Μονοφθαλμο γκουλντιαν

Συζήτηση με θέμα Μονοφθαλμο γκουλντιαν, που ξεκίνησε από cristina, στο Forum 'Ασθένειες - Τραυματισμοί Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 9 Σεπ 2009.

1. cristina

cristina PB New Member

ειχα παρει ενα γκουλντιαν αρσενικο πριν 5 μηνες και πηγαινε περιφημα.αλλα χθες επαθε ενα φρικιαστικο ατυχημα με το φαγητο του.οπως ετρωγε 2 σπορια μπηκαν στο ματι του και προσπαθωντας να τα βγαλει ετριψε το ματι του στις πατηθρες με αποτελεσμα να καρφωθουν βαθια.του τα εβγαλα με δυσκολια ηταν πολυ βαθια και εχασε το ματι του.ηταν απαισιο και υπεφερε πολυ.σημερα τρωει κανονικα αλλα ξυνει το ματι του παλι.τι πιθανοτητες εχει να ζησει.ειναι συνηθισμενα αυτα τα ατυχηματα ειχε καποιος κατι παρομοιο?:(

2. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

παναγια μου ! δυστυχως εγω δεν μπορω να σε βοηθησω
    με καποια συμβουλη γιατι εχω μονο παπαγαλους και καναρινια !
    αλλα μπορω να σου πω ... "περαστικουλιααα"

3. tripkaos

tripkaos PB New Member

περαστικά φίλη μου,πολύ φρικιαστικό αυτό που έπαθε άλλα δεν νομίζω να πεθάνει...το θέμα είναι πως θα το περιποιηθείς στο ματάκι του...πολύ κάλο πλύσιμο τις πατήθρες για να μην πάθει καμιά μόλυνση που το ξύνει και γενικά θέλει πολύ καθαριότητα τώρα...πρόσεχε το...

4. niva2gr

niva2gr PB New Member

Πράγματι φοβερό!
    Νομίζω οτι τώρα επιβάλλεται η επίσκεψη στον πτηνίατρο για να καθαρίσει καλά το τραύμα και να βοηθήσει το πουλί σε ότι χρειάζεται.
    Να μας πεις νέα.
    Περαστικά του!

5. Victoria

Victoria PB New Member

Απιστευτο!
    Θα συμφωνησω με την Μαρια,μια επισκεψη στον πτηνιατρο για να καθαρισει το τραυμα για να μην μολυνθει!
    Περαστικα του,κριμα το καλο μου!
    Να μας κρατας ενημερους!

6. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Όντως τώρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να τα πας σε κτηνίατρο... Δεν νομίζω να πεθάνει, μόνο αν μολυνθεί και η μόλυνση προχωρήσει άσχημα... Αλλά αν το δει και κάποιος ειδικός όλα θα είναι μια χαρά... Μόνο που θα μείνει τυφλό το καημένο(απ'το ένα μάτι πάντα)...:( Αλλά γι αυτό όλοι έχουν 2 μάτια...

7. cristina

cristina PB New Member

δυστυχως ο κτηνιατρος δεν το δεχεται.το ματι του εχει πρηστει.που να βρω πτηνιατρο?καπου κοντα στο γερακα?δεν υπαρχει αμαξι

8. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Δυστυχώς Χριστίνα δεν μπορώ να σου πω γιατί μένω Κρήτη... Εύχομαι να πάνε όλα καλά...

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ριξε μια ματιά εδώ μήπως υπάρχει κάποιος στην περιοχή σου https://petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Γιατί δεν το δέχτηκε, σου είπε ότι δεν ασχολείται με πουλιά;

10. cristina

cristina PB New Member

δεν ασχολειται.συνοικιακος ειναι ισως το παω στο νοσοκομειο ζωων στην παλληνη αμα βρω καποιον να με βοηθησει με τ αμαξι

11. cristina

cristina PB New Member

τελικα βρηκα κτηνιατρο στο γερακα που ασχοληθηκε.φτηνα τη γλιτωσε εχασε πολυ αιμα.του εδωσε αντιβιωση θα γινει καλα ειναι παλικαρι

12. melagio80

melagio80 PB Member

Περαστηκα του!

13. Mpikis

Mpikis PB New Member

Περαστικα του και 1000 μπραβο που πηγες σε πτηνιατρο και δεν εκανες άλλα γιατροσοφια...

14. περαστικουλια στο πουλακι σου!

15. cristina

cristina PB New Member

ευχαριστω για τις ευχες.σιδερενιο.ειναι απιστευτη η δυναμη που βρισκουμε σε δυσκολες ωρες.ακομη και η κτηνιατρος απορησε πως καταφερα να του τα βγαλω μονη μου χωρις να εχω και πειρα απο πουλια.ουτε εγω το πιστευω ακομα

16. niva2gr

niva2gr PB New Member

Μπράβο βρε Χριστίνα! Τελικά το πουλάκι στάθηκε σχετικά τυχερό.

17. vas

vas PB New Member

πραγματικά ανατρίχιασα :|
    τι να πω?ας αφεθούμε στα χέρια της επιστήμης,τώρα πια τι άλλο να κάνεις?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...