Μαγιά μπύρας στα πουλιά

Συζήτηση με θέμα Μαγιά μπύρας στα πουλιά, που ξεκίνησε από George98, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 10 Αυγ 2016.

1. George98

George98 PB Active Member

Είναι λίγο πολύ γνωστές σε όλους οι ευεργετικές ιδιότητες της μαγιάς μπύρας τόσο για τους ανθρώπους όσο και για τα πουλιά

Από ότι έχω διαβάσει υπάρχει και σε ειδική μορφή για πουλιά, μπορούμε να δώσουμε (στην αυγοτροφή) και την κλασική για για ανθρώπους; σε μορφή κάψουλας ή και αυτή που χρησιμοποιούμε στην αρτοποιεία; (δεν ξέρω αν είναι το ίδιο για αυτο)

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Στα δικά μου δίνω ειδική για πουλιά. Έχω πάρει της Quiko κυκλοφορεί και της Landmark που την θεωρώ πολύ καλή εταιρεία και όταν πήρα την δική μου δεν ήξερα ότι έχει και την χρυσοπλήρωσα :)
    Μπορείς να την δίνεις και αντί προβιοτικού την μαγιά μπύρας.
    Περιέχει όλες τις βιταμίνες του συμπλέγματος Β εκτός Β12, μειώνει το στρες στα πουλιά λόγω της νιασίνης και της Β6που περιέχει.
    Ενεργοποιεί τα ωφέλιμα βακτήρια του εντέρου.
    Περιέχει ακόμα ασβέστιο, φώσφορο, νάτριο, κάλιο.
    Αυτήν όχι.
    Δεν ξέρω πως θα μπορούσες να κάνεις την αναγωγή και την δοσολογία.
    Αν δεν μπορείς να βρεις εύκολα της Landmark, στείλε τους email να σου πουν τον πλησιέστερο αντιπρόσωπό τους.
    Έτσι έκανα όταν έψαχνα τον ζεόλιθο και ήταν τελικά πολύ κοντά μου :)

Τελευταία επεξεργασία: 10 Αυγ 2016
  3. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Γιώργο στα περιστέρια είναι εάν όχι το βασικότερο , ένα βασικό συμπλήρωμα . Χρήση συχνή σε περιόδους με μεγάλες απαιτήσεις αλλά και εβδομαδιαίως στην τροφή τους (μαζί με σκορδέλαιο) . Στα καναρίνια πολλοί την χρησιμοποιούν , εγώ όχι παρότι υπάρχει μόνιμα είτε της Natural είτε της Backs) , επειδή στην αυγοτροφή τους προτιμώ την γύρη .

4. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Η QUIKO είναι φθηνότερη :) .

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αλήθεια; Τι, πως; τα γραμμάρια; :)
    Δεν το κοίταξα να πω την αλήθεια, είδα χθες την τιμή και έπαθα :)

6. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

..ή μπορεί όποιος ενδιαφέρεται,να απευθυνθεί σε καταστήματα με κτηνιατρικά προιόντα.
    Πιο συγκεκριμένα..από την Κτηνιατρική (Γρ.Λαμπράκη 99 - Κορυδαλλός) συσκευασία μαγιάς μπύρας 500γρ στην τιμή των 4.00€.

7. pyroferus

pyroferus PB New Member

Δεν ξέρω για τα δικά σας πουλιά,αλλά εμένα όσες φορές τους έβαλα στην αυγοτροφή δεν την πλησίασαν ούτε για αστείο.
    Έχω σκοπό να ξαναδοκιμάσω και βλέπουμε.

8. Dimitris.P

αγαπητέ φίλε Μάκη..μια κοφτή κουταλιά της σούπας σε 1 κιλό αυγοτροφής, ένα πολύ καλό ανακάτεμα και..εκεί πιστεύω πως θα κριθεί το αποτέλεσμα.
    Η μυρωδιά της μαγιάς σαφέστατα είναι ''ιδιαιτέρως δυνατή'' αλλά αν ακολουθήσεις το σκεπτικό που παρέθεσα πιο πάνω..ειλικρινά το λέω..δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.:thumbsup::thumbsup:

9. pyroferus

pyroferus PB New Member

Δημήτρη,εσύ την μαγιά πως την βάζεις στην αυγοτροφή;

10. Dimitris.P

..προσθέτω 1 κοφτή κουταλιά της σούπας σε 1 κιλό αυγοτροφής και ανακατεύω πολύ καλά για 3-4 λεπτά περίπου.
    Κάθε φορά βέβαια πριν την προσφέρω..ανακατεύω ξανά.

11. pyroferus

pyroferus PB New Member

Δεν την διαλύεις στο νερό ε;

12. Dimitris.P

..όχι Μάκη !!! την ρίχνω ομοιόμορφα πάνω από την αυγοτροφή και απλά..ανακατεύω πολύ πολύ καλά!!!!

13. pyroferus

pyroferus PB New Member

Εγώ την έβαζα στο νερό της αυγοτροφής πρώτα.Ίσως να φταίει και αυτό.
    Θα δοκιμάσω και με αυτόν τον τρόπο και θα ενημερώσω.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...