15:αλλα επειδη δεν ειχε ανακαλυφθει ακομα του εβαλαν χερι και εκατσε να μαθει να κελαϊδαει με βαση τις νοτες του βιολιου{χαμηλες ή ψηλες}

Stavros

Stavros

Administrator
Staff Member
PB Points
1.095
Georgina είπε:
Εχω όμως παρατηρήσει οτι όταν ακούνε μουσική με ηχους βιολιού με ηψηλές συχνότητες
Το ίδιο συμβαίνει μάλλον με όλα τα ζώα. Έχω παρατηρήσει ότι τα σκυλιά και οι γάτες φωνάζουν με έναν ιδιαίτερο τρόπο στο άκουσμα ήχων με υψηλές συχνότητες (π.χ βιολί). Μάλιστα, φωνάζουν με τέτοιο τρόπο που δίνει σε πολλούς την αίσθηση ενός ιδιόμορφου τραγουδιού. Εμένα πάντως μου φαίνονται περισσότερο με κραυγές ενόχλησης.

G

Gpoloeo

PB New Member
PB Points
3
Πόλη
ΑΘΗΝΑ
Οι παπαγαλοι τι ειδους μουσικη ακουνε???

Alexandros

Alexandros

Honored Member
PB Points
90
Πόλη
Αθήνα
Analoga apo pio xora erthounde...

Alexandros

A

annouk313

PB New Member
PB Points
25
Πόλη
Αθήνα
Εγώ πάντως έχω παρατηρήσει οτι τα παραδεισάκια μου-όπως κ το καναρινάκι που είχα παλιότερα- άκουγαν με αρκετά μεγάλη ευχαρίστηση λαικάκαι έντεχνα πχ μαρινέλλα,καλογιάννη, και αρκετά τραγούδια τα οποία περιλαμβάνουν μπουζούκι,φλογέρα κ γενικά περίεργους ήχους που ίσως τους τραβάνε τη προσοχή.