Βίντεο Μια ''μικρη'' κλουβα

Συζήτηση με θέμα Μια ''μικρη'' κλουβα, που ξεκίνησε από Alexandros K, στο Forum 'Φωνές Πουλιών, Βίντεο, Φωτο' του PetBirds, 15 Νοε 2015.

1. Alexandros K

Alexandros K PB New Member

Απο οτι θα δειτε σε αυτο το βιντεο ειναι μια υπαιθρια κλουβα με φυσικο σχεδιασμο αλλα και τρεχουμενες πηγες. Η κλουβα φιλοξενει κοτσυφια απ οτι παρατηρησα και εχει και κανα δυο αλμπινο. Το ονειρο καθενος απο μας σε αυτο το Forum ειναι να εχουμε μια κλουβα σαν αυτην. Οποτε ξεκιναμε ολοι τα σχεδια και σε καμια 20αρια χρονια θα εχουμε φτιαξει μονο το σκελετο!!!!:D

Το βιντεο:

Και τα σχολια σας παρακατω για να βοηθησουμε τον ανθρωπο να διωρθωσει τις ατελιες του!!!:p

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Είναι ωραία και όπως λες Αλέξανδρε, όλοι μας κάποια στιγμή έχουμε σκεφτεί το πως θα ήταν αν είχαμε μια μεγάλη κλούβα. Βέβαια ο συγκεκριμένος το παράκανε κάπως αφού έτσι χάνεται το νόημα της φροντίδας των πουλιών έτσι όπως το γνωρίζουμε και το έχουμε συνηθίσει. Βλέποντας το βίντεο μου θύμισε περισσότερο ότι και η Γη είναι ένα τεράστιο κλουβί, παρά ότι στο συγκεκριμένο κλουβί φιλοξενούνται πουλιά.

3. Alexandros K

Γενικα δινει την αισθητικη οτι ειναι ενα δασος απο οτι καταλαβα αλλα για μενα θα ητανε ωραιο και να τα παρακολουθω εκει μεσα δεν βλεπεις τιποτα απο τα βατα. Αλλα θα ειχα ως προτιμηση μια τετοια κλουβα γιατι δινεο την αισθητικη οτι εχεις ενα δασος σιπλα απο το σπιτι σου.

4. George98

George98 PB Active Member

πολύ εντυπωσιακό πραγματικά αλλά όπως είπε και ο Σταύρος χάνεται το νόημα έτσι... καλύτερα να πάς μια βόλτα στη φύση παρά να δώσεις τόσα λεφτά για πουλιά που θα πρέπει να κάνεις τον birdwatcher για να τα δεις

5. Alexandros K

Δικιο εχεις αλλα ο καθενας με τα γουστα του. Και εγω συμφωνο μαζι σου και με τον Σταυρο γιατι ειναι ιδιο με το birdwatching αλλα σε πιο μικρο χωρο.

6. George98

George98 PB Active Member

Για να πούμε και την αλήθεια όμως είναι άκρως εντυπωσιακή ! ένα δάσος στο σπίτι σου !

7. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Ομορφο! Συμφωνω με τυς προλαλησαντες...και το 1/10 αυτης να ειχα θα μουν χαρουμενη... οσα δε φτανει η αλεπου ομως...θα πω κ γω οτι δεν ειναι πρακτικη!

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Ωραίο είναι αλλά γιατί σε όλες τις μεγάλες κλούβες που έχω δει δεν υπάρχουν στέγαστρα για τις άσχημες μέρες του χρόνου;

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Έχει η συγκεκριμένη ένα υποτυπώδες που διακρίνεται στο 5:30.

10. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Μα δεν ειχε εκεινο το μαυρο το στεγαστρο? Και παλι στη φυση προστατευονται στα δεντρα..

11. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Νομίζω πως είναι εντυπωσιακά μεγάλο...
    Όμορφα και σπάνια τα πουλιά που έχει μέσα....
    Ίσως κάνω λάθος ... μα έχω την αίσθηση πως ακόμη και σ' αυτό τον παράδεισο τα πουλιά δεν μας θέλουν τόσο κοντά τους.

12. evans

evans PB Member

Πολυ όμορφο θέαμα αν και όπως ειπαν οι προλαλησαντες σε κάποια σημεία έχει πολύ πυκνή βλάστηση, επίσης τα πουλιά πώς προστατευονται απο κάτω δεν βλέπω κάποιο σύρμα που να μπορεί να κρατήσει εστω και ενα ποντίκι .......φαντάζομαι τις χαρές που θα κάνανε τα πουλιά μου αν ήταν σε μια τέτοια :p .Όμως πως καθαρίζει είναι αυτό πιυ με ενδιαφέρει γιατί ωραία η κλούβα μα ο καθαρισμός πρέπει να είναι πολύ δύσκολος .

13. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πιθανολογώ πως δεν υπάρχει κανένας καθαρισμός... εκτός ίσως από κάποια πολύ βασικά για το χώρο.
    Τα υπόλοιπα τα αφήσανε στη φύση...

14. Sissy

Sissy PB Senior Member

Μια μικρή δασική περιοχή σε...κλουβί!
    Φυσικά για τα πουλιά είναι πολύ καλύτερα απ΄το να βρισκόντουσαν σε απλές κλούβες (δεν το συζητώ).
    Απλά το βίντεο αυτό με κάνει να συνειδητοποιώ πως βλέπω φυλακισμένη ΦΥΣΗ

15. evans

evans PB Member

Δεν μπορω παντως να φανταστω παπαγαλους μεσα σε τετοια κλουβα γιατι μετα απο λιγες μερες θα επελθει καταστροφη:rolleyes: σιγουρα λογικα θα εχει επιλεξει μη τοξικα φυτα για τα πουλια οπως ειδα υπαρχουν και φωλιες μεσα.
    Ποιος μπορει να φυλακισει τη φυση ειναι ασταματητη ακομα και αν μπει σε κλουβι .

16. Θα συμφωνήσω ότι είναι τεράστια και μη πρακτική αλλά το τραπεζάκι για τον καφέ ...υπό τον ήχο των πουλιών είναι ...όλα τα λεφτά!!!!

17. Alexandros K

Εμενα θα μου αρεσε πρωσοπικα να εχω μια τετοια κλουβα αλλα αυτο που προσεξα και ειπατε ειναι με το χωμα και τα ποντικια. Τα ποντικια ειναι ενα θεμα γιατι ο θειος μου ειχε μια κλουβα με καναρινια και απο κατω δεν ειχε πλεγμα και το ποντικι εφαγε τις καναρας το δαχτυλο. Δεν συζητω πως εκανε ο θειος μου μολις το ειδε το ποντικι.:D:D:D

18. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Μπορούσε να βάλει πλέγμα από κάτω ωστόσο.

19. Alexandros K

Εχεις δικιο, η και ενα χλωροταπιτα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...