Μεγεθος δαχτυλιδιου σε Καρδερινοκαναρα

Συζήτηση με θέμα Μεγεθος δαχτυλιδιου σε Καρδερινοκαναρα, που ξεκίνησε από Serinia, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 25 Ιαν 2009.

1. Serinia

Serinia PB New Member

Φιλοι μου εχω μια απορια.Θελω να προμηθευτω δαχτυλιδια αλλα πριν παραγγειλω απο καπου θα ηθελα αν μπορει και ξερει καποιος να που πει τι διαμετρηματος δαχτυλιδι περναμε σε καρδερινοκαναρα.Και αν αλλαζει το μεγεθος του δαχτυλιδιου αναλογα με το ζευγαρωμα των πουλιων.Δηλαδη : Α) Καρδερινα Χ Καναρα και Β) Καναρινι Χ Καρδερινα.
    Ξερω ορι τα καναρινια φερουν δαχτυλιδι διαμετρηματος 2,9 και οι καρδερινες 2,5.
    Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει σας παρακαλω.
    Ευχαριστω εκ των προτερων .

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

3. Serinia

Serinia PB New Member

Γρηγορη , αυτο το ποστ ειδα και μπερδευτηκα και ετσι ειπα να ανοιξω ενα ποστ για να μαθω.Πριν ανοιξω το ποστ εψαξα στην αναζητηση μηπως βρω κατι αλλα αυτο το ποστ ηταν το μονο που βρηκα και ειλικρινα με μπερδεψε.

4. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Το "απο κάπου" υποδηλώνει,ελεύθερο εμπόριο φαντάζομαι, και όχι κάποιον σύλλογο.
    Εξ άλλου ο σύλλογος αν είχε ερωτηθεί θα σου είχε απαντήση για το ακριβές Νο δακτυλιδιού
    που δέχεται να φέρουν τα πουλιά που μπορούν να συμμετέχουν σε εκδηλώσεις(εκθέσεις) του.
    -Οπως θα γνωρίζεις, ούτε όλα τα καναρίνια αλλά ούτε και όλες οι καρδερίνες φέρουν
    ενιαίο Νο δακτυλιδιού.Αυτό εξαρτάται απο τον τύπο και φυσικά το μέγεθος του κάθε πουλιού.
    Γι αυτό και η ύπαρξη του τύπου α+β / 2.
    Όπου α=δακτυλίδι αρσενικού β=δακτυλίδι θηλυκού.
    ΣΤΗΝ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΚΑΡΔΕΡΙΝΟΣ ΜΠΑΛΚΑΝΙΚΑ Χ ΚΑΝΑΡΙΝΑ ΧΡΩΜΑΤΟΣ έχουμε
    2,5 + 2,9 =5,4 και 5,4 / 2 = 2,7 . Αρα το υβρίδιο που θα προκείψει απο την πιο πάνω διασταύρωση πρέπει να φέρει δακτυλίδι 2,7.
    Αν συμβαίνει πάντα αυτό, ή αν υπάρχουν εξαιρέσεις που να έχουν να κάνουν με κάποιους κανονισμούς συλλόγων ή ομοσπονδιών δεν το γνωρίζω.Ελπίζω να το έκανα πιο κατανοητό

5. Serinia

Serinia PB New Member

Μακη εχω κανει αιτηση εγγραφης σε καποιον συλλογο και περιμενω να επικοινωνησουν μαζι μου , ωστε να αποκτησω κωδικο εκτροφεα.Αρα κακως φανταζεσαι ''ελευθερο ''εμποριο.
    Δεν νομιζω να ειναι απαραιτητο να παρω μερος σε εκθεσεις και διαγωνισμους καλε μου Μακη.Δεν το θελω κατι τετοιο τουλαχιστον για τωρα.Ειμαι αρκετα ασχετη και ανωριμη και ανετοιμη για κατι τετοιο.
    Μακη αυτο ειναι κατι που ειλικρινα πρωτη φορα ακουω να συμβαινει.Οπως ειπα ηδη , ειμαι και ασχετη.

6. Sot.bo

Sot.bo Πρώην ΣΩΤΗΡΗΣ

απο οτι γνωριζω βαζεις δακτυλιδια διαμετρου απο οτι φοραει το μεγαλυτερο απο τα δυο μελη του ζευγους,αρα σε καρδερινοκαναρα απο καναρινια-χρωματος βαζεις 2.9mm

7. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

Η διάμετρος του δαχτυλιδιού στα υβρίδια, εξυπηρετεί δύο λόγους.
    1. Να μην είναι μικρή. Έτσι ώστε όταν μεγαλώσει το πουλί να πληγωθεί το πόδι του
    και 2. να μην είναι μεγάλη ώστε να υπάρχει ο κίνδυνος να βγαίνει το δαχτυλίδι από μόνο του ή να υπάρχει η υποψεία ότι περάστηκε όταν το πουλί ήταν μεγάλο.

Ο τύπος που δίνει ο Μάκης είναι ενδεικτικός και αρκετά ασφαλής για να μην έχεις κανένα από τα παραπάνω προβλήματα.
    Μπορείς όμως να δαχτυλιδιώσεις και με τη μέγιστη διάμετρο δαχτυλιδιών του ζευγαριού. Υπάρχει πάντα ο κίνδυνος αν είναι μεγάλη η απόκλιση, το δαχτυλίδι να "πλέει" στο πόδι του πουλιού.
    Πρακτικά όλοι οι εκτροφείς που γνωρίζω και ζευγαρώνουν ΚαρδερίναΧκαναρίνι, χρησιμοποιούν 2,9 για τα υβρίδιά τους (που προέρχονται κυρίως από καναρίνια χρώματος) για καθαρά πρακτικούς λόγους. Δεν χρειάζεται να παραγγέλνουν δαχτυλίδια διαφορετικών διαμέτρων εφόσον εκτρέφουν μόνο καναρίνια και υβρίδια.

8. Lazaridis Giannis

Lazaridis Giannis PB New Member

Καρδερινα μπαλκανικα χ καναρα 2,7
    καρδερινα μειτζορ χ καναρα 2,9 κανονικα παει 2,8 αλλα που να το βρεις με το 2,9 ειναι ενταξει.

9. Serinia

Serinia PB New Member

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.Με βοηθησατε αρκετα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...