Μεχρι ποια θερμοκρασία αντέχουν τα καναρίνια στο κρύο;

Συζήτηση με θέμα Μεχρι ποια θερμοκρασία αντέχουν τα καναρίνια στο κρύο;, που ξεκίνησε από Don_Gr, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 3 Οκτ 2008.

1. Don_Gr

Don_Gr PB New Member

Καλησπέρα σε όλους! Επειδή έχω τα καναρίνια σε εξωτερικό χώρο, ήθελα να ρωτήσω, τα πουλάκια μεχρι τι θερμοκρασία αντέχουν στο κρύο? Μπορούν να βγάλουν τον χειμώνα έξω? Ευχαριστώ! :)

2. 8520

8520 PB New Member

Βαγγελη δεν μπορούν να αντέξουν το χειμώνα έξω έχω διαβάσει ότι αντέχουν τα θηλυκά και στου 5 βαθμούς C . ενω τα αρσενικά χρειάζονται 7C.

3. 8520

8520 PB New Member

θα σου πρότεινα να μην τα αφήσεις έξω μετά τον Αγ.Δημήτρη γιατί όπως λέει και η γιαγιά μου αρχίζουν οι παγωνιές . πάντως καλά θα είναι αν αποφασίσεις να το αφήσεις μέχρι τέλει οκτωβρίου να τα σκεπάζει από πάνω με μία πετσέτα και γύρομε νάιλον, φροντίζοντας πάντα να μένει αρκετός χώρος ώστε να πέρνουν αέρα.

4. stav

stav PB New Member

Φιλε μου και εγω στην Θεσσαλονικη μενω και τα πουλια μου τα εχω
    εξω ολο τον χειμωνα,δοξα τον Θεο μεχρι τωρα δεν ειχα προβληματα.
    Απλα τυλιξε τα κλουβια με χοντρο διαφανη ναυλον,μονο η μπροστινη
    μερια να μην ειναι σκεπασμενη κατα το ημισυ και φυσικα εκει που τα
    εχεις να μην υπαρχουν ρευματα αερα.

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

-Προσοχή στα ρεύματα αέρα.Αν στα κλουβιά
    αφήσεις ανοικτή μόνον την φάτσα(οι υπόλοιπες πλευρές να είναι καλημένες με νάυλον),και τα έχεις σ' ένα υπήνεμο μέρος, δεν πρέπει να ανησυχείς ακόμα και με χιόνια.

Υ.Γ Ο Σταύρος το είχε καλήψει το θέμα,αλλά δεν το διάβασα.Συγγνώμη Σταύρο.!

6. muthos

muthos PB New Member

εγω τα εχω εξωω ολλο το χρονο και ειναι ολλα καλα δεν ειχα ποτε προβλημα και με χιονια

7. Φιλοι μου να ειστε σιγουροι οτι τα μικρα αυτα πλασματακια εχουν απιστευτες αντοχες στο κρυο κατα κυριο λογο επειδη αυξανουν τους χτυπους της καρδιας τους. Υπαρχουν ομως και καποιες προυποθεσεις που πρεπει να προσεξουμε και να τηρησουμε . Οπως ειπαν και οι προηγουμενοι μακρυα απο ρευματα αερος , αν κριθει αναγκαιο ενισχυση της τροφης (κρινοντας ατομικα και οχι ομαδικα γιατι οπως και εμεις ετσι και τα πουλια δεν ειναι ολα το ιδιο) και μην ξεχναμε το μεσα-εξω σκοτωνει , η μονο μεσα η μονο εξω τουλαχιστον για τους πολυ κρυους μηνες γιατι οπως και να το κανουμε η συνηθεια παιζει μεγαλο ρολο. Οσοι λοιπον ειναι να αφησετε τα πουλια να ξεχειμωνιασουν στο μπαλκονι σας προβλεψτε απο τωρα το μερος και τις τυχον αλλαγες που χρειαζεται να γινουν και μην τα βαζετε μεσα καθολου πρεπει τωρα που αλλαζει ο καιρος να προσαρμοστουν. Ολα τα παραπανω βεβαια ισχυουν εντος πολεων κυριως που οι θερμοκρασιες δεν πεφτουν κατω απο τους -2 με -4 βαθμους. Γιατι εγω αν αφησω εξω τα δικα μου θα γινει η αρχη της μεταλλαξης << ΓΡΑΝΙΤΑ >> με τα -8 και -10 που παρουσιαζονται ανα διαστηματα.

8. νικ1

νικ1 PB New Member

καλησπερα νομιζω οτι με καλυψαν ολοι η αλλοι που απαντησαν απλα θα αναφερω μια εμπειρια που ειχα περσι το χειμωνα στο νυμφαιο που ειχα παει για σαββατοκυριακο ειδα σε ενα μπακλονι ενα καναρινι με μειον 15 να μην σταματαει να κελαειδαη φυσικα επαθα πλακα

9. Ποτε δεν λειπουν οι εξαιρεσεις που επιβεβαιωνουν τον κανονα.

10. lancashire

lancashire PB New Member

Μαλλον κελαηδαγε να ζεσταθει

ΜΦΧ
    Πανος

11. aTomGR

aTomGR Banned

Ρέξτε και μια ματιά σε αυτό
    "http://www.canaries.org.uk/download/Metabolism.html"

Μοιραστείτε

Φόρτωση...