Μεγαλο κλουβι μεσα σε θερμοκηπιο, θελω τις αποψεις σας

Συζήτηση με θέμα Μεγαλο κλουβι μεσα σε θερμοκηπιο, θελω τις αποψεις σας, που ξεκίνησε από KOSTASKTL, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 17 Νοε 2008.

1. KOSTASKTL

KOSTASKTL PB New Member

γεια σε ολους.δειτε τη φωτο και πειτε μου τη γνωμη σας.
    ολα ξεκινησαν φτιαχνοντασ ενα θερμοκηπιακι για τα φυτα μας στο μπαλκονι για το φετεινο χειμωνα.
    μετα γνωρισαμε τισ μεταλλαγμενες.
    αρπαξαμε την ευκαιρια και πηραμε μια αχατη θυλικια και εναν καφε αρσενικο.ηταν ηδη μαζι 3 μηνες.απο καπιον που εκτεφει.
    σε μεγαλο κλουβι αρχικα και προχθες φτιαξαμε αυτο το κλουβι στη φωτο.
    τι λετε λοιπον?πρεπει να προσεξουμε κατι?ελπιζω μεσα στο θερμοκηπιο να μην κρυωνουν τα πουλια.
    υπαρχει θερμοστατης λετε που να μπορει να μπει εκι?
    ευχαριστω πολυ εΚ των πρωτερων...ΚΩΣΤΑΣ - ΝΑΤΑΣΣΑ

Συνημμένα Αρχεία:

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Νομίζω οτι η υγρασία που θα επικρατεί μέσα στο θερμοκήπιο δεν θα είναι ότι καλύτερη για τις καρδερίνες, καθώς και η ''αναπνοή'' των φυτών. Υπάρχει κάποιο υγρασιόμετρο στο χώρο?

3. abscanary

abscanary PB New Member

για πάτους προτείνω να καταργήσεις τις εφημερίδες και να προσθέσεις ταψιά στις κατάλληλες διαστάσεις. Θα μπαινοβγαίνουν εύκολα και το καθάρισμα θα είναι πολύ πιο πρακτικό. Επιπλέον η χρήση ταψιών με κάποιο υλικό οπως το πριονίδι είναι ασύγκριτα καλύτερη από απόψεως υγιεινής των πουλιών συγκρινόμενη με την εφημερίδα. Κατά τα λοιπά η κατασκευή είναι αξιοζήλευτη.

4. KOSTASKTL

KOSTASKTL PB New Member

θα φροντισω να παρω ενα υγρασιομετρο.δεν το ειχα σκευτει.
    οσο για τον πατο δεν ακουμπανε τα πουλια στισ εφημεριδεσ.χωριζεται με το ιδιο κουνελοσυρμα ο πατος.
    ετσι εχω κοντρα πλακε και πανω σε αυτο εφημεριδες.
    εχθεσ επιασε αρκετος αερασ στην πολη .θελω να δω τις αντοχες του θερμοκηπιου.θα δειξει.
    τα φυτα στον ιδιο χωρο παντως δεν νομιζω να πειραζουν τα πουλια.αλλωστε δεν ειναι αεροστεγως κλεισμενο.οπος γινεται με ολα τα θερμοκηπια.
    ευχαριστω για τις συμβουλες σας.

5. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Θα συμφωνησω με τον Γρηγορη.Το θεμα της υγρασιας ειναι μειζων για τις καρδερινες.Απο την αλλη η αναπτυξη εντομων απο τα φυτα..το θεματακι με την θερμοκρασια...σκεψου ποση ζεστη θα εχει υπο συνθηκες λιακαδας...και ποσο με συννεφια...και αν δεν ειναι καλα κλεισμενο η θερμοκρασια δεν θα αλλαζει πολυ με τον εξωτερικο χωρο,απλα ισως τους προσθετεις και υγρασια.

6. Alexandros

Alexandros PB Member Article Writer

Synxaritiria gia ta poulakia. Na blepeis poli apogona.

Oreo i klouba sou, kai den pistebo na exeis problima, emena to "thermokipio" sou mou fenete san afto pou kanoune i ali pou klinoune ta kloubakia tous giro giro me nailon. Kai an ta katalaba kala, ta kaneis mono tora gia to ximona.

Kala sinexia, kai grapse mas sixna ligo gia tin prospathia sou, giati me tis metalagmenes eimaste akoma poli ligi. An exeis kapia problimata emeis eimaste PANTA edo.

