Μερικες ερωτησεις για κοκατιλ

Συζήτηση με θέμα Μερικες ερωτησεις για κοκατιλ, που ξεκίνησε από Zelda, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 4 Σεπ 2009.

1. Zelda

Zelda PB New Member

Γεια σας,οπως εχετε καταλαβει λατρευω τους παπαγαλους,εκλεισα λοιπον μολις τωρα εν ασπρο κοκατιλ.
    Ενας οικογενειακος μας φιλος εχει 2 και δε τα θελει,πηγα λοιπον να τα δω,το ενα ειναι γκρι και ουτε καν πλησιαζεται παρα πολυ αγριο,το αλλο ειναι ασπρο,δεν ειναι πολυ ημερο αλλα καπως το χαιδεψα λιγακι στη πλατη,μου το δινει 40 ευρω full μεγεθος,δε ξερω φυλο ομως.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι,εξημερωνεται πιο ευκολα απο τα Budgies,εχω τη εντυπωση πως ναι??

en το μεταξυ θα χαρισω υποχρεωτικα ενα Budgie γιατι οι γονεις μου δε θελουνε 4 παπαγαλους σπιτι,γαμωτο,θα βαλω αγγελια.

2. cockotail love

cockotail love PB New Member

αυτο εξαρταται απο την ηλικια του πουλιου αμα το εχεις απο μυκρο εξημερωνεται πιο ευκολα ενω αμα το εχεις σε μεγαλυτερη ηλικια ειναι λυγο πιο δυσκολο αλλα θα δεις ...οταν το παρεις εμενα μου πειρε 3 μηνες

3. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Νικολ, ρίξε μια ματιά σ' αυτό το topic για την αναγνώριση φύλου, θα σε βοηθήσουν οι φωτογραφίες που παραθέτει ο Φώτης ως παράδειγμα: https://petbirds.gr/threads/Διαχωρισμος-φυλου-στους-παπαγαλους-cockatiel.15741/

Το πουλάκι που σε ενδιαφέρει πόσο χρονών είναι; Να έχεις υπόψη σου ότι όσο πιο μικρό είναι ένα πουλί τόσο το καλύτερο για σενα. Τα κοκατιλάκια πάντως εξημερώνονται σχετικά εύκολα. Αν ασχοληθείς μαζί του πιστεύω πως θα τα καταφέρεις. :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...