Μεγάλα περιττώματα

Συζήτηση με θέμα Μεγάλα περιττώματα, που ξεκίνησε από mortis, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 13 Μαϊ 2008.

1. mortis

mortis Banned

Η κανάρα μου εδώ και 10 μέρες κλωσσάει 4 αυγουλάκια.Άλλες 4 υπομονή και πιστεύω να δω τα πρώτα καρδερινοκαναράκια μου να ξεπροβάλλουν.Αυτό που παρατήρησα το τελεθταίο 4ήμερο είναι ότι οι κουτσουλιές της είναι αρκετά μεγάλες και σκουρες.Κατά τα άλλα φαίνεται αρκετά υγιής τρώει, κλωσσάει ανελλιπώς ίσως και πάνω από το κανονικό.Είναι κάποια επικύνδυνη ένδειξη αυτού του είδουσ τα περιττώματα;;Ευχαριστώ
    .

2. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

Χωρίς να είμαι ειδικός στις "ιντερνετικές διαγνώσεις", δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
    Η κανάρα σηκώνετε όλο και λιγότερο από τη φωλιά όσο πλησιάζουν οι μέρες εκκόλαψης. Λογικό είναι να κάνει μεγάλες κουτσουλιές.

3. mortis

mortis Banned

Αυτο σκέφτηκα κι εγώ αλλά ήθελα μία γνώμη κι από έναν πιο ειδικό.Σ ευχαριστώ πάντως φίλε μου.

4. dikatgreece

dikatgreece PB New Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  5. mortis

mortis Banned

Μαύρες αλλά συμπαγείς, όχι διάρροια.Και μεγάλες σε μέγεθος όχι οι απλές μικρες κουτσουλίτσες.

6. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Το ίδιο παρατηρώ κάθε χρόνο με τις κανάρες. Όσες κάθονται περισσότερο έχουν τέτοια περιτώματα. Μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο πρόβλημα με καμία.

7. pe.di.

pe.di. PB New Member

Ούτε εγώ είμαι ειδικός,διαβάζω,ρωτώ και κυρίως
    παρατηρώ τα πουλιά μου.Λοιπόν έχω διαπιστώσει ότι σε
    όλα τα θυληκά μου μετά τη γέννηση των αβγών τους,
    έχουν αλλάξει οι κουτσουλιές τους(μεγάλες και σκούρες).
    Αυτό είναι φυσιολογικό μετά τη γέννα και καθ'όλη τη διάρκεια
    της επώασης.Βέβαια τα πουλιά είναι και δείχνουν υγιεί.
    Το κείμενο του κύκλου το έχω εκτυπώσει και ανατρέχω σ'αυτό.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...