Μεχρι ποια ηλικια ειναι γονιμα τα αρσενικα καναρινια;

Συζήτηση με θέμα Μεχρι ποια ηλικια ειναι γονιμα τα αρσενικα καναρινια;, που ξεκίνησε από lizard, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 9 Απρ 2008.

1. lizard

lizard PB Member Article Writer

γεια σας θα ηθελα να ρωτησω μεχρι τι ηλικια τα αρσενικα καναρινια ειναι γονιμα και μπορουν να μπουν για αναπαραγωγη.Εχω διαβασει παλαιοτερα ποστ που μιλουν για παρομοιο θεμα αλλα για τα θηλυκα καναρινια.

2. mortal1

mortal1 PB New Member

Έχω έναν τιμπράντο 8 χρονών και φέτος μου έχει βγάλει δύο μικρά και τώρα είναι στην δεύτερη γέννα με τη θηλυκιά.

3. mortal1

mortal1 PB New Member

Αλλά πιστεύω Άρη ότι έχει να κάνει και με την ράτσα,δηλαδή ,έχω ένα νόριτς ο οποίος είναι 7 χρονών και πλέον κάθεται τρώει και πίνει τίποτα άλλο.

4. tassos

tassos PB New Member

Νομίζω ότι τα αρσενικά ζευγαρώνουν για πολύ περισσότερα χρόνια από τα θηλυκά.Μου χει πει εκτροφέας έμπειρος ότι τα θηλυκά μέχρι 2-3 χρονών και ότι μετά αν κάνει αυγά θα κάνει 1-2 μόνο.Για τα αρσενικά μου είπε ότι είχε έναν κανάρο 8 χρονών κ το ζευγάρωνε κανονικά.

5. tassos

tassos PB New Member

Οπότε τ'αρσενικά μην τα φοβάσαι.Εχουν ακόμα...

6. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Πολλοί εκτροφείς χρησιμοποιούν τα καναρίνια για αναπαραγωγή τα τρία πρώτα χρόνια. Αυτά είναι και τα καλύτερά τους. Η αποκορύφωσή τους είτε πρόκειται για θηλυκά είται για αρσενικά είναι εκεί. Από εκείνη την ηλικία και μετά τα πουλιά "πέφτουν". Εξαρτάται πάντα από τη ράτσα καθώς και την ποιότητα ζωής του πουλιού και φυσικά είναι πολλές οι περιπτώσεις που 7 και 8 χρονών πουλιά δίνουν απογόνους. Εγώ έχω ένα γκλόστερ 5 χρόνων και πέρσυ μου έδινε μόνο άσπορα. Φέτος σχεδόν δεν κελαηδάει.

7. jk21

jk21 PB Member Article Writer

ο ενας αρσενικος μου 8 χρονων φετος εχει ηδη 5 πιτσιρικια φετινα(6 αυγα 1 ασπορο μονο) και ο αλλος 6 χρονων με 4 φετινα πουλακια (και το5ο ηταν βατεμενο αλλα οταν το ειχα βγαλει για να βαλω ψευτικο ραισε και του ειχα βαλει μια σταγονα :eek:κολλα .οταν το ανοιξα στο τελος ηταν στην αρχη του νεκρος νεοσσος).τα καναρινια μου ειναι κοινα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...