Μελοντικο ζευγαρωμα καναρινιων

Συζήτηση με θέμα Μελοντικο ζευγαρωμα καναρινιων, που ξεκίνησε από gkavala, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 31 Δεκ 2013.

1. gkavala

gkavala PB New Member

γεια σας και απο εμενα ηθελα να ρωτησω τους ποιο εμπιρους απο εμενα κατι .καταρχην εχω σκοπο να ζευγαροσω τα καναρινια μου την ανοιξη εχω παρει μια ζευγαρωστρα η οποια εχει στην μεση χωρισμα και ηθελα να ρωτησω να βαλω απο τωρα μεσα την θηλυκια με τον αρσενικο ?ενοειτε χωρισμενα .αν ναι να αρχησω απο τωρα την διατρωφη που ειναι για προετιμασια για ζευγαρωμα?εχω διαβαση σχετικα αρθρα μεσα στο φορουμ τι χρειαζετε να τρωνε για να πυροσουν .αντε να δουμε θα καταφερω να βγαλω δηκα μου πουλακια .(να συμπληροσω οτι ενοειτε οτι τα πουλακια δεν ειναι αδερφια τα εχω αγωρασει απο διαφωρετικο pet shop

2. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Γειά σου gkavala! Αν είσαι καινούριος, τότε καλωσόρισες στο φόρουμ μας! Τώρα σε πολύ λίγες ημέρες μπορείς να αρχίσεις την διατροφική προετοιμασία στα πουλιά. Τι κάνεις εκεί; Απλώς προσφέρεις στα πουλάκια σου την συνηθισμένη τους διατροφή και σταδιακά την εμπλουτίζεις με άλλα κατάλληλα για καναρίνια τρόφιμα, προκειμένου να λάβουν τα απαραίτητα συστατικά και βιταμίνες για να ανταπεξέλθουν στην δοκιμασία της αναπαραγωγής. Αυτές οι τροφές θα είναι κυρίως μια ποικιλία σπόρων, καθώς και φρέσκα, βιολογικά φρούτα και λαχανικά. Επίσης, ειδικά στο θηλυκό να του προσφέρεις όλο τον χρόνο σουπιοκόκαλο και άμμο Grit τριμμένων οστράκων για να πάρει την κατάλληλη ποσότητα ασβεστίου που χρησιμεύουν για την παραγωγή των αυγών.
    Τώρα τα πουλιά τα έχεις το καθένα σε δικό του κλουβί ή στην ζευγαρώστρα; Άμα μπορείς απάντησε μου για να σου πω τι θα κάνεις παρακάτω! Περιμένω απάντηση σου! Φιλικά Αμβρόσιος!

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ο βασικότερος παράγοντας που ενισχύει αυτό που λέτε "πύρωμα" των πουλιών, είναι η διάρκεια του ημερήσιου φωτός. Όσο πιο κοντά στη φυσική αναπαραγωγική εποχή βρισκόμαστε, τόσο μεγαλύτερη επιτυχία έχουν τα ζευγάρωματα. Ενας μήνας διατροφικής προετοιμασίας πριν το έγκυρο ξεκίνημα, είναι υπέρ αρκετός.

Επομένως, κάτω από αυτές τις προϋποθέσεις, το που θα βάλεις το ζευγάρι σήμερα στα τέλη Δεκεμβρίου και για τους επόμενους δύο μήνες, έχει πολύ μικρή σημασία.

4. Καναρίνι4ever

Για το πύρωμα θα συμφωνήσω με τον κ. Σταύρο.΄Μόνο θα ήθελα να προσθέσω πως παίζει όμως ρόλο και η θερμοκρασία και η διατροφή των πουλιών για να πυρώσουν. Για να σου πυρώσουν τα πουλιά πρέπει η θερμοκρασία να μην ξεπεράζει τους 25 βαθμούς Κελσίου, η υγρασία να είναι σε ποσοστά των 55% με 60% το πολύ. Τώρα όσον αφορά την διατροφή, πιο πολύ τα αρσενικά χρειάζονται ''πυρωτική διατροφή'' με άφθονο βραστό αυγό και αυγοτροφή( 3 με 4 φορές την εβδομάδα είναι καλά). Επίσης, θέλουν και πολυβιταμίνες στο νερό τους την περίοδο που θα τα πυρώνεις. Ελπίζω να σε κάλυψα, και φυσικά ότι άλλη απορία έχεις, εμείς είμαστε εδώ!

5. gkavala

gkavala PB New Member

ευχαριστω για το ενδιαφερων .τα πουλακια τωρα ειναι χωριστα το καθενα στο κλουβακι του.

6. gkavala

gkavala PB New Member

παιδια ειπαμε μαρτιο μηνα ειναι ετοιμα για ζευγαρωμα σωστα?

7. Stavros

Ναι, ο Μάρτιος είναι καλός για ξεκίνημα.

