Μαυρο σημαδι απο πουπουλα

Συζήτηση με θέμα Μαυρο σημαδι απο πουπουλα, που ξεκίνησε από Nikos Z, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 26 Απρ 2015.

1. Nikos Z

Nikos Z PB New Member

Εχω μια απορια να σας εκφρασω. Το καναρινακι εγινε 17 ημερων σημερα ειναι ασπρο με λιγο κιτρινο και παρατηρησα πως πανω απο το ματι του εχει μαυρο σημαδι, λιγο μεγαλουτσικο. Ειναι πουπουλο η υπαρχει καποιο προβλημα?

2. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Εσύ βλέπεις το μάτι του. Εμείς μπορούμε να εκφέρουμε άποψη, μόνο αν έχουμε "εικόνα" του.

3. Nikos Z

Nikos Z PB New Member

δεν μπορω να ανεβασω φοτογραφια.... δεν μπορειτε να μου δωσετε καποια ενδεικτικη απαντηση?

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αν κατάλαβα καλά ... περιγράφεις ένα μαύρο σημάδι πάνω από το μάτι του και δεν ξέρεις αν είναι πούπουλο ή κάτι άλλο... σωστά?
    Εσύ που το έχεις μπροστά σου.... μπορείς να μας πεις με τι περίπου από τα δύο μοιάζει?
    Πριν μια βδομάδα ήταν ... αν όχι πότε φανερώθηκε?

5. Nikos Z

Nikos Z PB New Member

στο ενα του ματι ειναι απο πανο και αλλο απο κατο....σημερα το ειδα,πριν δεν ηταν.

6. misalouris

Με τι μοιάζει?

7. Nikos Z

Nikos Z PB New Member

δεν φαινεται σαν ξενος οργανισμος...

8. misalouris

Πρέπει να μας βοηθήσεις να καταλάβουμε, μήπως μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.
    Τα ολιγόλεξα μηνύματα όμως δε βοηθούν....
    Αν δεν μπορείς να βάλεις κάποια φωτογραφία πολύ φοβάμαι πως πρέπει να κάνεις μια πολύ αναλυτική περιγραφή... και να παρακαλάς η φαντασία μας να μας βοηθήσει να καταλάβουμε...

9. Nikos Z

Nikos Z PB New Member

φαινεται να ειναι η συνεχεια των πουπουλων που εχει βγαλει....στο ενα του ματι ειναι απο κατο αυτο το σημαδι το οποιο δεν εχει σχημα και ειναι μαυρο και στο αλλο ματι ειναι απο πανω με περιπου τα ιδια χαρακτηριστικα. Ελπιζω να μπορεσετε να με βοιθησετε οσο μπορειτε βεβεα...

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Ανέβασε φώτο Νίκο.. Διάβασε αυτά: https://petbirds.gr/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/, και ξαναπροσπάθησε.. Δεν είναι τίποτα δύσκολο. Εγώ προσωπικά από την περιγραφή σου δεν καταλαβαίνω με τι μοιάζει..

11. Nikos Z

Nikos Z PB New Member

παιδια εχω αλλη μια ερωτηση... ξερω ρωταω πολλα, αλλα ειμαι προταρης ! Νεοσσος 20 ημερων ο οποιος κατα διαστηματα κοιμαται κατα την διαρκεια της ημερας με το κεφαλι γυρισμενο και μερικες φορες δεν εχει και πολλη ορεξη για κινηση, υπαρχει καποιο προβλημα σε αυτο?

12. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Νικο... Ειμαστε εδω για να ρωταμε να μαθαινουμε και να βοηθαμε ο ενας τον αλλο!

Δεν εχεις να φοβασαι τιποτα... Αποκοιμιουνται οπου βρουν, κουραζονται με το παραμικρο... Σαν κανονικα μωρα δηλαδη! Θα ειναι ετσι για καποιο καιρο ακομα, ειναι μικρακια μωρε!

13. Nikos Z

Nikos Z PB New Member

ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση και βοηθεια σου! :):):)

14. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Κανενα προβλημα :)

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Μέχρι 3 μηνών περίπου έτσι είναι! Όχι όλα βέβαια! Και μετά αρχίζουν σιγά σιγά να το κόβουν το συνήθειο! Αν όταν είναι ξύπνια είναι ζωηρά, δεν έχεις να ανησυχείς για τίποτα! ;)

16. Nikos Z

Nikos Z PB New Member

δεν ειναι παντα ζωηρο, ωρες ωρες φαινεται σαν να βαριεται και περναει τον περισσοτερο χρονο της ημερας στο πατωμα.

17. alicedros

alicedros PB Supporter

Το ταίζουν οι γονείς του? Ακόμα και όταν είναι ξύπνιο δεν είναι ζωηρό?

18. Nikos Z

Nikos Z PB New Member

οι γονεις του το ταιζουν, αλλα σημερα ο αρσενικος μαλον το τραυματισε στο φτερο αρκετα μαλιστα...να αναλαβω εγω το ταισμα? να το χωρισω απο τους γονεις του?

19. pyroferus

pyroferus PB New Member

Αν υπάρχει κίνδυνος για το μικρο ναι.
    Θα πρέπει να αναλαβεις και το τάισμα του.
    Η μαμά του;

20. Nikos Z

Nikos Z PB New Member

η μανα του εχει καιρο να το ταισει... αλλα ευτυχως το ταιζει ακομα ο αρσενικος μεσα απο το χωρισμα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...