Μαλωμα ζευγαριου, ειναι φυσιολογικο;

Συζήτηση με θέμα Μαλωμα ζευγαριου, ειναι φυσιολογικο;, που ξεκίνησε από gkavala, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 7 Μαρ 2014.

1. gkavala

gkavala PB New Member

καλησπερα . ρε παιδια εχω βαλει ενα ζευγαρι στην ζευγαρωστρα μου για αναπαραγωγη αλλα αυτα τα ατιμα ολο μαλωνουν .αυτο ειναι φυσιολογικο?

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Τα είχες χωριστά για αρκετό καιρό ώστε να γνωριστούμε μεταξύ τους ??

3. Ian32

Ian32 PB New Member

Yπαρχουν ζευγαρια που τσακωνονται , θα του περασει λογικα και μενα ετσι εκαναν.Ισως τα βρουν εισαι σιγουρος οτι ειναι και τα δυο ετοιμα για αναπαραγωγη?

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πώς τα έβαλες μαζί; Έλα εδώ εσύ, έλα εδώ και εσύ, μπείτε εδώ μαζί;

Έχεις κάνει προετοιμασία στα πουλιά; Τα έχεις βάλει σε ζευγαρώστρα με χώρισμα για να δεις αν ταιριάζουν, αν μπορούν να κάνουν ζευγάρι;

5. gkavala

gkavala PB New Member

μου τα εδωσε ενας φίλος .τα ειχε σε μεγαλη κλουβα με αλλα μαζι και τα βαλαμε κατευθείαν στην ζευγαρωστρα

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

7. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Oταν λέμε..."ζευγάρι" ...τι σημαίνει ?

Σημαίνει πως έχουμε ....έναν αρσενικό και μία θηλυκιά.

Αν όντως αυτό συμβαίνει είναι δύσκολο να τσακώνονται.

Εχω την εντύπωση πως έχεις βάλει δύο αρσενικά πουλάκια να ζευγαρώσουν.

Βάλε ένα τυφλό χώρισμα και θα δεις ότι θα σου κελαηδάει μια χαρά και το θηλυκό (κατ εσένα).

8. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Δεν είναι δύσκολο Βασίλη να τσακώνονται 2 άγνωστα πουλιά. Τα πουλιά μπήκαν μαζί, χωρίς να έχει γίνει έστω και υποτυπωδώς, προετοιμασία.
    Δύσκολα δεν ''ταιριάζει'' ζευγάρι. Εμείς τα οδηγούμε να ταιριάξουν. Όσον αφορά δε τα καναρίνια, αυτό δεν είναι καθόλου δύσκολο. Αρκεί να έχουμε κάνει τα βασικά, ώστε η συγκατοίκηση και μετέπειτα το πάντρεμα, να γίνει όσο το δυνατόν πιο ομαλά.
    Γιώργο, αν διάβασες τις βασικές οδηγίες ζευγαρώματος, νομίζω ότι έχεις καταλάβει το ανορθόδοξο του εγχειρήματός σου. Ξεκίνα πάλι αυτή τη φορά σωστά και θα νοιώσεις και συ κι αυτά, τη διαφορά.

9. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Γιώργο ψάξε να βρεις και δύο θηλυκά να έχεις δύο ζευγαράκια.

Είμαι σίγουρος ότι είναι και τα δύο αρσενικά.

:p

10. gkavala

gkavala PB New Member

ρε παιδια δεν παιζει να ειναι αρσενικα γιατι η θυληκια εχει κανει αλλη 1 γεννα και ο αρσενικος εχει ζευγαρωσει κανονικα με μια αλλη θυληκια και ολα πηγαν καλα .το ατομο που τα ειχε τα εχει ξαναζευγαρωσει αλλα με αλλη θυληκια και με αλλον αρσενικο μαλλον δεν ταιριαξαν ακομα

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Απλά τα έβαλες αμέσως μαζί και δεν συνήθισαν το ένα το άλλο και γι αυτό μαλώνουν... Απολύτως φυσιολογικό!

Να τα χωρίσεις και να κάνεις προετοιμασία....

12. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Mάλλον δεν με κατάλαβες Γιώργο. Αν είναι αντιθέτου φύλου, το έντονο μάλωμα γίνεται γιατί δεν τους έδωσες το χρόνο να γνωριστούν ...ούτε καν συνοικέσιο με ένα χώρισμα δεν έκανες.

13. djpietro

djpietro PB New Member

Να σας πω και γω 2 παραδείγματα με δικα μου πουλια.2 ζευγαρια κιτρινα λιποχρωμικα που εχω μαλλωναν συνεχεια.Αλλαξα τις θυληκιες και ταιριαξαν αμεσως.Μου εχουν κανει ηδη και απο μια γεννα.Μπορει αν τα αλλαξεις ταιρι να ταιριαξουν με το αλλο καλύτερα. Επισης ενα ζευγαρι ασπρα που εχω αν και έχουν και 2 νεοσσους 11 ημερων τις τελευταιες 2 μερες μαλλωνουν συνεχεια δε ξερω το γιατι.Το μαλωμα ειναι συνηθισμένο νομιζω στα ζευγαρια αν ομως κρατα για αρκετες μερες ισως κατι δε παει καλα.

14. gkavala

gkavala PB New Member

θα αλλάξω τον αρσενικο να δω πως θα πάει και θα τα βαλω στην αρχη με χώρισμα αλλα να βλεπονται (καγκελακι)ποσο καιρο να αφησω το χώρισμα κανα 2 εβδομαδες φτανει ? λεω να βαλω στο ιδιο μερος που τα εχω και ιθαγενή πουλακια λετε να χαλάσει το κελάηδημα απο τα καναρινια ?σκεφτομαι να βαλω 2 καρδερινες και 1 σκαθακι να αναφερω οτι ολα τα πουλακια ειναι το καθενα στο κλουβακι του.

15. alicedros

alicedros PB Supporter

Το πόσο θα αφήσεις το κάγκελο δεν είναι στάνταρ. Όταν θα είναι χωρισμένα θα κάνεις διατροφική προετοιμασία και μετά όταν τα δεις πυρωμένα, να ταίζονται από το καγκελο, να κελαιδάει το αρσενικό προς το θηλυκό το οποίο θα στήνεται δίνεις νήμα και φωλιά στη θηλυκιά. Αν στρώσει τη φωλιά, λίγο πριν την τελειοποιήσει τότε βγάζεις το χώρισμα. :)

16. gkavala

gkavala PB New Member

ωραια σε ευχαριστω

Μοιραστείτε

Φόρτωση...