Μια μικρη ιστορια σχετικα με τα κοκατιλ μου

Συζήτηση με θέμα Μια μικρη ιστορια σχετικα με τα κοκατιλ μου, που ξεκίνησε από tiso, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 25 Αυγ 2009.

1. tiso

tiso PB New Member

Γεια σε όλους κ όλες. Με λένε Γιάννη κ παρακολουθώ 4μήνες τώρα το φόρουμ με τους παπαγάλους κ ιδιαίτερα με τα κοκατιλ.
    Έχω ένα ζευγάρι 2χρόνια τώρα κ δεν είχα ιδέα για τα κοκατιλ .μου τα χάρισαν κ εγώ απλά τα δεχτικά ,έκτος από καθαριοτιτα,νερο,φαι,δεν ασχολήθηκα αλλο,μαλιστα πολλές φορές κανανε κ παρά πολύ φασαρια...πολυ αργότερα ανακάλυψα ότι τα παπαγαλάκια μου έχουν εκτός από καβγαδάκια κ ερωτικές στιγμεσ...οποτε σκευτικα γιατί όχι κ απογονουσ.Τοτε ανακάλυψα το petbirts.αρχισα να διαβάζω ότι έχει σχέση με φωλιές αυγά κτλ.ετσι πήρα φώλια και ένα πρωί ήρθε κ το πρώτο αυγουλακι,τρελαθικα από χαρά τελικά έκανε 4αυγά όπου κάθονταν και το αρσενικό κ το θηλυκό με βαρδιεσ.δυστιχωσ όμως κ τα 4δεν τα κατάφεραν καν να εκολαπτουν.απογοιτευτικα,εβγαλα τη φώλια και τα άφησα 20μέρες να ηρεμίσουν κ να ξεκουραστουν.οταν ξαναέβαλα τη φωλιά την ίδια μέρα το βράδυ που γύρισα σπίτι με μεγάλη μου έκπληξη ιδα την κοπελιά μας να κάθετε μέσα στη φωλιά και ο σύζυγος από πάνω φιλακασ.τελικα έκανε 3αυγά .αυτή τη φορά ήμουν πιο προσεκτικός με την υγρασία του χώρου πρόσθεσα βιταμίνες στο νερό κ αγόρασα αυγοτροφη κ τροφή για νεοσσούς σε περίπτωση όπου εάν γεννιόνταν καπιο κ δεν το ήθελαν οι γονείς να αναλάμβανα εγω.σε λίγες μέρες έσκασε το πρώτο παπαγαλάκι και ευτυχώς το αναλάβανε κ οι δυο γονείς αμέσως σε 3μέρες τσακ κ το δευτερο,το τρίτο αυγό ήταν τσουφιο. Έτσι τώρα από τελείως άσχετος έζησα μια καταπληκτική εμπειρία έχω δυο πανέμορφα μικρά κοκατιλ εδω και 14μέρες και τα βλέπω να μεγαλώνουν κάθε μέρα κ πιο πολύ να ανοίγουν τα μάτια τους κ αλλά ωραία πραγματα.Θελω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στο φορουμ και σε όλους σας που με τις γνώσεις σας με βοηθήσατε απίστευτα.

2. melagio80

melagio80 PB Member

Να χαιρεσαι τα πανεμορφα μωρακια σου!

3. LEOPAS

LEOPAS PB New Member

Θα ηταν αξεχαστη εμπειρια !

4. tiso

tiso PB New Member

πραγματικα αξεχαστη τωρα εχω αρχηση να τα περνω στο χερι κ να τα πεζω ωστε να με μαθουν.θα προσπαθισω να φατο φοτο αν κ δεν ξερω πωσ..

5. anatoly

anatoly PB Member

6. Ladonna

Ladonna PB New Member

απίθανο !
    θέλουμε φωτογραφίες με την εξέλιξή τους !

7. tiso

tiso PB New Member

εδω ειναι μολισ 2 ημερων κ σε λιγο που θα ξυπνησουν θα σασ στειλω φοτο πωσ ειναι τωρα καθωσ κ τουσ γονεισ

Συνημμένα Αρχεία:

8. anatoly

anatoly PB Member

Αχ! 2 μικρες χνουδομπαλιτσες!

9. melagio80

melagio80 PB Member

Τι χνουδοπλαλα ειναι αυτη?!

10. Marilenaki

Marilenaki PB Member

ειναι πανεμορφα! αναρωτιεμαι τι χρωματακια θα εχουνε τα μικρουλια!

11. tiso

tiso PB New Member

ok εδω σασ εχω και γονεισ κ τα μικρουλια

Συνημμένα Αρχεία:

12. kwnstantina

kwnstantina PB New Member

Είναι τόσο γλυκούλικα...:Dκαι έχουν αρχίσει να βγάζουν ήδη τσουλουφάκια...Φτου φτου... Να τα χαίρεσαι... Και οι γονείς πανέμορφοι!

13. tiso

tiso PB New Member

thanks ελπιζω να τα καταφερω κ στην εκπεδευση τουs.

14. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Συχαρητηρια που τα καταφερες τοσο καλα κι εσυ και οι γονεις τους! :) Να μας δειχνεις φωτογραφιες τους καθως θα μεγαλωνουν! :D

Μια φιλικη συμβουλη : βγαλε και πλυνε καλα τις πατηθρες, δεν κανει να πατανε τα πουλια πανω σε βρωμια. :)

15. fragos

fragos PB Member

ειναι πολυ ωραια να τα χαιρεσαι!

16. tiso

tiso PB New Member

τισ πατηθρεσ για τουσ γονεισ λεσ?για να μην μπαινουν στη φωλια με λερωμενα ποδια?

17. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ναι αυτες. Πρεπει να τις καθαρισεις οχι μονο για τη φωλια αλλα επειδη μπορει να παθουν μολυνσεις και τα δικα τους ποδια. Μια φορα την εβδομαδα καλα ειναι να πλενουμε καλα ολα τα εξαρτηματα του κλουβιου ωστε να ειναι ολα πεντακαθαρα. ;)

18. tiso

tiso PB New Member

σωστο αυτο.μεσα στη φωλια καθαριζω 2φορεσ τη μερα λογο ζεστησ κ λογο οτι μετα απο καθε φορα που οι γονεισ μπαινουν να τα ταισουν μετα ειναι χαλια απο υπολιματα τροφησ.

19. Άλκηστη

Άλκηστη PB New Member

πολυ καλα κανεις !

20. mariah

mariah PB Member

Να σου ζησουν τα μωρα!Ειναι πανεμορφα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...