Μη ομαλη γεννα θηλυκιας

Συζήτηση με θέμα Μη ομαλη γεννα θηλυκιας, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 10 Απρ 2016.

1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Με μια απο τις θηλυκιες μου συνεβη το εξης περιεργο φετος:
    Εφτιαξε φωλια κανονικα,εκανε το πρωτο αυγο, μετα για δυο μερες τιποτα,κι επειτα εκανε τα αλλα δυο.
    (μου φαινεται πως τα εκανε κι αυτα με διαφορα δυο ημερων,αλλα δεν ειμαι απολυτα σιγουρη)
    Τωρα εχει αυτα τα τρια και τα κλωσσαει κανονικα.
    Εχει στη διαθεση της ασβεστειο και τα λοιπα.
    Δεν ξερω αν ειναι κατι ανησυχιτικο ή τρομερα ασυνηθιστο,παντως εμενα πρωτη φορα μου συμβαινει.
    Χρειαζεται να κανω κατι;Τι μπορει να φταιει;
    Τα αυγα υπαρχει περιπτωση να ειναι ασπορα λογω αυτου;

2. billoss1

billoss1 PB New Member

Εμενα μια θυληκια στην πρωτη γεννα φετος γεννησε 2 αυγα μετα εκανε κενο μιας μερας και επειτα αλλα δυο αυγα..πιστευα πως ηταν ασπορα τα πρωτα αλλα περιμενα να δω... τελικα εχω 4 υγιεστατους νεοσσους 22 ημερων.!τωρα που ξαναγεννησε δευτερη γεννα γεννησε εχθες 1 αυγο και σημερα τπτ!Λογικα πρπει να ειναι θεμα DNA δεν μπορεις να κανεις κατι εαν εχεις ακολουθησει την σωστη προετοιμασια ζευγαρωματος....

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Είναι κάτι που μπορεί να παρατηρηθεί κυρίως σε βιαστική γέννα, από πουλιά που δεν έχουν προετοιμαστεί απόλυτα σωστά. Συμβαίνει δηλαδή ... μπορεί να τύχει σε όλους μας.
    Όμως το αν θα έχουν ζωή μέσα τους τα αυγά σίγουρα δεν εξαρτάται από αυτό αλλά από "άλλους" πιο "ευαίσθητους" παράγοντες.
    Πολλές φορές η ανετοιμότητα του θηλυκού, συνοδεύεται και από πλήρη ανετοιμότητα του αρσενικού... Οπότε πάει η πρώτη γέννα αυγών..
    Άλλες φορές πάλι, μας διαψεύδουν ακόμη και όταν δεν "βλέπουμε" απολύτως καμία σχετική με το ζευγάρωμα κίνηση.
    Κοντολογίς... αφήνεις την κανάρα να κλωσά .. και στην πορεία των ημερών... θα μάθουμε για το τι γίνεται μέσα στ' αυγά.

4. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Σημερα εκανα ωοσκοπιση στα αυγα της κυριας, και με μεγαλη μου χαρα διαπιστωσα πως ειναι και τα τρια ενσπορα!:)

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Τέλεια....
    Καλά αποτελέσματα .. να μας ενημερώνεις.

6. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Εννοειται!!:)

7. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Σημερα ξεπεταχτηκε ο πρωτος νεοσσος, τις επομενες μερες περιμενουμε και τους αλλους δυο:)

8. Βάλε και μια φοτο να το δούμε το μικρό.:):thumbsup:

9. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Προς το παρον η καναρα δεν αφηνει την φωλια ουτε λεπτο, οταν μου το "επιτρεψει" εννοειται θα βγαλω.:D

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Να σου ζήσουν Ειρήνη μου!!! :)

11. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Σημερινη φωτογραφια απο τα δυο μικρα , αυριο μεθαυριο περιμενουμε και το αδερφακι τους!:D

Συνημμένα Αρχεία:

12. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Φτου φτου με το καλό στο κλαρί, καλότυχα να είναι!!!

13. George98

George98 PB Active Member

πολύ πετυχημένη φωτογραφία ! να τα χαίρεσαι !

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Να σου ζήσουν Ειρήνη μου!!! Είναι πολύ γλυκα!! :)

Μακάρι να βγει και το τελευταίο μικρό αλλά με τα μεγάλα δίπλα δε θα έχει ίσες πιθανότητες να επιβιώσει.. ίσως χρειαστεί να βοηθήσεις και εσύ λίγο με τάισμα του μικρότερου..

15. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Δεν νομιζω να καταφερω να το βοηθησω ταιζοντας το, λογω μεγεθους και μονο θα το κανουν "χαλακι" τα αδερφια του.

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Αν δεν έχει βγει και σήμερα, δεν νομίζω να βγει τελικά Ειρήνη μου.. Και ίσως καλύτερα..

17. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Οντως μεχρι και σημερα το τελευταιο αυγο,αν και ενσπορο,δεν εχει εκκολαφθει, παρολο που εχει περασει το φυσιολογικο χρονικο διαστημα..
    Κι ευχομαι να ΜΗΝ,γιατι δεν θελω να ξεκολλαω το απογευμα τον πατημενο νεοσσο απ τα νηματα,μου ετυχε περισυ και ειναι πολυ ψυχοφθορο.
    Και αυτο το πουλακι αμα γεννηθει ετσι θα καταληξει.Τα αδερφια του ηδη εχουν μεγαλωσει πολυ,εχουν σχεδον ανοιξει ματια.

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Και εγώ το ίδιο αντιμετώπισα σε φετινή γέννα. 4 αυγά, τα 3 ένσπορα αλλά το τελευταίο δεν κατάφερε να βγει. Αλλά τα 2 μικράκια μεγαλώνουν γρήγορα και φαίνονται υγιή οπότε όλα καλά! :)

19. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Κι εγω αμα επιβιωσουν και τα δυο θα ειμαι υπερ-ευτυχισμενη!:p

Μου ηρθε μια ιδεα τωρα,οπως εχω γραψει και σε αλλο θεμα,εχω μια θηλυκια η οποια εδω και δυο βδομαδες καθεται στη φωλια κανονικα,ζευγαρωνει συνεχως με τον αρσενικο,αλλα δεν εχω δει αυγο.Αμα μετακινησω το αυγο στη δικια της φωλια,αν τυχον εκκολαφθει,υπαρχει περιπτωση να υιοθετησει τον νεοσσο, ή δεν ειναι σωστη κινηση;

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Δεν έχεις να χάσεις τίποτα μπορείς να το δοκιμάσεις. Απλά πιστεύω πως το έμβρυο έχει πεθάνει μέσα.. Η κανάρα με 2 μικρά δεν νομίζω να το κλωσούσε ή να το γυρνούσε το αυγό αυτό.. Πριν το βάλεις στην άλλη φωλιά κοίταξε το με έναν φακό. Αν είναι έτσι:
    τότε το έμβρυο δεν τα κατάφερε.. :(

Μοιραστείτε

Φόρτωση...