8. gkavala

gkavala PB New Member

θα κανω την πρωτη μου προσπαθεια φετος να δω θα τα καταφερω ?λοιπον λεω τελος ιανουαριου να τα βαλω μαζι στην ζευγααρωστρα και να βγαλω το χωρισμα μεσα φεβρουαριου καλα δεν ειναι?

9. Καναρίνι4ever

Τα πουλάκια θα τα ζευγαρώσεις σε εξωτερικό ή εσωτερικό χώρο; Για να μπορέσω να σε καθοδηγήσω!:);):)

10. gkavala

gkavala PB New Member

θα τα ζευγαρωσω σε εσετερικο χωρο το ποιο πιθανο γτ εχει κρυο ακομα...

11. panos70

panos70 PB New Member

ποσο κρυο εχει δλδ ; με αναλογη διατροφικη προετοιμασια και αυξηση του φωτος ,θα εισαι ενταξη και απο τελη ιανουαριου,θελει τουλαχιστον 1 μηνας προετοιμασιας για μια πετυχημενη χρονια

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Τα πουλακια σου τωρα που βρισκονται?? Αν βρισκονται εξω δεν υπαρχει λογος να τα βαζεις μεσα... Με λιγη υπομονη αν τα εχεις εξω θα ζευγαρωσουν απο μονα τους ειτε το θελεις ειτε οχι ! ;)

13. gkavala

gkavala PB New Member

τα πουλακια τα βγαζω το μεσημερι στην λιακαδα και κατα της 5 τα βαζω παλι μεσα .η θερμοκρασια εδω στην καβαλα ειναι το πρωι +2 το μεσημερι +6και το βραδυ 0 .παιδια λετε αν βαλω τον αρσενικο με την θυληκια κατευθειαν στην ζευγαρωστρα χωρις χωρησμα λετε να φαγωθουν ?

14. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

ειναι λαθος να βαζεις τα πουλακιας σου μεσα το βραδυ και εξω το πρωι. πρεπει να τα κρατας η μεσα η εξω. το πρωι που τα βγαζεις ειναι σαν να τα βαζεις σε ψυγειο και το βραδυ στο καλοριφερ. κατυτερα ειναι να περιμενεις λιγο πριν τα βαλεις να ζευγαρωσουν ειναι νωρις ακομα

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Γιωργο αυτο που κανεις δεν ειναι σωστο για τα πουλακια..... Οταν ειναι εξω συνηθιζουν στη θερμοκρασια +6 και τα βαζεις μεσα που σιγουρα εχετε +15 βαθμους! Αυτο που κανεις τους κανει κακο γιατι μπορει για σενα να μην ειναι μεγαλη διαφορα αλλα για τα καναρινακια σου ακομη και 1 βαθμος διαφορα ειναι κατι...... ΕΙναι ευαισθητα στις εναλλαγες. Αν ομως τα εχεις εξω απο τον Οκτωβρη συνιθιζουν σιγα σιγα και δεν καταλαβαινουν χριστο!

οποτε η προσωπικη μου αποψη ειναι να τα εχεις ειτε μονιμα εξω ειτε μονιμα μεσα..... για το καλο τους......

προφανως θα φαγωθουν..... γιατι να το κανεις αυτο? βιαζεσαι να τα ζευγαρωσεις??

