Μαλινουά και Χάρτζ

Συζήτηση με θέμα Μαλινουά και Χάρτζ, που ξεκίνησε από astrapogiannos, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 13 Νοε 2007.

1. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει ποια ειναι η διαφορα αναμεσα στο καναρινι του χαρτζ και το μαλινουα και το μαλινουα ειναι το βελγικο καναρινι η κανω λαθος?αν ξερει καποιος ας μου πει τισ διαφορες γιατι στα πετ λενε ολα τα καναρινια ειναι ιδια ευχαριστω πολυ

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τελευταία επεξεργασία: 10 Ιουλ 2016
  3. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

σε ευχαριστω προς το παρων αγαπητε σταυρο θα τισ μελετησω

4. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

μετα απο μια γρηγορη ματια στις σελιδες που μου εδωσες ειδα οτι το μαλινουα ειναι το βελγικο ΑΛΛΑ δεν ειδα κατι που να διαχωριζει το χαρτζ απο το μαλινουα οσον αφορα την εμφανιση μιασ και τα δυο ειναι κτρινα αν εχεις κατι να μου πεις πανω σε αυτο σε παρακαλω πες το μου γιατι εχω απο οτι καταλαβα μολις τωρα 3 αρσενικα μαλινουα εχω ομως και 2 κιτρινα τα οποια δεν ειναι boldrer αλλα μαλλον χαρτζ διοτι ενω τα μαλινουα κελαηδουν χαμηλοφωνα αυτα σε ξεκουφαινουν αν σε βοηθαει τα μαλινουα λενε τις φωνες νερου ολες

5. Katerina

Katerina PB Member

Φιλε μου αστραπογιαννε ψυχραιμια,ουτως η αλλως ολα ιδια ειναι:Dπρος τι το αγχος?:p

6. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

:eek:κατερινα καλησπερα λευτερη με λενε αλλα καλο ειναι να ξερουμε τι εχουμε για να μην κανουμε καμια ρατσα καναρινοελεφαντα απο αγνοια:confused::p

7. Katerina

Katerina PB Member

ανεβασε καμια φωτο μπας και μπορεσουν να σου πουν οι ειδικοι,η αν εχει ς δαχτυλιδι,γραψε τα στοιχεια τους:)

8. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

δαχτυλιδι δεν εχουν αλλα αυριο θα ανεβασω φωτο γιατι πρεπει να φυγω δουλευω σε λιγο ναα ειστε καλα τα λεμε αυριο

9. MPARTSA

MPARTSA PB New Member

Tα Χαρτζ δεν ειναι βροντοφωνα αλλα ακομα πιο χαμηλοφωνα απο τα Μαλινουα!
    Οποτε δεν ειναι χαρτζ. Καποιο πουλι σου εχει δαχτυλιδι για να δεις απο εκει τα στοιχεια που γραφει;

10. Stavros

Λοιπόν...
    Σταμάτα εσύ μικρό να πειράζεις τον κόσμο :p

Λευτέρη πρώτα απ' όλα ότι είναι κίτρινο δεν είναι Μalinois αλλά και το αντίθετο. Υπάρχουν και λευκά Μalinois. Επίσης κάποια μικρά μαύρα σημάδια στο κίτρινο πτέρωμά τους είναι αποδεκτά στα χαρακτηριστικά της φυλής αλλά και πάλι, μικρά μαύρα σημάδια στο κίτρινο πτέρωμα κάποιου πουλιού δεν δηλώνει απαραίτητα ότι είναι Μalinois.

Δυστυχώς χωρίς δαχτυλίδι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τη ράτσα του πουλιού σου και φοβάμαι πώς ούτε και η φωτογραφία θα βοηθήσει πολύ. Επίσης δεν υπάρχει κάποια εμφανισιακή σχέση μεταξύ των Border και των Harz. Εδώ η φωτογραφία θα μπορούσε να βοηθήσει.

