Μια προσωπική ιστορία, ένα εθνικό σύστημα ντροπής

Συζήτηση με θέμα Μια προσωπική ιστορία, ένα εθνικό σύστημα ντροπής, που ξεκίνησε από Stavros, στο Forum 'Chit Chat' του PetBirds, 9 Ιουν 2007.

1. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Σήμερα το πρωί ξεκίνησα να διαβάζω το Blog της Αμαλίας Καλυβίνου. Πρόκειται για ένα ηλεκτρονικό ημερολόγιο που ξεκίνησε δύο χρόνια πριν και περιγράφει τη διαδρομή της ζωής της μέσα από ένα δρόμο που δεν ήταν στρωμένος με ροδοπέταλα, αλλά από ένα δρόμο που περνούσε αναγκαστικά μέσα από το σύστημα υγείας της χώρας μας.

Δεν είχα πολύ χρόνο στη διάθεσή μου γι' αυτό και σκόπευα να διαβάσω 5 - 6 γραμμές για να δω περί τίνος πρόκειται. Μετά από μία ώρα περίπου είχα τελειώσει την ανάγνωση ολοκλήρου του Blog και νομίζω πως αυτή τη στιγμή δεν έχω και πολλή διάθεση να κάνω όλα αυτά που δεν μου άφηναν διαθέσιμο χρόνο πριν την ανάγνωση. Πήρα τα γεγονότα από την αρχή και διάβαζα λίγο ακόμη μέχρι να σταματήσω να διαβάζω, νιώθοντας το στομάχι μου να σφίγγεται ακόμη περισσότερο αναγκάζοντάς με κάθε φορά να λέω ότι θα διαβάσω λίγο ακόμη. Ο λόγος που συνέχιζα, ήταν γιατί επιβεβαιώνονταν συνεχώς πράγματα γνωστά, τουλάχιστον σε μένα προσωπικά και πιστέψτε με πως γνωρίζω ότι δεν υπάρχει ούτε ίχνος υπερβολής στα γραφόμενα.

Τέλος πάντων, η τελευταία δημοσίευση έγινε στις 3 Μαΐου του 2007 και δυστυχώς δεν θα υπάρξουν άλλες αφού η Αμαλία έφυγε στις 25 Μαΐου, αφήνοντας πίσω την κατάσταση που περιγράφει να ζει ανενόχλητη εις βάρος μας.

2. epo

epo PB New Member

Φιλε Σταυρο,εδω κ 10 περιπου μερες διαβασα κ εγω αυτο το blog που ειναι οντως ανατριχιαΣΤΙΚΟ!:eek:
    οφειλω να ομολογησω οτι ζουμε σε μια χωρα(Κ ΕΠΟΧΗ) ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΘΕΟ ΤΗΣ!
    τουλαχιστον σε ενα μεγαλο ποσοστο τους οι ανθρωποι κ στη συγκεκριμενη περιπτωση οι "γιατροι"(χασαπηδες) ΕΧΟΥΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΘΕ ΗΘΙΚΟ ΟΡΙΟ Κ ΦΡΑΓΜΟ!:(

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΥΧΗΘΟΥΜΕ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ(ΑΝ Κ ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ!)Κ ΝΑ ΕΝΕΡΓΗΣΟΥΝ ΟΙ ΑΡΜΟΔΙΟΙ:rolleyes:
    (ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ Κ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥΘΕΝΑ Κ ΔΕΝ ΛΑΔΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ "ΦΑΚΕΛΑΚΙΑ"),ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΩΘΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΝ ΙΔΙΑ ΤΥΧΗ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΑΛΙΑ!

