Μελαμινη για κατασκευη κλουβιων, τι λετε;

Συζήτηση με θέμα Μελαμινη για κατασκευη κλουβιων, τι λετε;, που ξεκίνησε από savasg21, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 7 Φεβ 2009.

1. savasg21

savasg21 PB New Member

σκεφτομαι να κατασκευασω κλουβια απο μελαμινη τι λετε που θελω να χρησιμοποιησω μελαμινη?

2. Νεκτάριος

Νεκτάριος PB New Member

Tί είναι η μελαμίνη. Μήπος είναι μέταλο;

3. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Εννοείς ζευγαρώστρες μάλλον. Η μελαμίνη είναι αρκετά βολικό υλικό, φτηνό, ελαφρύ και δεν χρειάζεται τυχόν προεργασίες και συντηρήσεις (βάψιμο κτλ). Θα σου πρότεινα να βρείς υδροαπωθητική και τα σόκορα να περαστούν με pvc 3αρι (και όχι ταινία) Στις ραφές που θα μείνουν καλό είναι να βάλεις ουδέτερη σιλικόνη (προσωπικά βάζω καθαρή σιλινικόνη ενυδριακή) για περισσότερη αντοχή και λιγότερη τοξικότητα.

Η μελαμίνη (όταν μιλάμε για το υλικό κατασκεύης επίπλων) είναι συμπιεσμένο ροκανίδι, πριονίδι και οτιδήποτε άλλο βγαίνει απο ένα ξυλουργείο, και με κατάλληλη προεργασία, κόλλες και διάφορα χημικά συμπιέζεται και προσκολάτε απο επάνω η μελαμίνη Μελαμίνη - Βικιπαίδεια (εξού και το όνομα) και παράγει φύλλα διαφόρων διαστάσεων και σε διάφορα πάχη. Δες τα ντουλάπια της κουζίνας σου και θα καταλάβεις.

4. Αλεξης Κ.

Αλεξης Κ. PB New Member

Φιλε Σαββα καλησπερα και καλως ηρθες.
    Καταλαβαινω οτι αυτο που σε καιει ειναι να βρεις το καταλληλο υλικο για τις κλουβες σου.
    Ομως πες μια "καλησπερα" ενα "γεια σας" σ'αυτους τους ανθρωπους που θελεις να "σπαταλησουν" τον χρονο τους για να σε ενημερωσουν. Πρωτο σου μηνυμα ειναι. Ετσι κανεις με τους φιλους σου;

5. HUNTER_PELLA

HUNTER_PELLA PB New Member

Χαιρετω την παρεα και ευχομαι σε ολους να περασαν ενα ωραιο πσκ.
    Εχθες αποκτησα ενα θυληκο μαλινουα το οποιο προοριζετε να μπει ζευγαρι με ενα αρσενικο μαλινουα που εχω.
    Σκεφτομαι να κανω συστοιχια απο μελαμινη αλλα θα ηθελα να ρωτησω την παρεα και ειδικοτερα σε καποιον που εχει τετοιο πραγμα εαν εχει μεγαλο προβλημα με τις ψειρες και αν ναι τι εχει κανει γι αυτο εκτος απο ψειροσκονη.
    Διοτι μπορω να φτιαξω συστοιχια απο μελαμινη διοτι εχω φιλο μαραγκο.

Φιλικα Θανασης

6. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Ενα βασικό ερώτημα. Που θα τοποθετηθεί η κατασκευή ?
    Σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο ?

7. HUNTER_PELLA

Φιλε Μακη θα τοποθετηθει μεσα σε δωματιο.

Φιλικα Θανασης

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αρα δεν θα έχει επισκέψεις απο σπουργίτια ή δεκοχτούρες.
    Αν και όλα τα πουλάκια που θα βάζεις, θα είναι απαλλαγμένα απο εξωπαράσιτα
    Τότε δεν θα πιάσεις ποτέ ψείρα.
    -Εχω κι' εγώ 12 ζευγαρώστρες του μέτρου απο μελαμίνη.Εχουν ξεκινήσει
    εδώ και τρία χρόνια να φιλοξενούν ζευγάρια και νεοσσούς και δεν υπήρξε κάποιο
    πρόβλημα μέχρι σήμερα.
    Χρησιμοποιώ ΜΙΑ ΦΟΡΆ ΤΟΝ ΧΡΌΝΟ ARDAP( ισχυρό αντιπαρασιτικό)
    ΚΑΙ ΚΆΘΕ 20-30 ΜΈΡΕΣ CHEVI-TREN(Μαλακό αντιπαρασιτικό)
    Αν χρειάζεσαι κάποια σχέδια ή κάποιες πληροφορίες πιο εξειδικευμένες για την
    κατασκευή γράψε μου ένα Π.Μ (για να μην απασχολούμε το φόρουμ)

9. HUNTER_PELLA

Φιλε Μακη ευχαρισυω για τις πληροφοριες τις επομενες μερες θα σου στειλω πμ για περαιτερω πληροφοριες και γνωμες σχετικα με αυτο που σκεφτομαι να κατασκευασω.

Φιλικα Θανασης

10. BISBA

BISBA PB New Member

Εδώ υπάρχει ακόμη μία κατασκευή πιο απλή για να πάρεις μια ιδέα.
    Ιδιοκατασκευή ζευγαρώστρας
    Του Μάκη βέβαια είναι πιο ωραίες σαν εμφάνιση.

11. HUNTER_PELLA

Ευαχαριστω πολυ μπαμπη για τις φωτογραφιες και για την γνωμη σου.

Φιλικα θανασης

Μοιραστείτε

Φόρτωση...