Μαυρόγυπας (Aegypius monachus)

1. lizard

lizard PB Member Article Writer

Νέο Άρθρο από lizard με τίτλο: Μαυρόγυπας (Aegypius monachus)

Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο εδώ...

2. lizard

lizard PB Member Article Writer

μερικες φωτογραφιες ακομα!

Συνημμένα Αρχεία:

• γ.bmp
      File size:
      98,7 KB
      Προβολές:
      5
    • γυπας.bmp
      File size:
      99,3 KB
      Προβολές:
      5
    • f.bmp
      File size:
      70,2 KB
      Προβολές:
      4
    • n.bmp
      File size:
      98,8 KB
      Προβολές:
      5
  3. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Αρη πολυ καλο το αρθρο! Ξερει κανεις, ειδικα οσοι ειναι απο γιαννενα μερια, αν ο μαυρογυπας ειναι το κουκαλογο που λενε στο χωριο μου; Το εχω δει μονο απο πολυ μεγαλη αποσταση και δεν εχω μπορεσει ακομα να το αναγνωρησω. Εχω την εντυπωση πως κουκαλογο λενε αυτο ή το ορνιο. Αλλα ακομα εχω μεινει με την απορια αν προκειται για καποιο αλλο αρπακτικο.

4. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Το κοκάλογο είναι το όρνιο και όχι ο γύπας, που πλέον έχουν απομείνει κάτι λιγότερο απο 400 ζευγάρια σε όλη την επικράτεια. Είχαμε ένα ζευγάρι στο χωρίο μου και καθόταν πάντα στο υψηλότερο σημείο του χωριού (δεξαμενές νερού) και όποιος τα έβλεπε νόμιζε οτι ήταν άνθρωποι. Πλέον έχουν εξαφανιστεί...

Φιλικά

5. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Γρηγορη σε ευχαριστω. Μου λυσες μια απορια που δεν φανταζεσαι ποσα χρονια την ειχα. Ξερεις πως ειναι οι συμπαθεστατοι υπερηλικες στα χωρια μας... Ξερουν φοβερες ιστοριες αλλα απο ονομασιες λιγα πραγματα (αλλα καλα). Μιας και το συγγενικο του μαυρογυπα, ορνιο, λεγετε και κουκαλογο επειδη υποτιθεται πως ο κουκος το χρησιμοποιει ως μεταφορικο μεσο οπως τα χελιδονια τους πελαργους κατα την μεταναστευση. Στο χωριο μου βλεπω ακομα αλλα πιο σπανια. Μεχρι και πριν απο 10 χρονια εβλεπα συνεχεια οποτε πηγαινα μεχρι και 4 στον ουρανο να κανουν κυκλους αλλα μονο μια φορα στο εδαφος στην μεση του γηπεδου ποδοσφαιρου. Εχω ακουσει ιστοριες οτι μεχρι και πριν 30 με 40 χρονια κατεβαιναν ακομα και στην μεση του χωριου με τον κοσμο οταν σφαζαν οι κτηνοτροφοι.
    Οπως και ο μαυρογυπας, ειναι καταπληκτικα πουλια που ομως ειναι συνηφασμενα με την κτηνοτροφια. Εκτος απο την τροφη που τους παρειχε η εκτεταμενη κτηνοτροφια της υπεθρου παλαιοτερα, τους παρειχε και ενα καταλληλο φυσικο περιβαλλον. Οι γυπες, τα ορνια, τα πτωματοφαγα αλλα και πολλα αρπακτικα, βρισκουν την τροφη τους ευκολοτερα σε καλλιεργημενες εκτασεις, σε μεγαλα ξεφωτα οριοθετημενα απο δεντροστοιχιες και γενικοτερα σε τοπια που υπαρχει αλλα και μπορουν ευκολα να την εντοπισουν απο ψηλα. Τα τελευταια χρονια τα μερη, που γνωριζω εγω τουλαχιστον, για βιοτοπους αυτων των πτηνων, εχουν αλλαξει ριζικα. Λογω του οτι πολλα μερη επαψαν να αποτελουν βοσκοτοπια αιγοπροβατων-αγελαδων και σε συνδιασμο με την μεγαλη μειωση των κοπαδιων ελευθερας βοσκης, τεραστιες εκτασεις εχουν γινει πλεον απροσπελαστες τοσο απο αερο οσο και απο στερια! Λοφοι στους οποιους τρεφονταν οι γυπες, εχουν γινει ζουγκλα, δυσκολευντας δραματικα τις ζωες αυτων των θαυμασιων πουλιων.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...