3. georgekouk

georgekouk PB New Member

Σταύρο καλημέρα.
    Το συγκεκριμμένο blog το ανακάλυψα και το διάβασα πρίν κανά δυό μήνες. Επειδή έγινε αρκετή συζήτηση για το περιεχόμενό του στα ΜΜΕ, λίγοι το αντιμετώπισαν με την πρέπουσα αξιοπρέπεια και τιμή πρός την Αμαλία και το θέμα της που δυστυχώς είναι θέμα όλων μας!
    Γνωρίζω δε ότι, όλοι μας λίγο ή πολύ, αντιμετωπίζουμε - όπως εγώ τώρα - ή θα αντιμετωπίσουμε σοβαρό πρόβλημα υγείας σε κάποια στιγμή της πορείας της ζωής μας. Είτε εμείς προσωπικά, είτε κάποιο κοντινό ή συγγενικό μας πρόσωπο.
    Αυτό το πιστοποιούν και το αποδεικνύουν τα στατιστικά που κρατούν οι Σοβαρές ασφαλιστικές εταιρείες και λόγω επαγγέλματος το γνωρίζω πολύ καλά. 9 στους 10 θα το αντιμετωπίσουν στην διάρκεια της ζωής τους!
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΛΗΓΩΝΕΙ!
    Καί γιατί όχι αφού όλοι μας ευαισθητοποιούμαστε και ταρακουνιόμαστε μόνο για 1-2 μέρες, και πολύ ίσως λέω. Όλοι μας είμαστε "παρτάκηδες"! Και όλοι δεν ευχόμαστε μόνο να μην μας συμβεί κάτι αντίστοιχο και σε μάς, αλλά απευχόμαστε το ποτήριον τούτο, λές και όπως προείπα δεν είναι και δικό μας θέμα.
    Άσχετο αλλά σχετικό: Στην Μ.Βρετανία επί Θάτσερ το 80' ακρίβυνε το βοδινό κρέας.
    ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΚΑΝΑΝ 15 ΗΜΕΡΕΣ ΜΠΟΪΚΟΤΑΖ! Οι τιμές επανήλθαν στις φυσιολογικές την 16η ημέρα!
    Εδώ τι κάνουμε, ακόμα και εμείς οι θεωρητικά συνειδητοποιημένοι;
    ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΤΙΠΟΤΑ.
    Στο μαραθώνιο για το Νοσοκομείο για τα παιδιά που οργάνωσε η Ελπίδα και οι λοιποί, μήπως είδατε τις προσφορές;
    Άνθρωποι που ορίζουν τις τύχες μας, μέσα στη χλιδή και στη λάμψη, επιχειρηματίες που ημερησίως βγάζουν από όλους εμάς εκατομμύρια, προσέφεραν έως 10.000 €, το πολύ.
    Ελάχιστοι ήσαν αυτοί που έκαναν κάτι παραπάνω, μια υπέρβαση.
    Δυστυχώς όπου φτωχός και η μοίρα του ακόμα στην Ελλάδα!
    Γι αυτό κι εγώ όταν κάποιος πελάτης μου κάνει ένα σωστό, το επαναλαμβάνω, σωστό συμβόλαιο, νοιώθω ευτυχία. Γιατί ξέρω ότι μπορεί το κράτος να τον ρίξει αλλά το συγκεκριμμένο συμβόλαιο θα του παράσχει ότι δεν θα πάρει από το ασφαλιστικό του ταμείο, το οποίο το χρυσοπληρώνουμε όλοι μας!
    Η προμήθειά μου είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει και δεν το λέω για δημιουργία εντυπώσεων αλλά γιατί είναι στάση ζωής.
    Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ!
    Ας είναι καλά εκεί που βρίσκεται η Αμαλία, και ας ΞΥΠΝΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ απο το λήθαργο της κατανάλωσης και της τηλεόρασης!
    ΜΑΣ ΘΕΛΟΥΝ ΚΟΙΜΙΣΜΕΝΟΥΣ!
    ΑΣ ΑΝΤΙΣΤΑΘΟΥΜΕ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ, ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΜΑΛΙΕΣ, Η ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ ΑΜΑΛΙΑ!

