Μεγάλωμα νεοσσών ζέμπρα απο άνθρωπο

Συζήτηση με θέμα Μεγάλωμα νεοσσών ζέμπρα απο άνθρωπο, που ξεκίνησε από vasileia, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 4 Φεβ 2009.

1. vasileia

vasileia PB New Member

αν αναλάβουμε τους νεοσσούς (ζεμπράκια) κάθε πότε κ πόσο κάθε φορά πρέπει να τα τα'ί'ζουμε (ανάλογα με την ηλικία τους) ,πρέπει να τα τα'ί'ζουμε κ το βράδυ?:confused::confused::confused::confused:

2. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Τα ζεμπράκια είναι σχεδόν αδύνατο να καταφέρει κάποιος να τα ταΐσει αποκλειστικά από την πρώτη μέρα της ζωής τους. Είναι πολύ ευαίσθητα και εκτός από τη συχνότητα ταΐσματος παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες όπως θερμοκρασία μείγματος, πυκνότητα κλπ. Πάνω από 5 μέρες δεν έχω καταφέρει να κρατήσω ζωντανό νεογέννητο ζέμπρα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις σε περιπτώσεις που δεν ταΐζουν οι γονείς είναι να ταΐζεις συμπληρωματικά και να τα αφήνεις στη φωλιά. Κάποιες φορές αυτό βοηθάει τη μάνα να ενεργοποιηθεί αφού οι νεοσσοί αποκτούν δυνάμεις και ζητάνε πιο επίμονα τάϊσμα. Τώρα στη δική σου περίπτωση (αν η θηλυκιά τα τσιμπάει) δεν νομίζω να βοηθήσει.

3. rozflamingo

rozflamingo PB New Member

Vasileia τα ίδια με εσένα τραβάω! γεννήθηκε ένα zebra finchάκι την Κυριακή πρωί και μέχρι το βράδυ δεν το είχαν ταϊσει καθόλου και δεν είδα τους γονείς ούτε μια φορά να είναι μέσα στη φωλιά να το ζεστάνουν, το έβαλα σε άλλο κλουβί με 2 θηλυκές μπας και το ταϊσουν αλλά και αυτες δεν ασχολήθηκαν...από την Κυριακή το βράδυ το ταϊζω ανά δίωρο όταν είμαι σπίτι αλλά δυστυχώς μένει ατάϊστο πολλές ώρες λόγω δουλειάς και ύπνου, έτσι από χτες το βράδυ ξεκίνησα να το ταϊζω ανά τετράωρο και το βράδυ ούτως ώστε να μένει ατάιστο μόνο όταν είμαι στη δουλειά. Ο Βασίλης με τρόμαξε με αυτό που είπε ότι δεν έχει καταφέρει να κρατήσει ζωντανό ζεμπράκι πάνω από 5 ημέρες γιατί και εγώ φοβάμαι ότι δεν έχει ξεπεράσει τον κίνδυνο το μωροζεμπράκι μου (πλέον το λέω ''παιδί μου''). Vasileia πραγματικά σήμερα μπήκα στο forum για να βρω πληροφορίες για διατροφή νεοσσών zebra finch και χάρηκα πολύ που κάποιος είχε ανοίξει ήδη το θέμα. Συγγνώμη για την φλυαρία αλλά ''καίγομαι'' για πληροφορίες : του δίνω μείγμα αυγού, φρυγανιάς και μελιού (ελάχιστο μέλι - στην άκρη του κουταλιού του γλυκού) αλεσμένο με νερό στο μπλέντερ και το έχω μέσα σε σκούφο με νήμα φωλιάς σκεπασμένο με πανί και κάτω από λάμπα για να το ζεσταίνει. Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να μου πει αν κάνω οτιδήποτε λάθος γιατί όσο περνάνε οι μέρες τόσο πιο πολύ φοβάμαι μην το χάσω. Ευχαριστώ εκ των προτέρω και πάλι χίλια συγγνώμη για την φλυαρία

4. rozflamingo

Vasileia στο προηγούμενο μνμ δεν σου έδωσα άμεσα την γνώμη μου για τη ερωτηση σου : θεωρώ και νομίζω χωρίς να ξέρω κάτι σίγουρο ότι αν ταϊζεις τον νεοσσό σε συχνά διαστήματα όλη την ημέρα το βράδυ δεν είναι απαραίτητο, μια και ούτε οι γονείς του θα το τάιζαν κατά τη διάρκεια της νύχτας. αν θεωρείς ότι μπορείς να ξυπνάς και μία φορά το βράδυ για να μη μένει πολλές ώρες νηστικός καλό θα του κάνει αλλά δεν το κρίνω και απαραίτο εφόσον ταϊζεται συχνά σε όλη τη διάρκεια της μέρας. Καλή μας προσπάθεια και εύχομαι ότι καλύτερο και στις δυο μας!Φιλικά, Φωτεινή

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Εαν υποθέσουμε οτι έχεις ένα καλό ζευγάρι με την έννοια, οτι είναι στοργικοί γονείς και φροντίζουν τα μωρά τους και όχι πρωτάρικο ή ανώριμο ζευγάρι, είναι φυσιολογικό τις πρώτες ώρες οι γονείς να μην το ταίζουν μιας και έχει τραφεί απο το αυγό όσο ήτανμεσα σε αυτό. Επίσης οι γονείς έχουν το ενστικτο να καταλαβαίνουν ποτε οι νεοσσοί χρειάζονται ζέσταμα και πότε όχι και φροντίζουν παντα να διατηρουν την θερμοκρασία που πρέπει στους νεοσσούς σταθερη. Αν βγαζεις τους νεοσσούς απο την φωλιά και κάνεις δικές σου αλχημειες , το πιθανότερο είναι να στρεσσαριστούν και να σταματησουν την όλη διαδικασία. Συνηθως αρχίζουν και ταίζουν μετά το 1ο 24ωρο όσο και να μας φαινεται παραξενο αυτό.

