Μαλινουά όλο το χρόνο σε εσωτερικό χώρο?

Συζήτηση με θέμα Μαλινουά όλο το χρόνο σε εσωτερικό χώρο?, που ξεκίνησε από stefanos2007, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 15 Οκτ 2007.

1. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν Μαλινουά: Πρέπει να βρίσκονται όλο το χρόνο σε εσωτερικό χώρο?
    Το ρωτάω αυτό γιατί εγώ δεν έχω Μαλινουά και σε μια συζήτηση που είχα με κάποιο γνωστό μου, μου είπε ότι είναι ευαίσθητα και πρέπει να είναι χειμώνα καλοκαίρι μέσα. Ισχύει κάτι τέτοιο? :confused:

2. gozi

gozi PB New Member

Agapite Stefane
    Ta Malinoua den diaferoun se tipota apo ola ta alla kanarinia se sxesi me tis thernokrasies ke se sxesi me ton xoro pou prepi na briskonte .
    Xriazonte tin idia frontida opos ola ta kanarinia

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Σε ό,τι έχει να κάνει με τη διαβίωση των καναρινιών, τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο gozi. Κάποιος όμως που έχει στην κατοχή του καναρίνια malinois τα έχει επειδή ενδιαφέρεται για το βασικότερο προτέρημα τους. Τη φωνή. Όταν λοιπόν έχεις καναρίνια malinois σε εξωτερικό χώρο, στην ουσία ακυρώνεις το βασικό τους αυτό χαρακτηριστικό αφού το νοθεύεις με ήχους του περιβάλλοντος που σίγουρα θα υιοθετήσει και θα τους εντάξει στο ρεπερτόριό του.

4. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Από αυτή την άποψη λοιπόν δεν πρέπει να είναι έξω κατά τα άλλα όμως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
    Άρα βλακίες μου είπανε.

Ευχαριστώ

5. kavalierost

kavalierost PB New Member

Καλημέρα

Θα διαφωνήσω λίγο με το φίλο Σταύρο ( sorry ).
    To μαλινουά δεν επηρεάζεται από τους εξωτερικούς ήχους.
    Φτάνει φυσικά να μην το έχεις δίπλα σε ένα κομπρεσέρ.
    Ίσα ίσα που το παρακινούν σε ένα συνεχόμενο τραγούδι.
    Έτσι και αλλιώς οι περισσότεροι εκτροφείς, στην Αθήνα τουλάχιστον, λόγο έλλειψης χώρου τα έχουν έξω, χωρίς προβλήματα.
    Ένα πουλί το οποίο δεν είναι συνηθισμένο στους φυσικούς θορύβους όταν τους συναντήσει θα είναι νευρικό.
    Έτσι και αλλιώς ο φυσικός αέρας και ο ήλιος είναι ότι καλύτερο για την διαβίωση των καναρινιών μας.
    Τα μαλινουά είναι από τα ανθεκτικότερα πουλιά στο είδος τους.
    Τουλάχιστον όσον αφορά τις θερμοκρασίες.
    Φίλος εκτροφέας με πείρα στα μαλινουά και στα χαρτς 15 χρόνια στο Τολό Ναυπλίου, καταγράφει θερμοκρασίες τον χειμώνα έως και -7 βαθμούς.
    Και ουδέποτε δεν είχε απώλειες από το θέμα θερμοκρασίας.
    Φυσικά όλα αυτά συνεπάγονται και την απαραίτητη προσαρμογή του κοπαδιού όσον αφορά την διατροφή τους για να ανταπεξέλθουν στις καιρικές συνθήκες και στις μεγάλες κλούβες.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...