4. dimitris

dimitris PB New Member

κριμας στην κοπελα, μπραβο στο κουραγιο της να μας μεταφερει ολα αυτα τα ρεζιλικια του ελληνικου κρατους.
    το μονο που μενει ειναι , θανατος στους γιατρους και στους δικηγορους, στους νομημους φονιαδες καθε κρατους,στους νομημους εκμεταλευτες του ανθρωπινου πονου.
    σκευτομαι την οικογενεια αυτης της κοπελας τον πονο ,το δραμα που τραβηξαν την ελπιδα να σβηνει, και να ειναι ανημπορει να κανουν το οτιδιποτε, να θελουν να βοηθησουν και να εχουν εναν ασχετο να τους ρυθμηζει την ζωη τους , την ζωη της κορης τους και να μην εχουν βοηθεια απο κανεναν.

και σημερα το πρωι ακουγα στην τηλεοραση για ενα μωρακι 2,5 χρονων ,τωρα ειναι 5 οτι το εστηλαν οι γονεις του στο σταθμο και εκει του εδωσαν να πιει οξυ , και εχει κανει στα 2,5 χρονια αυτα 70 επεμβασεις .
    το αποτελεσμα ??????
    οι ενοχοι εξω ( δεν εχει γινει δικη ακομα) και το παιδι κατεστραμενω.
    αμα αρχισεις να τους σκοτωνεις θα σε πανε μεσα, αυτους γιατι οχι ?

5. georgekouk

georgekouk PB New Member

Δεν χρειάζεται να πάρεις το νόμο στα χέρια σου και να γυρίσεις στη ζούγκλα.
    Χρειάζεται οργάνωση και επανάσταση όλων εμών που πιστεύουμε ότι η φωνή μας και κατά συνέπεια η υπόστασή μας δεν έχει δύναμη.
    Αυτό είναι το μεγάλο λάθος μας, αυτό είναι το μεγάλο παραμύθι που μας έχουν δώσει να πιστεύουμε με κύριο μέσο την TV.
    Σε ατομικό επίπεδο δεν πρέπει να υποκύπτει κανείς μας και να καταγγέλει...συνεχώς!
    Αν κάνεις την εξής ερώτηση ευγενικά αλλά και δυναμικά θα δείς ότι όλοι τους στρώνουν:
    "Αν ήσουν εσύ στη θέση μου θα ήθελες να σε αντιμετωπίζω κατ' αυτόν τον τρόπο;"
    Βέβαια υπάρχουν και οι πραγματικά χοντρόπετσοι...οπότε τότε υπομονή.

6. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Εχω την αισθηση οτι οι γιατροι ειναι μικροι θεοι που παιζουν με την ζωη μας αναλογα με τις ...."προσφορες" μας!Ειναι αδικο ..και σε κανει αν μη τι αλλο να φωναξεις απο οργη!Ο κοσμος μας δεν ειναι αγγελικα πλασμενος...αλοιμονο αν ξεπεσεις σε γιατρο και δικηγορο δεν λενε??Κριμα για ολους αυτους που χανουν την ζωη τους απο ..καποιους ανθρωπους που σαν μονο σκοπο εχουν την κονομα...
    Υπομονη δεν ειναι απαντηση σε καποιον που μετραει τις ωρες του...που εχει να αφησει πισω ...αγαπημενα προσωπα...που δεν εχει καμια ελπιδα!Που ξερει οτι σημερα αυριο ...δεν θα ειναι στη ζωη! Η Ελλαδα ...η τηλεοραση....το κρατος...τριχες κατσαρες! Αντε πες τα αυτα σε μια μανα που θα αφησει ορφανα τα παιδια της ....σε γονεις που χανουν το παιδι τους...στην συζυγο..στον συζυγο που χανει το ταιρι του! Μακαρι να μην μας τυχει!Αλλιως .....μονο η πιστη στον Θεο μενει ..η πιστη σε ενα θαυμα!
    Και κατα την γνωμη μου δεν υπαρχει χειροτερο απο αυτο...να περιμενεις ενα θαυμα που τελικα δεν θα γινει!