Σε τι χωρο κανετε τηναναπαραγωγή και τι θερμοκρασία υπάρχει εκεί??

6. rozflamingo

Georgina επειδή το ''αλχημείες'' που ανέφερες με πρόσβαλλε λίγο θα ήθελα να εξηγήσω τα εξής :

1ον Αποφάσισα να πάρω τον νεοσσό από τη φωλιά γιατί την προηγούμενη μέρα είχα βρει το αδερφάκι του νεκρό από την ''φροντίδα'' των γονιών του

2ον Δεν κάνω πειράματα ή αλχημείες σε τίποτα ζωντανό, απλά δεν ήθελα να το αφήσω να πεθάνει

3ον Προφανώς το δικό μου ζευγάρι δεν είναι από τα στοργικά που ανέφερες και για αυτό το λόγο χρειάστηκε να επέμβω

7. vasileia

vasileia PB New Member

όπως τα λες Φωτεινή κ εμένα δεν είναι απο του στοργικότερους γονείς,γι΄αυτό αποφάσισα να επέμβω,πάντος για τη διευκόληνσή σου υπάρχει ειδηκό σκεύασμα που θα το βρεις σε κτηνιατρεία κ pet shop είναι μια σκόνη που την αρεώνεις με νερό(χλιαρό) κ είναι για να τα ταίζεις απο νεογγένητα μέχρι να απογαλακτιστούν είναι πολύ καλό κ γρήγορη διαδικασία,ευχαριστώ για τη συμβουλή

8. vasileia

vasileia PB New Member

είναι στο δωμάτιό μου (κανονική προς ζεστή θερμοκρασία) ευχαριστώ:)

9. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Θα συμφωνήσω με τη Τζωρτζίνα. Ποτέ κανένα ζευγάρι δεν έχει ταΐσει την πρώτη μέρα. Και μάλιστα τις πρώτες μέρες ταΐζουν ελάχιστα (η γούσα σπάνια φαίνεται γεμάτη) και σιγά σιγά αυξάνουν την τροφή. Αν βρούμε βέβαια νεκρό νεοσσό αυτό είναι σημάδι ότι κάτι δεν πάει καλά. Η καλύτερη λύση πιστεύω πως είναι το συμπληρωματικό από εμάς τάισμα με φόρμουλα και όχι με δικές μας συνταγές, ενώ οι νεοσσοί θα παραμένουν στη φωλιά για να αρχίσουν να ζητάνε τροφή από τους γονείς. Πάντα μεγάλη προσοχή στη θερμοκρασία του μείγματος.

10. Georgina

Φωτεινή οπωσδήποτε δεν είχα καμία πρόθεση να σε προσβάλλω και με συγχωρείς αν το πήρες έτσι. Ξέρω οτι έχεις αγνές και στοργικές προθέσεις προς το πουλάκι, όμως καμιά φορά το να βγάζουμε τα μωρά απο την φωλιά, να τα βαζουμε σε άλλα πουλιά με κινδυνο να το σκοτώσουν αφού δεν είναι καλα προετοιμασμενα , να το βγάζουμε τελειως απο την φωλιά και να το ταίζουμε έχοντας όλη την καλή διάθεση όποτε έχουμε χρόνο, δεν φτάνει. Ακόμα και το τάισμα με σύριγγα δεν είναι καθόλου εύκολη υπόθεση, ειδικά αν είναι αρχάριος κανείς στο τάισμα. Η πυκνότητα της σύστασης του μιγματος , η θερμοκρασία, ο τρόπος και η συχνότητα των γευμάτων, είνα καθοριστικοι παράγοντες για την συνέχιση της ζωής του νεοσσού.

Το γεγονός οτι ο πρώτος νεοσσός πέθανε μπορεί να οφείλεται σε άλλες αιτίες. Ολοι μας έχουμε χάσει πουλάκια και καταλαβαίνω πως νιώθεις. Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά με τα υπόλοιπα μωράκια

11. rozflamingo

Τζωρτζίνα επειδη είναι γραπτός ο λόγος που χρησιμοποιούμε στο forum σίγουρα δεν μπορεί να καταλάβει κάποιος πως εννοεί κάτι κάποιος άλλος, αλλά παρόλα αυτά την απάντηση σου μου φάνηκε ως επίπληξη και όχι σαν συμβουλή. στην απάντηση που μου έδωσες είδα μόνο να αναφέρεις τι δεν έπρεπε να κάνω από όσα έκανα μέχρι τώρα και όχι τι θα μπορούσα να κάνω στο εξής για να βοηθήσω το νεοσσό.

Βασιλεία σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή. Γνώριζα για το μείγμα από το pet shop αλλά εκτός του ότι δεν βρήκα στο pet shop της γειτονιάς μου είχα ακούσει και κάπου ότι λόγω έλλειψης ποιοτικού ελέγχου μπορεί να περιέχει μικρόβια. θα αγοράσω σήμερα μείγμα pet shop και ελπίζω να πάνε όλα καλά. Εύχομαι ότι καλύτερο και στα δικά σου μωράκια:)!

12. vasileia

vasileia PB New Member

πως τα πας Φωτεινή με τους νεοσσούς?

13. vasileia

vasileia PB New Member

ευχαριστώ,δεν είδα το μήνυμά σου γιατί νομιζα οτι ήταν παλιό,τώρα μόλις το είδα.Καλή επυτιχία!

14. Georgina

Φωτεινή τα καταφερε τελικά το μικρούλι σου??

Μοιραστείτε

Φόρτωση...