16. Καναρίνι4ever

Εφόσον θα τα ζευγαρώσεις σε εσωτερικό χώρο, καταρχάς αυτό που πρέπει να κάνεις είναι με ειδικούς λαμπτήρες να αυξάνεις σταδιακά το φως, ώστε τα πουλιά να μπουν σε φάση αναπαραγωγής. Επίσης, να φροντίσεις ώστε το μέρος που θα τα ζευγαρώσεις να έχουν ησυχία, να έχει ζεστασιά να μην επηρεάζονται από μυρωδιές και θορύβους. Όλα αυτά με την άνοδο του φωτός και της θερμοκρασίας, να γίνουν αργά αργά και όχι απότομα για να συνηθίζουν τα πουλιά.
    Όσο λοιπόν το φως και η θερμοκρασία αυξάνονται, μέχρι αρχές Φεβρουαρίου να τους κάνεις διατροφική προετοιμασία. Θα συμπεριλαμβάνει με μετριότητα διάφορα είδη σπόρων, εναλλάξ φρούτα και λαχανικά, δύο φορές την εβδομάδα, βραστό και αυγοτροφή 3 φορές την εβδομάδα. Επιπρόσθετα, όλο τον χρόνο και ειδικά στην προετοιμασία των πουλιών, άμμο GRIT με τριμμένα όστρακα και σουπιοκόκκαλο και πέντε φορές την εβδομάδα πολυβιταμίνη στο νερό τους. Η διατροφική προετοιμασία των πουλιών θα γίνει, όταν είναι το καθένα στο δικό του κλουβί. Φρόντισε επίσης, να είναι έτσι τα κλουβιά, ώστε όταν κινούνται να χρησιμοποιούν τα φτερά. Η φυσική άσκηση είναι πολύ σημαντική που θα σου δώσει πουλιά γερά,δυνατά και κατάλληλα για αναπαραγωγή.
    Όταν ολοκληρώσεις την διατροφική προετοιμασία, το επόμενο είναι το πύρωμα των πουλιών. Τοποθετείς τα πουλιά, σε ένα ευρύχωρο κλουβί, με χώρισμα στη μέση( ζευγαρώστρα). Στην αρχή τοποθετείς μόνο του το αρσενικό, στο δικό του μισό για προηγηθεί μια εβδομάδα το πύρωμα του. Τα αρσενικά πυρώνουν πιο δύσκολα από τα θηλυκά. Μετά από μια εβδομάδα, τοποθετείς και το θηλυκό. Αφήνεις το ζευγάρι για μια, το πολύ δύο εβδομάδες για να φτάσουν στην ανώτερη κατάσταση ζευγαρώματος και να ταιριάξουν. Όταν το αρσενικό, κελαηδάει προς το θηλυκό, ασταμάτητα, με κατεβασμένες της φτερούγες και σηκωμένο το λοφίο, έχει πυρώσει. Από την άλλη μεριά, το πυρωμένο θηλυκό, απαντά στο αρσενικό, κόβει εφημερίδες αναζητώντας υλικό φωλιάς και σκύβει, με σηκωμένη την ουρά κουνώντας ρυθμικά τις άκρες των φτερούγων της. Τότε ήρθε η στιγμή που θα τοποθετήσεις στο κλουβί του θηλυκού σκεύος και νήμα φωλιάς της επιλογής σου. Όταν το θηλυκό αρχίσει να χτίζει φωλιά, βγάζεις το χώρισμα για να ζευγαρώνει με τον αρσενικό μέχρι να ολοκληρώσει την κατασκευή της φωλιάς.
    Αυτά είναι τα απαραίτητα βήματα για ομαλή και σωστή αναπαραγωγική χρονιά. Ζητώ συγνώμη που σε κούρασα με αυτήν την έκθεση, αλλά τόσα έπρεπε να γράψω! Κι εγώ μην νομίζεις, αρχάριος είμαι και έχω προσπαθήσει πολλές φορές, αλλά με κλούβια αυγά ως αποτέλεσμα! Ελπίζω να σε κατατόπισα και ότι άλλο θες εμείς είμαστε εδώ! Φιλικά Αμβρόσιος!;)

Γιατί, όμως ενώ τα βγάζεις και έξω, να κάνεις την αναπαραγωγή τους σε εξωτερικό χώρο για να ζουν τα πουλιά με περιβαλλοντικούς παράγοντες. Θα είναι πολύ πιο ενδιαφέρον, πίστεψε με!

17. gkavala

gkavala PB New Member

παιδιά σας ευχαριστώ πολλή με βοηθήσατε αρκετά αυτήν την στιγμή τα έχω βάλει στην ζευγαρωστρα με χώρισμα στην μέση τα εχω ξεκινησει την διατρωφικη προετοιμασια και εχω σταματησει επισης τα μεσα εξω οποτε πιστευω οτι ειμαι σε καλο δρομο ευχομε να πανε ολα καλα και να εχω φετος μικρα δικα μου πουλακια .μια ερωτηση μονο απο την στιγμη που εβαλα τον αρσενικο διπλα στην θυληκια εχει παψει να κελαιδαει ειναι 2μερες μαζι τωρα. ειναι φυσιολογικο αυτο? υποψην του αλλαξα και κλουβι τον εχω πλεον στην ζευγαρωστρα μηπως τον επιρεασε η αλλαγη του κλουβιου?

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Η αλλαγη του χωρου γενικοτερα τα στρεσαρει τα πουλια... Σε λιγο καιρο που θα πυρωσει θα κελαιδαει σαν παλαβος προς το μερος της θηλυκιας για να την κατακτησει! θα το καταλαβεις! μην ανησυχεις δε θα ειναι καθολου διακριτικος! :p Η θηλυκια σου αν ειναι και εκεινη το ιδιο πυρωμενη θα σηκωνει την ουρα της για να παει να τη βατεψει..... ;) Ή μπορει να δεις φιλακια απο τα καγκελα! Αυτο ειναι πολυ καλο γιατι σημαινει οτι ταιριαξαν και οτι ειναι πολυ πυρωμενα! Καλα εκανες και τα εβαλες μεσα μονιμα! Περιμενουμε νεα! :)

19. Καναρίνι4ever

Συμφωνώ με αυτά που ανέφερε η Αλίκη! Περιμένουμε νέα σου με τις μελλοντικές εξελίξεις σου! Μην σε χάσουμε! Φιλικά Αμβρόσιος!

20. Stavros

Γι' αυτό το λόγο έχουμε τα Like Αμβρόσιε. Για να δείχνουμε ότι συμφωνούμε με το μήνυμα που έγραψε κάποιος άλλος. Είναι καλύτερο για όλους να γράφουμε μήνυμα μόνο όταν θέλουμε να συμπληρώσουμε κάτι σε αυτά που έχουν ειπωθεί ήδη και φυσικά να είναι εντός του θέματος. :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...