Μεχρι ποια ηλικια γεννουν τα καναρινια;

Συζήτηση με θέμα Μεχρι ποια ηλικια γεννουν τα καναρινια;, που ξεκίνησε από νικος τ, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 15 Ιουν 2009.

1. νικος τ

νικος τ PB New Member

Εχω ενα ζευγαρι με καναρινια, το ενα ειναι μικρο το θηλυκο αλλα ο αρσενικος πρεπει να ειναι 4-5 χρονων, υπαρχει περιπτωση να κανουν κατι;

2. νικος τ

νικος τ PB New Member

Ναι αλλα το δικο μου ειναι λιγο ξεπουπουλιασμενο

3. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Η εποχή αναπαραγωγής έχει φτάσει σχεδόν στο τέλος της, διάβασε τα θέματα που αναφέρονται στα καναρίνια, περι διατροφής, διαμονής κτλ για να πάρεις μια ιδέα για του χρόνου.

4. νικος τ

νικος τ PB New Member

Απο ποιον μεχρι ποιον μηνα γεννανε και πως μπορω να τα ζευγαρωσω το χειμωνα

5. νικος τ

νικος τ PB New Member

Ναι αλλα το χειμωνα μπορω να τα ζευγαρωσω

6. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Όχι δεν μπορείς το χειμώνα αν δεν υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες φωτισμού και θερμοκρασίας. Η αναπαραγωγή ξεκινάει την Άνοιξη και όχι τον χειμώνα, διάβασε τα παραπάνω που σου παρέθεσα και μετά μπορείς να παραθέσεις τις απορίες σου!

7. νικος τ

νικος τ PB New Member

ακομα δεν καταλαυα ομως τι ειναι η προετιμασια σε παρακαλο απαντισε μου και μι μου διχνεισ πιγες.εγω εχο δει να γενανε και το χυμονα καναρινια

8. νικος τ

νικος τ PB New Member

εμενα δεν εχει κανι ακομα τι φολια θα τι κανει η δν προλαυενει

9. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Νικο ο Γρηγόρης σου εξηγησε οτι τα καναρινια γεννάνε φυσιολογικά την Ανοιξη τελη Φλεβαρη αρχες Μαρτιου , μεχρι τελη Μαιου.Τωρα το καλοκαιρι τελειωνει η αναπαραγωγη, γιατι σε λιγο καιρό ξεκινάει η πτερόροια. Αν βαλεις τα πουλιά σου να ζευγαρωσουν τωρα είναι λάθος. :)Το Χομπυ μας χρειάζεται υπομονη. Μην βιαζεσαι και κανεις λανθασμενες κινησεις. Του χρόνου παλι καλα να εισαι και εσυ και τα πουλιά σου. Διαβασε τα αρθρα που σου προτεινε ο Γρηγορης και θα μαθεις πολυ σημαντικα πραγματα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...