Μεχρι ποσα παπαγαλακια ειναι να βαλω σε κλουβι 70x30x40;

Συζήτηση με θέμα Μεχρι ποσα παπαγαλακια ειναι να βαλω σε κλουβι 70x30x40;, που ξεκίνησε από lampros, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 30 Απρ 2009.

1. lampros

lampros PB New Member

πηρα ενα κλουβι σημερα διαστασεων 70x30x40 ορθογωνιου σχηματος...πιστευω ειναι αρκετα ευρυχωρο για παπαγαλακια:D..εχει και οριζοντια καγκελα!μεχρι ποσα παπαγαλακια μπορω να βαλω?

2. jamieo

jamieo PB Member

Νομίζω ότι το κλουβί θα ήταν αποδεκτό για 1 Budgerigar. :)

Είναι ένα μικρό κλουβί. Θα ήθελα ένα κλουβί που είναι 70x60 εκατοστά. Ωστόσο, εάν το πουλί σας επιτρέπει να βγαίνουν από το κλουβί για την άσκηση πιστεύω ότι θα ήταν καλό. :)

3. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Θα συμφωνησω κι εγω με τον Jamie:)
    Μην παρασυρεσαι επειδη εχουν πολλα χρωματα και χαμηλη τιμη...
    Θα αντιμετωπισεις ασχημες καταστασεις σε τοσο μικρο κλουβι..

4. lampros

lampros PB New Member

καπου ειχα διαβασει οτι το κλουβι πρεπει να εχει τουλαχιστον 50x40 διαστασεις...με αυτο το σκεπτικο πηρα αυτο!δηλαδη αν εχω 2 πουλακια μεσα λετε οτι δε θα ειναι καλα?

5. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

για ενα ζευγαρι ειναι καλο νομιζω!

6. jamieo

jamieo PB Member

50x40 θεωρώ ότι είναι πάρα πολύ μικρή για 2 πουλιά. Ένα κλουβί του ότι το μέγεθος είναι συνήθως θεωρείται ότι είναι το ελάχιστο μέγεθος. Ωστόσο, εάν τα πτηνά επιτρέπεται να βγαίνουν από το κλουβί και η άσκηση του κλωβού μπορεί να είναι εντάξει. Θα ήταν καλύτερα να έχετε ένα κλουβί ότι το 70 (ή περισσότερα) εκατοστά πλάτος και 50 έως 70 (ή περισσότερο) σε βάθος. Τα πουλερικά πρέπει να μετακινούνται στο εσωτερικό δωματίου. Μπορείτε επίσης να χρειάζεται χώρο για τα παιχνίδια και τα δοχεία για τρόφιμα.

7. lampros

lampros PB New Member

και εγω για ενα ζευγαρι το πηρα!τα αλλα ηταν ολα μεγαλα σε υψος αλλα υστερουσαν πολυ σε πλατος και μηκος...αυτο εχει μεγαλυτερο μηκος...

8. lampros

lampros PB New Member

απο παιχνιδια του εχω βαλει 2 σκαλες,κατι σχοινια με κουδουνακια,1 μονοζυγο και μια μπαλιτσα!ολα αυτα χωρανε ανετα!εχει 4 ταιστρες και 4 πορτες...ναι το 50x40 μαλλον αναφεροταν σε 1 πουλι...να το βγαλω απο το κλουβι δεν εχω επιχειρησει ακομα γιατι δεν εχει εξοικειωθει αρκετα!παλιοτερα παντως που ειχα τα αφηνα να βγαινουν απο το κλουβι συνηθως αργα το απογευμα και το βραδυ εμπαιναν μονα τους μεσα!

9. lampros

lampros PB New Member

για να διευκρινισω 70 μηκος,30 πλατος και 40 υψος.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...