7. KOSTASKTL

KOSTASKTL PB New Member

καλημερα και παλι.μολις αγορασα μια κεραμικη λαμπα.για τις διαστασεις του χωρου μου ειναι δοκιμασμενη απο καποιον με παρομοια προβληματα υγρασιας.το απογευμα θα την εγκαταστησω οποτε και θα σας ενημεροσω παιδια.οσο για το ερμοκηπιο εννοειται πως το φτιαξαμε μονο για το χειμωνα.την ανοιξη θα το ξηλοσουμε.ελπιζω να στροσω την ατμοσφαιρα παιδια γιατι θελω η προσπαθεια μας μα πιασει τοπο.παντως εβαλα υγρασιομετρο και θερμομετρο και η θερμοκρασια δεν ειχε καμια διαφορα απο εξω.η υγρασια αντιθετως ειχε 30% περισσοτερη μεσα.μαλλον επειδη δεν εχει ρευμα αερα.ολα αυτα θα στροσουν μου ειπανε με την λαμπα.α σας ενημεροσω soon...bye now

8. jay

jay PB New Member

Καλο ξεκινημα με τις μεταλλαγμενες καρδερινες! Μια χαρα την βλεπω την κλουβα που εφτιαξες και βλεποντας και κανοντας μπορει να αλλαξεις καποια σημεια της που δεν σε βολευουν η δεν προσφερουν την καταλληλη υγειινη στις καρδερινες σου. Οσο για τα φυτα το βραδυ γινονται πολυ "επιθετικα" λογω ελειψης ηλιου σταματαει η φωτοσυνθεση τους. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να παιρνουν ολο το οξυγονο του χωρου και να απελευθερωνουν διοξειδιο του ανθρακα το οποιο ειναι βλαβερο ακομη και για μας. Τωρα αν ο χωρος δεν ειναι αεροστεγης δηλ ερμητικα κλεισμενος μπορει να ανακυκλωνεται οξυγονο απο εξω. Οσο για την ημερα θα ηταν καλυτερα να ανοιγεις λιγο την πορτα να αεριζεται. Κατα την γνωμη μου παντα. Ελπιζω να μην σε ζαλισα :)

9. KOSTASKTL

KOSTASKTL PB New Member

γεια σας και παλι.η κεραμικη λαμπα παιδια κανει καλη δουλεια.εχει μια διαφορα περιπου 5 βαθμων απο εξω.φυσικα τα πουλια αν κρυωνουν πολυ θα πανε φανταζομαι και θα κουρνιασουν διπλα της.εβγαλα τα φυτα και αφησα μονο ενα αναριχωμενο γιατι ειναι περασμενο στην περγκολα και δεν βγαινει.ειναι ομως γιασεμι μικρο.πηρα εναν αφυγραντηρα ο οποιος κανει καλη δουλεια.αλλα θα παρω κιαλον.οσο ναναι ειναι μπαλκονι και η υγρασια ειναι αρκετη.καπου 70%.εαν εχετε καπια παρατηρηση παρακαλω ειμαι ολος αυτια.THANKS...

10. gregog7

gregog7 PB New Member

Oσο για την υγρασια ας ειναι οσο και η εξωτερικη.Αν ειναι λιγοτερη(λογω αφυγραντηρων)ισως ειναι και καλυτερα.
    Κατα τα αλλα την κατασκευη την εφτιαξες για τα φυτα ή για τις καρδερινες?
    Αντε με το καλο.
    Υ.Γ.
    Την κλουβα εσυ την εφτιαξες?

11. KOSTASKTL

KOSTASKTL PB New Member

εγω και η αγαπη μου η νατασσα φτιαξαμε με μερακι και το κλουβι και το θερμοκηπιο.εαν θελετε οδηγιες πολυ ευχαριστως να σας δωσουμε.

12. KOSTASKTL

KOSTASKTL PB New Member

η κατασκευη μας στην τελικη μορφη

ελπιζω να εγκρινετε παιδια...
    thanks

Συνημμένα Αρχεία:

13. gregog7

gregog7 PB New Member

Εγκρίνεται
    πολύ καλή δουλειά.Οι καρδερινες σου εκει μεσα θα νοιώθουν άνετα και μάλλον σύντομα θα έχετε τους πρώτους απογόνους.:D
    Το μόνο που με ανησυχεί,είναι το εξωτερικό μέρος του μπαλκονιού.
    Ίσως με κάποια τέντα ή ένα γαιόπανο να ήταν καλύτερα.

14. KOSTASKTL

KOSTASKTL PB New Member

υπαρχει τεντα αλλα δεν φαινεται στις φοτο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...