7. Gorgino

Gorgino PB New Member

Επειδή και εγώ στον ελεύθερο χρόνο μου διαβάζω blog και για την Αμαλία υπάρχει ένα πολλή καλό κείμενο από τον πιτσιρίκο ΕΔΩ , θέλω να πω ότι λίγο πολλή όλοι μας αν όχι στο δικό μας σπίτι ( που το απεύχομαι για όλους ) έχουμε ακούσει και βιώσει ανατριχιαστικά περαστικά όποτε τα πράγματα είναι λίγο πολλή γνωστά. Όσο για την αντίσταση ,δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι ,όταν πονάς πληρώνεις αυτό ίαναν οι παππούδες μας αυτό κάνουν οι γονείς μας αυτό θα κάνουμε και εμείς , τελικά αυτό είναι μια παιδιάστικη παράδοση:mad:. Και όπως έγραφε η αξέχαστη Αμαλία δυστυχώς «ανθρώπινες ευτυχίες εξακολουθούν να χάνονται ΑΔΙΚΑ»

8. georgekouk

georgekouk PB New Member

Σοφία νομίζω ότι μου επιτίθεσαι άδικα. Και εξηγούμαι. Όταν λέω υπομονή δεν λέω παραίτηση ή εναπόθεση των προσδοκιών μου-ας, μόνο στο χέρι του Θεού. Εννοώ ότι από τη στιγμή που βρίσκεσαι μέσα σε ένα πρόβλημα υγείας, και ειδικά τόσο σοβαρό, αν αφαιρέσεις την πρώτη θλίψη με την αναγγελία του μή αναστρέψιμου, τι κάνεις; Ψάχνεις όπως έψαχνε και η ΑΜΑΛΙΑ να βρείς το μίτο της Αριάνδης. Η ΑΜΑΛΙΑ έδωσε βάση στον πρώτο της γιατρό και έχασε ΔΥΣΤΥΧΩΣ πολύτιμο χρόνο. (4-5 χρόνια). Δεν πίστευε ότι σε τόσο μικρή ηλικία θα είχε κάτι τόσο σοβαρό. Έψαχνε όμως. Έκανε υπομονή και έψαχνε. Και βρήκε τελικά κάποιους μικρούς θεούς, με πραγματικό φωτοστέφανο. Επειδή έχω αντιμετωπίσει ανάλογο πρόβλημα με ένα θείο μου, (αυτός ήταν τυχερός στην ατυχία του, γιατί δεν περίμενε ΙΚΑ, κλπ, του πλήρωνε τα έξοδα και της Αμερικής και των εισαγόμενων πειραματικών φαρμάκων ο εργοδότης του), με αποτέλεσμα απλά να έχει, μέχρι κάποια φάση της αρρώστιας του, λιγότερο επώδυνη διαδρομή. Η κατάληξη όμως είχε προγραφεί και γι αυτόν. Το λάδι στο καντήλι του τελείωνε, μέχρι που η φλόγα της ζωής του έσβησε. Είχε όμως αρωγό τον εργοδότη του.
    Εκεί αναφέρομαι και καυτηριάζω το κράτος, κλπ. Η ΑΜΑΛΙΑ έφυγε με την σημαία της προσωπικής της ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑΣ σηκωμένη ψηλά. Το blog το έφτειαξε για να αντλήσει δύναμη από εμάς, τους συνανθρώπους της. Το ότι κοινοποίησε την διαδρομή της, γνωρίζουμε όλοι τι γίνεται εδώ στη χώρα μας. Απλά κατέθεσε την γνωστή ιστορία σε όλους μας με στοιχεία και ονόματα.
    Γιατί πρέπει να φτάνει κάποιος στο έσχατο σημείο της ζωής για να μπορεί να λέει την αλήθεια;