Το Waterslager Malinois θα μπορούσες να πεις ότι είναι το βελγικό καναρινί φωνής ενώ το Harzer Roller το γερμανικό. Για το Malinois φαντάζομαι πώς έχεις σχετικά διαβάζοντας τα άρθρα που σου έδωσα. Το Harz τώρα, είναι ένα πουλί που δεν διαφέρει σημαντικά από το Malinois όσον αφορά στην εμφάνιση καθώς επίσης και στον τρόπο που κελαηδά. Κελαηδάει δηλαδή και αυτό χαμηλόφωνα (περισσότερο από το malinois), με κλειστό ράμφος, αλλά η στάση του σώματος του είναι λιγότερο κεκλιμένη προς τα εμπρός. Το τραγούδι του είναι περισσότερο βαθύ από αυτό των Malinois πιο ομαλό με βάση τη συνέχεια του σε αντίθεση με το τραγούδι των Malinois που έχει πιο υγρή χροιά σε συνδυασμό με μεταλλικούς ήχους, φλάουτα και ήχους αηδονιού.

Οι νότες του τραγουδιού του Harz χωρίζεται σε τρεις κατηγορίες:

Υψηλές
    HOLHROLLEN
    KNORREN
    WASSERTOUREN

Μεσαίες
    HOLHKLINGEN
    PFEIFEN
    GLUCKEN
    SCHOCKEL

Χαμηλές
    KLINGEL
    KLINGELROLLEN

Το μέγιστο της βαθμολογίας που μπορεί να συγκεντρώσει ένα καναρίνι Harz είναι 90 βαθμοί οι οποίοι συγκεντρώνονται με το άθροισμα της επιμέρους βαθμολογίας των παραπάνω φωνών:

HOLHROLLEN: Έως 27 βαθμούς
    KNORREN: Έως 27 βαθμούς
    WASSERTOUREN: Έως 27 βαθμούς
    HOLHKLINGEN: Έως 18 βαθμούς
    PFEIFEN: Έως 18 βαθμούς
    GLUCKEN: Έως 18 βαθμούς
    SCHOCKEL: Έως 18 βαθμούς
    KLINGEL: Έως 3 βαθμούς
    KLINGELROLLEN: Έως 3 βαθμούς
    Γενική Εντύπωση: Έως 9 βαθμούς

Τα πουλιά αυτά ήταν πολύ δημοφιλή παλιότερα σε αντίθεση με σήμερα που τα Waterslager τραβούν περισσότερο το ενδιαφέρον των ανθρώπων που θέλουν να ασχοληθούν με καναρίνια φωνής.

Harzer Roller σε δράση

[youtube=WcSzM_FDaKY]Harzer Roller σε δράση[/MEDIA]

11. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

αγαπητε σταυρο σε ευχαριστω παρα μα παρα πολυ για αυτα τα βιντεακια με βοηθησαν πραγματικα χαρτζ δεν εχω και μαλλον αν αυτο το καναρινι που ειναι στο βιντεο ρολλερ δε καναρι2 ειναι και αυτο μαλινουα τοτε εχω μονο μαλινουα αρσενικα ευχαριστω μπρτσα αλλα δεν ειχαν δαχτυλιδια οταν τα αγορασα θα τα ανεβασω να τα δειτε και να τα ακουσετε ολα συντομα να εισται καλα

12. Stavros

Το καναρίνι στο παραπάνω βίντεο είναι Harz. :)

Αυτό είναι Malinois https://petbirds.gr/threads/Φωνές-waterslager-malinois.690/

13. stefanos2007

stefanos2007 PB New Member

Σταύρο μια ερώτηση σχετικά σχετική.:D
    Τα Harz ή τα Malinois κελαειδάνε με κλειστό ράμφος?

14. Stavros

Και τα δύο. Τα Malinois κάποια στιγμή μπορεί να το ανοίξουν ελάχιστα και στιγμιαία στην έκφραση κάποιων υψηλών τόνων αλλά αυτό δεν είναι ούτε κριτήριο ποιότητας ούτε βασικό χαρακτηριστικό αναγνώρισης του είδους. Η ποιότητα του τραγουδιού συνάγεται από το ηχητικό αποτέλεσμα με βάση το πρότυπο.

15. stefanos2007

Ναι εντάξει δε το ρώτησα για αυτό απλά κάπου το διάβασα και δεν ήξερα αν ισχύει.
    Μπορεί και οποιοδήποτε κοινό καναρίνι να κελαηδάει με κλειστό ράμφος?
    Επειδή έχω ένα καναρίνι το οποίο κελαηδάει χαμηλόφωνα και με κλειστό ράμφος.
    Δεν ισχυρίζομαι σε καμία περίπτωση ότι είναι Μαλινουά ή Χαρτζ.

