Μεταφορά πουλιών με λεωφορείο των ΚΤΕΛ

Συζήτηση με θέμα Μεταφορά πουλιών με λεωφορείο των ΚΤΕΛ, που ξεκίνησε από vasilis.a, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 24 Οκτ 2014.

1. vasilis.a

vasilis.a PB New Member

αν και εκτος,αρχικου,θεματος,ποση ωρα ειναι με κτελ θεσ/κη-αθηνα?βλεπω συχνα να το υποστηριζουν-φοβουνται καποιοι να μεταφερονται τα πουλια με κτελ.με την καταλληλη προετοιμασια και καλη συσκευασια δεν υπαρχει κανενα θεμα.

2. grekosdx

grekosdx PB New Member

Έχω την εντύπωση ότι τα ΚΤΕΛ δεν παίρνουν ζώα! Ήταν να μου στείλουν ένα σκυλάκι από Αθήνα και κολλήσαμε σε αυτό! Δεν έχω πάει βέβαια να ρωτήσω, αλλά νομίζω ότι ισχύει. Θα πάρω ένα τηλ. σήμερα να μάθα και θα το αναρτήση εδώ... Πέραν όμως αυτού, δεν είναι θέμα και το κόστος μεταφοράς? Όσο φθηνό κι αν είναι το κόστος για τα πουλιά, θα αναίβει από το κόστος αποστολής! Τα χρήματα βέβαια δεν είναι πάντα το μέτρο σύγκρισης, αλλά όταν μπορείς να βρεις πουλιά με π.χ. 20€ στην Αθήνα, γιατί να πάρεις από αλλού?

3. vasilis.a

vasilis.a PB New Member

τα κτελ ειναι υποχρεωμενα τουλαχιστον στο ενα τριτο των δρομολογιων καθημερινα να δεχονται ζωα με η χωρις συνοδο.εφοσον ειναι σε καταλληλη συσκευασια.το κοστος για ενα πουλακι υπολογιζω να ειναι στα 5 ευρω.

4. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Ασυνόδευτα....δεν πάνε πλέον.

5. grekosdx

grekosdx PB New Member

Το ΚΤΕΛ Αθηνών δεν παίρνει ποτέ κάτω από 6-7€ για μικρό δέμα και τουλάχιστο 10-15€ για μεγαλύτερα...
    Δεν πρόλαβα ακόμη να ρωτήσω... Αύριο ελπίζω να μάθω.

6. vasilis.a

vasilis.a PB New Member

πανε κανονικα.πολυ προσφαταδεχτηκα και εστειλα σε διαφορετικες περιοχες(για λογαριασμο φιλων πουλια)χωρις προβλημα.στο χωρο αποσκευων και με ενδειξη στο χαρτοκουτο οτι προκειται για πουλι.παραπεμπω και μια σελιδα που λεει οτι επιτρεπονται τα κατοικιδια αλλα μονο στο χωρο εντος του λεωφορειου και οχι στο χωρο αποσκευων.

7. Ian32

Ian32 PB New Member

Για να πάει συγκεκριμένα ζώο κάπου με κτελ πρέπει να έχει σύνοδο.
    Επειδή έστειλα πουλάκι στην Πάτρα το οποίο είχα σε κουτάκι το έδωσα στον οδηγό με το χαρτζιλίκι του να το κατεβάσει.....

8. passenger

passenger PB New Member

Πόσες ώρες μπορούν να αντέξουν εκεί μέσα; Εγώ έχω μεταφέρει καναρίνια από Θεσσαλονίκη στη Ζάκυνθο με ΚΤΕΛ. Αλλά στον χώρο του λεωφορείου βέβαια, και σε κάθε στάση έδινα νερό. Το ταξίδι ήταν 11 ώρες..

9. vasilis.a

vasilis.a PB New Member

θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι απο τη μια καλα εκανες γιατι το πουλακι ηταν λιγο πιο..προσεγμενο(εκτος και αν ο οδηγος το αφησε μπροστα στο παρπριζ,το λεω γιατι το εχω δει)και απτην αλλα κανονικοτατα σε επιασε κοροιδο(χωρις παρεξηγηση).ξαναλεω οτι ασχολουμαι με μεταφορες πουλιων και γατιων με κτελ πολυ συχνα και ξερω οτι μεταφερονται κανονικα.απλα υπαρχουν καποιοι στα κτελ που δεν ξερουν τι τους γινεται.σε αυτη την περιπτωση τους αναφερεις οτι επιτρεπονται δια νομου τα κατοικιδια και αν εχουν θεμα να το κοιταξουν.σε περιπτωση που και παλι δεν δεχτουν τους αναφερεις.χωρις νερο και τροφη δεν εχουν κανενα θεμα ακομη και 6 ωρες.αρκει ομως να υπαρχει η καταλληλη προεργασια και φροντιδα.θα πω εγω τι κανω.την προηγουμενη τους βαζω αντιστρες στο νερο και το βραδυ,η 4-5 ωρες πριν την αποστολη τους βγαζω τελειως το νερο για κανενα 2ωρο.οποτε λιγο πριν τα βαλω στο κουτακι τα αφηνω να πιουνε αρκετο(συνηθως προσθετω ηλεκτρολυτες(almora plus).μετα τα τοποθετω σε κουτακι μικρο συνηθως απο παπουτσια εννοειται με πολλες τρυπες.στο κεντρο του κουτιου βαζω για πατηθρα,ενα απλο ξυλο.αν το πουλακι προκειται να ταξιδεψει πανω απο 5 ωρες προαιρετικα βαζω μια ποτιστρα πιασμενη με συρματακι εσωτερικα η μια μπανιερα με λιγο νερο και στο στομιο ενα κομματι σφουγγαρι.αυτο το κανω για να υπαρχει απλα υγρασια και να μην χυνεται το νερο.παντα μεσα στο κουτακι βαζω ενα μεγαλο φυλλο σαλατικο βρεγμενο η αγγουρι.ετσι παντα υπαρχει κατι διαθεσιμο κατα την μεταφορα.και μη νομιζεται οτι δεν θα βλεπει να φαει η να πιει αν χρειαστει.
    θα προτεινα επειδη ξεσκισαμε το αρχικο θεμα να μεταφερθει η υπολοιπη συζητηση σε νεο θεμα.

10. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Το αρχικό θέμα ήταν το Πώληση - Καναρίνια θηλυκά προς πώληση | PetBirds Η συζήτηση που αφορά στη μεταφορά πουλιών με λεωφορείο μπορεί να συνεχιστεί εδώ.

Τελευταία επεξεργασία: 23 Ιουλ 2016
  11. souzi

souzi PB New Member

καναρινάκια στο κτελ επιτρέπονται εγώ έχω μεταφέρει αλλά τα είχα πάνω αγκαλία μου σε ένα πολύ μικρό κλουβάκι και σε μικρό ταξίδι (Σέρρες - Θεσσαλονίκη) για να τα άφηνα μόνα τους με το κτελ κατα τη γνώμη μου είναι πολύ επικίνδυνο διότι ποτέ δεν δίνουν την απαραίτητη προσοχή αυτοί που θα τα τοποθετήσουν στο λεωφορείο για να μεταφερθούν, και πιστεύω ότι και θα ταλαιπωρηθούν τα πουλάκια εκτός το ότι είναι πολύ επικίνδυνο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...