    Κι ίσως έχεις δίκιο για τις κατσαρές τις τρίχες γιατί παρ' όλο το ντόρο, κάποιοι μικροί θεοί συνεχίζουν απτόητοι και να δέχονται τις "προσφορές" και να κάνουν τα δικά τους θαύματα!
    Πού είναι η πολιτεία να δώσει την ηθική συμπαράσταση στους συγγενείς της;
    Αφαίρεσε καμμία άδεια εργασίας ποτέ από κάποιο μικρό ή μεγάλο θεό της ιατρικής και γενικότερα του δημόσιου βίου; Υπάρχει πάντα το ποσοστό του ιατρικού λάθους. Οταν όμως έστω και στην μία και μοναδική φορά αυτό έχει σχέση με την αφαίρεση μιάς ζωής δεν πρέπει να ελέγχεται από αρμόδιους και γνώστες και αν χρειάζεται να τιμωρείται; Πρέπει απλά να προσμετράται ως στατιστική και στην πολλοστή φορά να έρθει η τιμωρία; Τιμώρησε ποτέ κανέναν;
    ΠΟΤΕ!
    Η Πολιτεία, το κράτος, τα ταμεία, είμαστε εμείς! Είμαστε θύτες και θύματα μαζί.
    Δεν πρέπει να κάνουμε κάτι, δεν πρέπει να πάρουμε τη φλόγα της ΑΜΑΛΙΑΣ και να ανάψουμε μιά πυρκαγιά;
    Ως πότε θα κρυβόμαστε πίσω από την φράση που κι εσύ χρησιμοποίησες, "..αρκεί να μην σου τύχει.."΄
    Έχουμε και υποχρέωση και δικαίωμα να φωνάξουμε.
    Έχω 3 παιδιά και πάω για το 4ο. Σε αυτό που περιμένω έχω μετάθεση χρωμοσωμάτων. Πιθανότητες 6% για δυσπλασίες, νοητική υστέρηση κ.α. Και έχω τρέξει παντού, και στο εξωτερικό. Κι όμως πιστεύω στο Θεό και ελπίζω για το 93-94%. Αν όμως πέσω στο 6%, δεν θα αλλάξει η ζωή της οικογένειάς μου; Θα αλλάξει. Στό χέρι το δικό μου και της γυναίκας μου δεν είναι να μεγαλώσω 4 παιδιά, ισότιμα; Αν έχω την τύχη αυτή πού είναι η πολιτεία, ξέρεις; Δεν ζητάω τίποτα υλικό ή άλλο τι . Δεν θα βάλω συνοδοιπόρους τους συνανθρώπους μου σε μιά δικιά μου απόφαση. Αλλά είμαστε κοινωνία δεν είμαστε;
    Έχω και γονείς και πεθερικά εν ζωή. Και εγώ όπως και όλοι μας αντιμετωπίζουμε καθημερινά την Λερναία Υδρα.
    Αν δεν γίνουμε όλοι ένας μικρός Ηρακλής και δεν λέμε όχι και δεν ψαχνόμαστε, αυτή θα συνεχίζει να βγάζει καινούργια κεφάλια.
    Όλοι μας επιθυμούμε το αυτονόητο. Δεν πρέπει να το κάνουμε ποιό προσιτό;
    Δεν έχω καμμία διάθεση αντιπαράθεσης, έτσι, απλά όπως όλοι, καταθέτω τις δικές μου ιδέες, τις δικές μου απόψεις με γνώμονα πάντα την κοινή επιθυμία. Το επαναλαμβάνω.
    Γι αυτό απαρτίζουμε μιά κοινωνία. Έχουμε αποδεχθεί κάποιους κοινούς κανόνες. Κάποια στάνταρς.
    Ε, κάποια στιγμή αυτά τα στάνταρς πρέπει να λειτουργούν αυτόματα, για όλους!

9. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

κ. Γιωργο δικο μου λαθος ....ισως η διατυπωση δεν ηταν η σωστη!το β' προσωπο που χρησιμοποιησα δεν ηταν για σενα...αναφερομαι γενικα..( και τον εαυτο μου). Καθε φορα που ερχομαι αντιμετωπη με τετοια γεγονοτα ..το πρωτο πραγμα που λεω σε συγγενεις και φιλους ειναι "υπομονη"...μου βγαινει αυθορμητα!Ομως οταν βαζω τον εαυτο μου στην θεση αυτων των ανθρωπων ..η "υπομονη" δεν μου αρκει, ακουγετε ψευτικη ..απλα μια λεξη παρηγοριας...(και γινομαι εξαλλη που την χρησιμοποιησα) θελω περισσοτερα, δικαιουμε περισσοτερα...Αντισταση??Αντιδραση?? Κινητοποιηση?? Ναι ... που να το βρω το κουραγιο ομως, οταν χανω τον ανθρωπο μου, να αρχισω το κυνηγι ..μιας καταστασης παγιομενης εδω και δεκαετιες??Απλα ...αποτραβιεμαι ..θρηνω ..προσευχομαι και ολα τα υπολοιπα μου μοιαζουν ασημαντα..δευτερα!
    (και τελειωνοντας εδω... να ξαναπω, οτι σε καμια περιπτωση δεν προκειται για προσωπικη επιθεση).Αν ηταν λιγο οργισμενο το "υφος" του κειμενου φταιει ολη αυτη η κατασταση που με κανει εξαλλη.....και το γεγονος πως οσο και να φωναζω....δεν ακουγομαι!

10. georgekouk

georgekouk PB New Member

Επανέρχομαι.
    Αν θέλεις σε παρακαλώ σταμάτα να μου μιλάς στον πληθυντικό. Όποια και να είναι η διαφορά ηλικίας, και εδώ μέσα, αλλά....και έξω δια ζώσεις, είμαστε ίσοι!
    Σε κάθε περίπτωση λοιπόν ο κάθε ένας αντιδρά, με τον δικό του, τον καθαρά προσωπικό του τρόπο!
    Εγώ εξανίσταμαι γιατί δεν έχουμε το κουράγιο να εμπλακούμε σε κάποιο αντίστοιχο forum, για την αντιμετώπιση τέτοιων καταστάσεων όπως της συμπεριφορά των γιατρών - των δημόσιων αλλά και των ιδιωτών. Γιατί ίσως δεν είναι τόσο "light"το αντικείμενο, όπως το χόμπυ των καναρινιών. Αυτή είναι η ουσία των posts μου.
    Όπως δεν έχω τσακωθεί ποτέ με οποιονδήποτε και τα γραφόμενά του, πώς μπορώ να θεωρώ ότι έχω κάτι προσωπικό μαζί σου;
    Έχουμε όμως το δικαίωμα της γνώμης μας και αυτό είναι που πρέπει να καταθέτουμε.
    Έχουμε την υποχρέωση να ακούμε την γνώμη των άλλων και να την ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ!
    Και το πάω και λίγο πιό κάτω. Αν τα επιχειρήματά του και οι θέσεις του είναι ορθότερες ή τεκμηριωμένες, δεν έχω λόγους να μήν αναιρέσω τις δικές μου και να υποστηρίξω με την πρότερη έντασή μου, το νέο. Αυτό λέγεται δημοκρατία, αυτό είναι πρόοδος.

