Μια συμβουλή για το βράδυ παρακαλώ

Συζήτηση με θέμα Μια συμβουλή για το βράδυ παρακαλώ, που ξεκίνησε από Eμμα!, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 16 Ιουλ 2008.

1. Eμμα!

Eμμα! PB New Member

Παιδιά μόλις γύρισα σπίτι και βλέπω το ένα μου καναρίνι γύρω απο το μάτι του χτυπημενο μέσα στο αίμα:eek:. Αυριο πάω κατευθείαν κτηνίατρο. Για το βράδυ για να μη μολυνθεί τι να κάνω??? Νεράκι να του βάλω? τι?

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

να του βαλεις λιγο μπεταντιν διαλυμενο σε νερο ωστε να απολυμανθει...

3. Eμμα!

Eμμα! PB New Member

Στο μάτι μπεταντιν? Θα μπει και μέσα και θα τσούξει ε?

4. ShadyLady

να βρεξεις μια μπατονετα με το μπεταντιν και να του βαλεις προσεκτικα στη πληγη.

5. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Εμμα προσεξε πολυ αν βαλεις διαλυμα μπεταντιν να μην μπει μεσα στο ματι. Αν το κανεις βαλε λιγο σε ενα βαμβακι και απλα να το ταμποναρεις γυρω γυρω οχι πολυ κοντα στο ματι και χωρις να τρεξει διαλυμα απο το βαμβακι και μπει στο ματι. Ας δουμε τι λενε κι οι αλλοι!Το πρωι οπως ειπες στον πτηνιατρο!
    Καλη τυχη στο πουλακι!

6. Eμμα!

Eμμα! PB New Member

Nαι Ανέστη ετσι οπως ακριβως το είπες το έκανα. Ευχαριστώ. Επειδή θα το πάω μεσημέρι γιαυτο ανησυχώ.. Μην πάθει καμιά μόλυνση. Πάντως το ανοιγοκλείνει κανονικά οποτε δεν ειναι κατι σοβαρο ε?

7. nikosk

nikosk PB New Member

Το μπεταντιν θα το βάλεις με μια μπατονέτα προσεχτικά και θα φυσήξεις ελαφρα για να στεγνώσει και βάλτο μόνο του αν είναι μαζί με άλλα.

8. ShadyLady

αφου το εχεις απολυμανει...και βλεπεις οτι το ανοιγοκλεινει και δεν πολυδυσκολευεται μην ανησυχεις!
    αλλα να το πας στον πτηνιατρο καλου κακου...

9. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ειναι καλο που δεν το κραταει κλειστο και το ανοιγοκλεινει κανονικα. Αλλα ας το δει ο γιατρος μηπως κρινει οτι χρειαζεται και κατι αλλο! :)

10. Sissy

Sissy PB Senior Member

ειμαι της γνωμης να το καθαρισεις με χαμομηλι,προσεξε να ειναι δροσερο σε θερμοκρασια

11. Eμμα!

Eμμα! PB New Member

Xαμομηλι ε? Αυριο το πρωι θα του βάλω χαμομηλι γιατι τωρα του εβαλα μπεταντιν. Καλα σοκαριστηκα οταν το ειδα. καπου μεσα στο κλουβι το έπαθε. Το μικρό μου κάθεται και με κοιτάει.. Ευχαριστώ παιδιά!

12. Έμμα μήπως αύριο θα πρέπει να κοιτάξεις το κλουβί προσεχτικά για να βρεις που μπορει να χτύπησε το πουλάκι;Μήπως υπάρχουν σημεία που προεξέχουν επικύνδινα και γι'αυτό χτύπησε;

13. kimi

kimi PB New Member

Εγω δεν ξερω να σου πω τι να του βαλεις. Αλλα θα σου πω ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ!

14. larys

larys PB Member

Περαστικά στο πουλάκι:)

15. Eμμα!

Eμμα! PB New Member

Ξέρω που το έπαθε και πως ακριβώς το έπαθε. Σε μια τετράγωνη πέτρα που του έβαλα για το ράμφος του. Όλη την ώρα εκεί είναι και τρίβεται. Χτες φύσαγε λίγο και το είχα έξω. Πρέπει να κουνήθηκε το κλουβί απο τον αέρα να τρόμαξε και να χτύπησε εκει το μάτι του. Πάντως σήμερα το πρωί δεν είχε πριστεί ούτε το είχε κλειστό. Κανονικά ανοιχτο. Η πληγή είχε ξεραθεί άρα θα κλείσει.. Και αυριο φεύγω δυστυχώς. Θα γυρίσω κυριακή.. Παίρνω τον πτηνίατρο τηλ αλλά δεν απαντά. Σας ευχαριστώ για τα περαστικά!

16. Eμμα!

Eμμα! PB New Member

Το άλλο που μου έκανε τρομερή εντύπωση και ήθελα να σας το πω είναι πως απο τον αέρα είχαν ανοίξει και οι δύο πόρτες του κλουβιού και αυτό δεν έκανε την κίνηση να φύγει. Είχε την ευκαιρία να πετάξει ελέυθερο και δεν έφυγε! Καθόταν και έπαιζε.. Πολύ παράξενο ε?

17. Sissy

Sissy PB Senior Member

Εφ'οσον επαιζε και ειχε το ενδιαφερον του στην πετρα οπως λες, βρισκω φυσικο να μην καταλαβε οτι οι πορτες ηταν ανοιχτες:rolleyes:
    Φροντισε να βαλεις το κλουβακι, σε μερος που δεν θα το κουναει ο αερας, απο δω και περα:)Περαστικα!

18. Eμμα!

Eμμα! PB New Member

Εκείνη τη στιγμή που το είδα έπαιζε δηλ. πέταγε πέρα δώθε αλλά τις πόρτες που ήταν ανοιχτές δεν τις πέρναγε.. Πάρα πολύ τυχερή είμαι που δεν έφυγε! Δεν θέλω ούτε να σκέφτομαι τι μπορει να του είχε συμβεί.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...