Μίξη τροφής και βιταμίνης

Συζήτηση με θέμα Μίξη τροφής και βιταμίνης, που ξεκίνησε από vabar, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 7 Ιουλ 2008.

1. vabar

vabar PB New Member

:confused:καλησπέρα,

Εχθές έκανα μία μίξη τροφής & βιταμίνης. Δεν ξέρω αν είναι καλό ή όχι, για αυτό και το γράφω να μου πείτε την γνώμη σας.

Είχα περίπου 2 κιλά τροφή χύμα (κελαϊδίνη, που έχει ΄διάφορους κόκκους & σπόρους, κόκκινους-πράσινους-κλπ) και καθώς είχα και περίπου 1 κιλό χύμα κίτρινη βιταμίνη & μισό κιλό συσκευασμένο κεχρί, τα ανακάτεψα όλα αυτά μαζί, και τα έβαλα σε ένα δοχείο.

Είναι καλό κάτι τέτοιο? Μήπως δεν είναι χ΄ρησιμο? Μήπως είναι επικύνδινο?

Σας ευχαριστώ,

Βασίλης

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

3. evaluieva

evaluieva PB Member

Βασίλη,για ποιο λογο το εκανες αυτο?:)
    κ γιατι ρωτας ...εκ των υστερων?:23:

εγω, χρησιμοποιω μονο σπορους συσκευασιας [απο συγκεκριμενη μαρκα μονο].
    τους αλλους ,δεν τους εμπιστευομαι ...ουτε απο αποψη ποιοτητας ουτε καταλληλοτητας :)

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Βασίλη συγχωρείσαι γιατί εισαι νέος!

Αν διαβαζες στα θέματα της αρχικής σελίδα ή έκανες μια αναζήτηση, θα έβρισκες πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες.

Λοιπον: Ούτε καλό ήταν, ουτε χρήσιμο. Βασικά οι χυμα τροφές και βιταμίνες δεν θεωρούνται κατάληλλες όπως σου επισήμαναν ηδη ο Σταύρος και η Ευα.Πως διασφαλίζεις τι περιλάμβανει η συγκεκριμένη τροφή και αν ειναι ληγμένη ή όχι αφου δεν αναφέρεται πουθενα στο ναυλον σακουλάκι που την βαζουν??

Επιπλέον η κάθε τροφή, σπόροι, αυγοτροφή, γκρίτ( αμμος με σπασμένα κοχύλια) θα πρέπει να τοποθετουνται σε διαφορετικά σκέυη για να παρακολουθούμε πόσο και τι τρώνε.

Το καλύτερο που θα εχεις να κάνεις είναι να τα πετάξεις όλα και να πάρεις καλή συσκευασμένη και εγγυημένη τροφή( σπόρους - αυγοτροφή) καθώς και γκριτ και να τα προσφέρεις στα πουλιά σου.

5. toliasp

toliasp Banned

Επισης η αυγοτροφη εχει υγρασια ...ολα θα μουχλιασουν σε συνδιασμο με την ζεστη...

6. vabar

vabar PB New Member

Αυτό ακριβώς... Το έκανα για να είναι, όπως κάκκιστα νόμιζα, μια ολοκληρωμένη τροφή, απο όλες τις πλευρές...

Θα την πετάξω και θα πάρω καινούργια.

ΥΓ
    Υπάρχει θέμα με τιμές αγοράς για συσκευαμένες τροφές?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...