Μαύρη ιζαμπέλα

Συζήτηση με θέμα Μαύρη ιζαμπέλα, που ξεκίνησε από dreil, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 21 Οκτ 2008.

1. dreil

dreil PB New Member

Εχθές περασα απ το pet shop να αγορασω βιταμινες και μια φωλια για τα ζεβρακια μου που πλεον ειναι 2:p.Το θεμα ειναι οτι μου εδειξε ενα μαυρο καναρινι το οποιο μου ειπε οτι ειναι μαυρη ιζαμπελα και μου ειπε οτι ειναι αρκετα σπανιο.Μου το δινει φιλικη τιμη 50 Ε βεβαια δεν εχει δαχτυλιδι αλλα μου ειπε οτι ειναι ευκαιρια...Τι λετε εσεις?Ειναι οντως σπανιο αξιζει τα λεφτα του?(το καναρινι ειναι αρσενικο).

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Μ Α Κ Ρ Υ Α.!
    Αν είναι του 2004 πουλάκι πώς θα το ξέρεις ;

3. 11panos04

11panos04 Banned

Τι να πω;;;:confused:Αν ειχες καμια φωτο να το βλεπαμε κ λιγο...Παντως,σπανιο καναρινι κ αδακτυλιδωτο σπανια,κ σπανια θα το δινε καποιος.Εγω ειμαι της αποψης οτι το καναρινακι αυτο,με αλλα πιθανως,ειναι αποτελεσμα ζευγαρωματος καναρινιων του ιδιου του μαγαζατορα η φιλου του,που τα βαζει στο μαγαζι,κ κολλα το θεμα της "σπανιοτητας" για να το δωσει 10-20Ε παραπανω,ενω κανει πχ 20Ε.Αν ο μαγαζατορας ειναι κ μεγαλης ηλικιας,κ ιδιως αν το παιζει κ εμπειρογνωμων,μιλωντας κοφτα,γρηγορα κ αποτομα,να αρχισεις να ανησυχεις.Μιλω κρινοντας εξ ιδιων.

Υ.Γ. Μηπως το πουλακι το χει "βαμμενο";Το χεις αγγιξει;;;

Φιλικα

4. dreil

dreil PB New Member

Βασικα του συγκεκριμενου μαγαζατορα του χω εμπιστοσύνη...δεν ρωτησα καν για καναρινια απλα ξερει οτι εχω πολλα και διαθετω καποιες γνωσεις πανω στο θεμα και γι αυτο μου προτεινε να το αγορασω...το πουλακι το κοιταξα προσεκτικα απο κοντα ηταν σαν τις συνιθισμενες ιζαμπελες μονο που αντι για κοκκινο ηταν μαυρο.Το θεμα της σπανιοτητας απο αποψη χρωματος ισχυει?

5. 11panos04

11panos04 Banned

Προσωπικα,ιζαμπελα κ μαυρο,πρωτη φορα τ ακουω.Οσο για το μαγαζατορα,αν δεν τον ξερεις πολυ καιρο κ καλα,μην εισαι ποτε σιγουρος.Ετσι νομιζα κ εγω με καποιον εδω,αλλα μολις του πα οτι ειχε ακριβα τα καρδερινια του,την επομενη δε θυμοταν πως με λενε!

Φιλικα

6. SAKIS_X

SAKIS_X PB New Member

Μαύρη Ιζαμπέλα ΔΕΝ υπάρχει. Η μετάλλαξη Ιζαμπέλα αφορά την αραίωση του καφέ χρώματος. Μάλλον ο άνθρωπος είναι άσχετος και επινόησε μια εντυπωσιακή ορολογία για να εντυπωσιάσει. Και μόνο η αναφορά "μαύρη ισαμπέλα" δείχνει ότι δεν είναι γνώστης των καναρινιών χρώματος.

7. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Υπαρχει καποιος που να χει φωτο ενος μαυρου καναρινιου?

8. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

9. aTomGR

aTomGR Banned

Να βοηθήσω λίγο
    "http://www.canariculturaenpuertorico.com/index_files/Page914.htm"

10. lancashire

lancashire PB New Member

"http://www.apdcanari.com/index.php/?p28"

Απο το γαλλικο σαιτ που μας ανεφερε καποιος φιλος σε αλλο ποστ αυτο το μαυριδερουτσικο τι ειναι?
    Απο χρωματα μονο Βερνιλακ ξερω

ΜΦΧ
    Πανος

11. nikosk

nikosk PB New Member

Μήπως μιλάμε για το Μαύρο Άσπρο Υπολειπόμενο;

Συνημμένα Αρχεία:

• images.jpg
      images.jpg
      File size:
      2,4 KB
      Προβολές: