Με ποιον τροπο χωριζουμε ενα ζευγαρι καναρινια;

Συζήτηση με θέμα Με ποιον τροπο χωριζουμε ενα ζευγαρι καναρινια;, που ξεκίνησε από toykaki, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 1 Ιουν 2015.

1. toykaki

toykaki PB New Member

μαλιστα..λοιπον κατι ακομα αν και θα περιμενω εως το σαββατο αλλα το σαββατο εαν δεν εχω εξελιξη τα χωριζω..πειτε μου με ποιον τροπο?απλα τα χωριζω σε ξεχωριστα κλουβια απευθειας?πως ?για πειτε μου?

2. theodr

theodr PB Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Ιουλ 2016
  3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Όταν λες εξέλιξη με κάνει να σκέφτομαι πως περιμένεις αυγά ή κάτι παρόμοιο....
    Με τα δικά μας μυαλά και όρια αυτό δείχνει φυσιολογικό... όμως για τα πουλιά δεν ισχύει...
    Αν ακόμη τα έχεις μαζί, τότε πολύ πιθανό να έχεις εξελίξεις τις επόμενες μέρες, με γέννα αυγών...
    Σε αυτή την περίπτωση να υποθέσω πως θα αφήσεις το ζευγάρι να ολοκληρώσει, αλλά αυτό είναι σοβαρό εκτροφικό λάθος.
    Νομίζω πως όταν αποφασίσουμε πως πρέπει να σταματήσουμε να αναπαράγουμε τα πουλιά ... τότε τοποθετούμε το χώρισμα στη ζευγαρώστρα νωρίτερα.. Δηλαδή μόλις οι νεοσσοί εγκαταλείψουν τη φωλιά ..... αφήνοντας τη μητέρα μόνη και τον πατέρα με τα μικρά.
    Έτσι .... και διακόπτεται στο επίπεδο του εφικτού η διάθεση των πουλιών για ζευγάρωμα ... αλλά και σε μας παύει να υπάρχει δικαιολογία για καθυστέρηση της διακοπής του ζευγαρώματος.
    Γιατί είναι φοβερά δύσκολο να διακόψεις την επώαση σε αυγά που έχουν μεγάλες πιθανότητες να δώσουν πουλιά, όπως πολύ πιθανό να συμβεί και σε σένα.

4. toykaki

toykaki PB New Member

εγω ομως εχω ακομα τα αυγα μεσα.δεν τα εχω βγαλει οποτε για αυτο δεν εχω χωρισει το ζευγαρι ακομα..εαν καταλαβα καλα απο τα λεγομενα σου

5. misalouris

Αν και αρκετά αργά (χρονικά) για αναπαραγωγή ... καλή συνέχεια... κι ας ελπίσουμε να μην έχουμε απότομα ζέστες..

6. toykaki

toykaki PB New Member

ρε συ γιαννη περιμενω να σκασουν οι νεωσσοι...τι μου λες δεν καταλαβα...???

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Για επόμενη γέννα λέει ο Γιάννης.

8. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Χωριζεις τωρα το ζευγαρι. Ο μπαμπας αλλου,μονος του. Η μαμα θα τα καταφερει με τα μικρα μια χαρα.

9. toykaki

toykaki PB New Member

αυτο ρωτησα και ειναι αυτο που θελω να αποφυγω...

σοβαρα?αυριο δηλαδη να τον βγαλω τον μπαμπα??δεν εχουν σκασει τα αυγα ακομα..λογικα μεσα στην εβδομαδα θα γινει και αυτο...ας ελπισω..αλλα εσεις λετε να τα χωρισω αυριο?

10. Myra

Αυτο δεν μας ρωτας? Αν θες να βοηθησει κ ο μπαμπας, θα εχεις νεο κυκλο.

11. toykaki

toykaki PB New Member

ναι αυτο ρωταω...μαλιστα δεν το ηξερα..σιγουρα κανει?δεν ειναι κακο?επισεις εαν ειναι ενα αρσενικο πως μαθαινει να κελαιδαει?οποτε να σε ακουσω και να χωρισω αυριο

12. Myra

Θα μαθει.Εχεις δρομο γι'αυτο...περισσοτερο απο οσο νομιζεις.

Κανει δεν κανει, αν δεν θελεις αλλη γεννα καντο.

13. misalouris

Δεν υπάρχει λόγος να τα χωρίσεις άμεσα.....
    Δεν είναι απαραίτητο... μπορεί όπως είπα... να βάλει τα μικρά (όταν και άμα αφήσουν τη φωλιά) με τον πατέρα.... και την κανάρα μόνη της...

14. Myra

Παλι ομως θα κανει ενσπορα αυγα, το θεμα μας δεν ειναι να μην κανει αλλα?

15. misalouris

Όχι Μιράντα.... δεν θα κάνει...
    Η διαδικασία της νέας ωοτοκίας αρχίζει με το χτίσιμο της φωλιάς και ακολουθούν τα υπόλοιπα....
    Και για να χτίσει φωλιά ... θα πρέπει να είναι άδεια...

16. Myra

Και μενα γιατι εχτιζε η δικια μου χωρις να αδειασει η προηγουμενη?

17. misalouris

Όταν ξεκινούσε τη δεύτερη φωλιά......έβαζες χώρισμα και όλα θα είχαν τέλος... φυσιολογικά....
    Άσε που η δικιά σου ήταν sex-machine και μάλιστα αδιάκοπη... χαχαχα

18. Myra

Πασο. Ειμαστε σεξουαλικες τι να κανουμε :cool:

Στο θεμα. Αν τα χωρισει δηλαδη στις 3 βδομαδες νεοσσων δεν υπαρχει πιθανοτητα αλλης γεννας?

19. misalouris

Λάθος....
    Μη βάζεις χρονικά όρια
    Όταν ξεκινά η επόμενη φωλιά.... ...
    Με βασική προϋπόθεση τα μικρά να έχουν περάσει τις 14-16 ημέρες...
    Διαφορετικά.............

20. Myra

Διαφορετικα............?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...