16. Stavros

Είναι γεγονός ότι για να βγει το γκάρισμα που κάνουν όσα καναρίνια δεν είναι φωνής, θα πρέπει να ανοίξει το ράμφος (αυτό ήταν χιούμορ μην τρελαθείτε οι ιδιοκτήτες τους :D:p). Το να κελαηδά όμως κάποιο καναρίνι με κλειστό ράμφος, κάποιες νότες μέσα στο ρεπερτόριο του, δεν αποτελεί από μόνο του το γεγονός αυτό απόδειξη ότι είναι Malinois ή Harz. Η μόνη απόδειξη την για τη ράτσα κάποιου πουλιού είναι το Pedigree του. Ακόμη και ο απόγονος που προήλθε από ένα καθαρόαιμο εδώ και εκατό χρόνια Malinois με μια πανέμορφη ημίαιμη κανάρα, δεν είναι Malinois έστω και αν ο απόγονος αυτός είναι κίτρινος, όμοιος σωματικά με τον πατέρα του και κελαηδά με κλειστό το ράμφος.

17. stefanos2007

Σταύρο έχει απόλυτο δίκιο. Εξάλλου δεν ήθελα μέσα από την ερώτησή μου να δω αν το συγκεκριμένο καναρίνι είναι ράτσας αλλά αν υπάρχουν γενικά καναρίνια που καλαηδάνε με κλειστό ράμφος.
    Όπως λες μπορεί το δικό μου να κρατάει από κάποια ράτσα (ο παππούς πχ) αυτό δε σημαίνει ότι είναι ράτσας.

18. mixalis pappas

mixalis pappas PB New Member

Τα λευκα Malinois ειναι Malinois ή δεν ειναι? Αν ειναι πως αλλαξε το χρωμα τους? Μερικοι συλλογοι του εξωτερικου δεν τα θεωρουν Malinois και δεν τα αναγνωριζουν σε διαγωνισμους, στην Ελλάδα τι ισχύει?

19. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Γεία σου Μιχάλη με τα κουίζ σου.
    -Τα δύο πρώτα σκέλη της ερώτησής σου
    ελπίζω να γίνουν αφορμή για συζήτηση απο τους κατόχους Μαλινουά.
    Εκείνο που γνωρίζω είναι οτι η παγκόσμια ομοσπονδία τα δέχεται σε
    Ευρώπη και Αμερική ώς Μαλινουά στους διαγωνισμούς των μελών της.
    Τώρα δεν νομίζω εμείς σαν Ελλάδα να έχουμε άλλη γραμμή .
    --Το θέμα είναι, υπάρχουν σ' αυτά τα πουλιά όλες,μα όλες, οι φωνές ενός Μαλινουά ?
    Το αποτέλεσμα που είχα πέρισυ εγώ στην διασταύρωση μιας καναρίτσας
    Μαλινουά και ενός λευκού κυρίαρχου ήταν μεγαλόσωμα όμορφα λευκά
    αλλά καμμία σχέση με την φωνητική ποιότητα και ποικιλία του Μαλινουά.
    Βλέπεις άλλο πράγμα το χρώμα άλλο η φωνή,και Μαλινουά σημαίνει φωνή.

20. Stavros

Αν ρωτάς για το αν είναι αναγνωρισμένη ράτσα τότε ναι, αναγνωρίζονται από την C.O.M
    Όπως "φτιάχνονται" όλες οι ράτσες. Με επιλεκτικές διασταυρώσεις.
    Και ποιος τους ρωτάει από τη στιγμή που τα αναγνωρίζει η Παγκόσμια Συνομοσπονδία (C.O.M); :)

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι, οι περισσότεροι σύλλογοι δεν τα λαμβάνουν υπόψιν τους γιατί:
    • Υστερούν φωνητικά σε σχέση με τα κίτρινα. Χαμηλή ποιότητα τραγουδιού = χαμηλό ενδιαφέρον
    • Δεν υπάρχουν αρκετά πουλιά που θα μπορούσαν να συγκροτήσουν έναν ενδιαφέροντα, αξιόπιστο, με αρκετές συμμετοχές εκτροφέων διαγωνισμό
    Ένας από τους λόγους που δεν προτιμώνται αυτά τα πουλιά είναι επειδή είναι δύσκολα στην εκτροφή τους. Θα πρέπει κάποιος δηλαδή, εκτός των άλλων, να αποφύγει τα στίγματα στο πτέρωμα, μια προσπάθεια που δεν αποζημιώνεται από την ποιότητα και τις φωνητικές δυνατότητες αυτού του πουλιού.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...