Μελαγχολικό καναρίνι

Συζήτηση με θέμα Μελαγχολικό καναρίνι, που ξεκίνησε από kimi, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 4 Ιουν 2008.

1. kimi

kimi PB New Member

Εχω τον αρσενικό μου. Και απο τότε που τον χωρισα απο την γυναικα του έχει μελαγχολήσει. Οταν την βλέπει αρχιζει κ τσιτσιριζει. Αλλιως δεν εχει καθολου ορεξη. Σπανια να βγαλει ηχο. Παντως τρωει κανονικα. Μπορω να κανω κατι;:confused:

2. Υπομονή.Να βάλεις το κλουβί του αρσενικού κάπου που να μην βλέπει την γυναίκα του και καλύτερα ούτε να την ακούει.Σε λίγες μέρες θα την έχει ξεχάσει.

3. MyriamK

MyriamK PB New Member PBCP Contributor

Παιδιά συγνώμη κιόλας για την αφελή ερώτηση, αν ένα ζευγάρι μένει μαζί συέχεια υπάρχει πρόβλημα; Εγώ έναν αρσενικό έχω, αλλά σκοπεύω να πάρω και μια θηλυκιά.
    Για ποιόν ακριβώς λόγο χωρίζουμε τα πουλιά;

4. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Για να διατηρήσουμε ζωντανό τον λόγο που κάνει
    το αρσενικό να κελαηδάει και το θηλυκό να θέλει
    να γίνει μάνα.

5. Pigaki

Pigaki PB New Member

Κι αν δεν μας νοιαζει τιποτα απο τα παραπανω?

6. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Τα βάζουμε μαζί και απολαμβάνουμε τα παιχνίδια τους .!

7. kimi

kimi PB New Member

Τον εχω χωρισει απο το δωματιο που ειναι η καναρα κ του εχω για παρεα ενα απο τα παιδακια του.

8. valantis1

valantis1 PB New Member

Εγω στη θεση σου θα τον ειχα καπου που να μην βλεπει κανενα κανερινι αλλα ουτε και να ακουει. Και θα δεις το πολυ σε 1 βδομαδα θα αρχισει παλι να κελε'ι'δαει.

9. nikos76

nikos76 PB New Member

Kιμι όταν τα πουλιά ζευγαρώνουν σταματάει το αρσενικό να κελαηδάει. Σε μερικές περιπτώσεις κελαηδάει χαμηλόφωνα τη θηλυκιά όταν αυτή κάθεται στη φωλιά. Υπάρχουν αναφορές ότι όταν τα καναρίνια ζευγαρώνοντας γίνονται μελωδικότερα προσθέτοντας μελωδίες στο ρεπερτόριο τους. Μην τον αφήσεις με το μικρό γιατί υπάρχει περίπτωση να τον τσιμπάει. Με λίγα λόγια έχεις χωρίσει ένα ερωτευμένο ζευγαράκι. Έχω δει χωρίς να θέλω να σε ανησυχήσω θηλυκιά να είναι έτοιμη να ψοφήσει απο μελαγχολία. Όταν ψόφησε η φλωρίνα μου που είχε ζευγαρώσει με ένα καναρίνι άσπρο , ο αρσενικός μου όλη τη σαιζόν δεν ξαναζευγάρωσε. Ο έρωτας λοιπόν δημιουργεί πολλές παρενέργειες. Πάντως συμφωνώ ότι είναι πολυ πιθανό, αν δεν την ακούει να αρχίσει να συμπεριφέρεται πάλι φυσιολογικά.
    Φιλικά Νίκος

10. kimi

kimi PB New Member

Οχι, δεν τον εχω στο ιδιο κλουβι. Τα εχω σε ξεχωριστα κλουβακια.

11. kimi

kimi PB New Member

Ο αρσενικος μου εκτος απο καψουρης ... πρεπει να εχει κ ασθμα! Πολλες φορες κανει κχ κχΤι να του δωσω;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...