Μηπως εχουμε ψειρες;

Συζήτηση με θέμα Μηπως εχουμε ψειρες;, που ξεκίνησε από yannis-arta, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 15 Μαϊ 2014.

1. yannis-arta

yannis-arta PB New Member

εβαλα μπανιερα στο μπαμπα κ στα 3 εβδομαδων μικρα(η μαμα μονη αλλου). ο μπαμπας τρελάμενος οπως βγηκε απο το μπανιο την πρωτη φορα ορμησε στα καναρινια κ ααρχιζει να τα ξεψυριζει. το κανει με τροπο, δεν ορμαει να τα τσιμπησει με μανια,απλα εχει απο το μεσημερι αυτη η δουλεια κ φευγουν κ πουπουλα(οχι πολλα) κ αυτα αρχισαν να ξεψυριζονται κ λεω μηπως εχουμε ψειρες?
    μπορω να επεμβω προληπτικα πανω στα μικρα ή είναι μικρα?
    ριχνω στο κλουβι εδω κ 4 μερες ψειροσκονη(γωνια,καω απο φωλια).μηπως ειναι η ιδεα μου?
    προσεξα οτι η τσοχα στα μικρα σε ενα σημειο ειναι μπλε! ειναι ανυσηχητικο?

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Η συμπεριφορά που περιγράφεις, ειδικά αφού εμφανίστηκε αμέσως μετά το μπάνιο, δηλαδή μετά από κάτι που δεν συμβαίνει καθημερινά στη ρουτίνα τους, δεν παραπέμπει σε ψείρες ή οτιδήποτε άλλο συγκεκριμένο.

3. alicedros

alicedros PB Supporter

Δεν νομίζω ότι τα καναρίνια ξεψειριζει το ένα το άλλο.... Δεν είναι παπαγάλοι... Η συμπεριφορά του μπαμπά που περιγράφεις μου κάνει για επιθετική απέναντι στα μικρά...

4. yannis-arta

yannis-arta PB New Member

τα παρακολουθω απο χθες,σταματησε να τα ΄΄ξεψυριζει΄ αλλα σημερα ξεκινησαν αυτα μονα τους εντονα.ριχνω σκονη που εχω στα μικρα και περιμενω συμβουλες.μηπως ειναι απο το καινουριο φτερωμα τους και το περιποιουνται?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...