Και μία γενικότερη επισήμανση.
    Το ότι κάποιοι από εμάς δεν postαρουμε τακτικότερα δεν πάει να πεί ότι δεν διαβάζουμε και δεν έχουμε θέση ή άποψη για πολλά θέματα.
    Το κομμάτι της αξιολόγησης στις πρόσθετες επιλογές, καλό είναι να το έχουμε πρώτα στο μυαλό μας. Αρκετά από τα posts τρώνε μόνο το χρόνο του συγγραφέα τους, και των υπολοίπων για την αναζήτηση και ανάγνωσή τους.
    Λίγα εμπεριέχουν γνώση, λιγότερα θέσεις επι του τρόπου εκτροφής του καθενός μας ή προβλημάτων που αντιμετωπίζει και θέλει την βοήθεια των υπολοίπων, και τα περισσότερα θα έπρεπε να είναι κομμάτια ανοικτής συζήτησης στο chat room, ή στο msn.
    Αν βέβαια αυτό γεμίζει τον καθένα και επιθυμεί να συνεχίζει έτσι,... δημοκρατία έχουμε και πάνω απ' όλα το PetBirds δεν μας ανήκει, χρήση κάνουμε του κυβερνοχώρου του.
    Ευχαριστώ για άλλη μια φορά τον Σταύρο για την ευχέρεια αυτή που μας παρέχει.
    Υ.Γ. Αυτός είμαι

11. T-REX

T-REX PB New Member

Επίκαιρος

Η συγκεκριμένη κατάσταση στο Ελληνικό σύστημα υγείας είναι SUPER-EXTRA-ULTRA επίκαιρο θέμα διότι
    1)Είναι άμεσος καθρεύτης του βαθμού ευσυνειδησίας, του ήθους, της αξιοπρέπειας, της σοβαρότητας, της υπευθυνότητας,της ικανότητας αντίληψης και εκτίμησης δεδομένων, της αγάπης της αλήθειας και κάθε αρετής που συμβάλει στην ομόνοια και συνοχή ενός λαού
    2)Όπως η καθαριότητα της τουαλέτας σε ατομικό επίπεδο έτσι και το σύστημα υγείας σε συλλογικό-κρατικό επίπεδο είναι χειροπιαστό δείγμα της ύπαρξης πολιτισμού
    3)Διότι σήμερα ο καρκίνος ούτε απλώς θερίζει ούτε απλώς είναι μάστιγα της εποχής-ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑ και σε κάθε γενοκτονία δεν υπάρχουν μόνο τα θύματα αλλά υπάρχουν και οι ΘΥΤΕΣ.
    4)Διότι ενώ όλοι αυτοί οι σωτήρες-ειδικοί που βγαίνουν στα ραδιόφωνα και στις τηλεοράσεις μας τα χουν πρήξει με τις συχνά επισφαλεις και αναξιόπιστες μεθόδους θεραπείας που πρεσβεύει ο καθένας τους σπανια κάνουν λόγο για τη σημασία της ΠΡΟΛΗΨΗΣ μετη βοήθεια της οποίας εκατομμύρια ζωές θα είχαν σωθεί μόνο στην Ελλάδα(και όποιος αμφιβάλει ας επικοινωνήσει μαζί μου και εφόσον αντέχει τις αλήθειες θα του το αποδείξω καθότι Βιολόγος).Ετσι σήμερα ο νεοέλληνας παραμένει απληροφόρητος για τους κινδύνους που απειλούν την υγεία αυτού και των παιδιών του.
    Αυτό που έχω να πω εγώ είναι ότι ένα σύστημα υγείας έχει δύο πόδια, 1την πρόληψη και 2την θεραπεία. Παγκοσμίως αλλά πολύ περισσότερο στην Ελλάδα το 2ο πόδι είναι καχεκτικό και κακάσχημο. Το 1ο πόδι απλώς δεν υπάρχει και αυτό διότι για να υπάρξει θα πρέπει να θιχτούν συμφέροντα υποσυνόλλων(τα υποτιθέμενα ''μεγάλα''συμφέροντα) όπως των πολυεθνικών και των λαμόγιων των δήμων και του δημοσίου.Εάν όμως εμείς συλλογικά ως λαός δεν βρούμε τον τρόπο να ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΛΗΨΗ ΤΟΤΕ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΟΠΩΣ Η ΑΜΑΛΙΑ ΘΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...