Μεχρι ποτε τα νεακια (καρδερινακια) παιρνουν φωνες;

Συζήτηση με θέμα Μεχρι ποτε τα νεακια (καρδερινακια) παιρνουν φωνες;, που ξεκίνησε από ziou-ziou, στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 25 Σεπ 2008.

1. ziou-ziou

ziou-ziou PB New Member

Γεια σας παρεα.Ειμαι νεος στο site.θα ηθελα να σας ρωτησω ποια ειναι ι προσωπικη σας αποψη για το μεχρι ποια ηλικια παιρνει μια καρδερινα φωνες.Η αποψη μου ειναι μεχρι 2 μηνων το πολυ.Η δικια σας;;; Ευχαριστω εκ των προτερων.

2. vaggos

vaggos PB New Member

δεν θα ελεγα μονο τοσο...η αποψη μου ειναι μεχρι να ολοκληρωθει η μασκα στο προσωπο της...εξαρτατε βεβαια και απο την καρδερινα δεν ειναι απολυτο αυτο...

3. 8520

8520 PB New Member

δεν πιστεύω ότι μπορούν να πάρουν φωνές όταν ξεπεράσουν τους 3 μήνες.

4. greg_kriti

greg_kriti PB New Member

τα δικα μου που τα εχω απο μωρα και παρεα μαζι με καναρινια απο τον μαϊο και βγαζουν μονο μερικες "κραυγες" να ανησυχω οτι δεν θα κελαηδησουν

5. ecep

ecep PB New Member

Η θεωρία λέει πως από αυγό παίρνει φωνές, τώρα μέχρι πότε δεν είναι εξακριβωμένο.

6. gregog7

gregog7 PB New Member

Ενας καλος δασκαλος χρειαζεται.
    Μια παλια καλη καρδερινα ειναι οτι πρεπει.

7. lovebird

lovebird PB New Member

συμφωνω με τον Γρηγορη

8. gripapata

gripapata PB New Member

Τα καρδερινάκια αρχίζουν να "παίρνουν" φωνές από τις ημέρες της επώασης, όταν ακόμα βρίσκονται μέσα στο κέλυφος του αυγού και έχει αναπτυχθεί ο ακουστικός πόρος. Μέχρι το τέλος της πρώτης πτερόρροιας συνεχίζουν να αφομοιώνουν ήχους και να τους ενσωματώνουν στο ρεπερτόριό τους. Αλλά και κατά την πτερόρροια του δεύτερου έτους της ζωής τους είναι δυνατό να υιοθετήσουν νέα ακούσματα. Αυτή τη φορά, όμως, ό,τι καινούριο, είναι μικρής κλίμακας και λειτουργεί συμπληρωματικά στην υπάρχουσα ωδική βάση. Από την πτερόρροια του τρίτου έτους και μετά, δύσκολα διαφοροποιείται ο ωδικός χαρακτήρας του πουλιού.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...