Μήπως το budgie μου προτιμά να είναι μόνο;

Συζήτηση με θέμα Μήπως το budgie μου προτιμά να είναι μόνο;, που ξεκίνησε από vassilis29, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 28 Αυγ 2009.

1. vassilis29

vassilis29 PB New Member

Γειά σας παιδιά. Πριν λιγο καιρό πέθανε το ένα απο το δυο θηλυκά buggie μου. Αυτό που ζεί το είχα μόνο του αρκετό καιρό πριν πάρω το άλλο. Οταν λοιπόν τα έβαλα στο κλουβί μαζί, δεν τα πήγαιναν καλά. Αυτό που είχα, και που τώρα ζεί, έδειχνε δυσαρεστημένο απο την παρουσία του άλλου. Εμειναν μαζί πέντε μήνες περίπου και σ'αυτό το διάστημα το πρωτο πουλί έδειχνε να μαραζώνει σιγά σιγά. Καθόταν συθήθως χαμήλά στις ταίστρες και όταν πήγαινε εκεί το άλλο έφευγε συσαρεστημένο, δεν έπαιζε. Οταν αρρώστησε καινούργιο πουλί, το άλλο το τσιμπούσε και το πατουσε με το πόδι στο κεφάλι. όταν πέθανε σιγά σιγά το άλλο πουλί βρήκε πάλι τ χαμένο του εαυτό. Είναι ευδιάθετο, παίζει, κελαΪδάει, περιφέρεται στο κλουβί. Τώρα σκέφτομαι να του πάρω παρέα, αλλά λέω, μήπως είναι καλύτερα μόνο του?Περιμένω τη γνώμη σας. Ευχαριστώ!

2. Arti -We-Pe-

Arti -We-Pe- PB New Member

εγω θα προτιμουσα να μην του παρεις αλλο...1ον δεν ειναι ωραιο να το βλεπεις να παιθαινει και 2ον μπορεις να του παρεις ενα ειδικο καθρευτι ωστε να νομιζει οτι εχει παρεα...ετσι δεν θα μπορει να το παταει ή να το διοχνει απο τις ταιστρες...

3. fragos

fragos PB Member

ο καθρευτης δεν ειναι καλη ιδεα μονο κακο θα του κανει.

4. Arti -We-Pe-

Arti -We-Pe- PB New Member

γιατι ομως δεν το βρισκεις καλη ιδεα?

5. antonis1996

antonis1996 PB New Member

εγω θα ελεγα να του παρει αλλο ενα!μπορει απλα να μην τα πηγαινανε καλα με το συγκεκριμενο πουλι.αν παλι δεν τα πανε καλα με το καινουριο πουλι μπορει να τα χωρισει!καλο θα ηταν να κανει αυτην τν δοκιμη για οταν βαριεται το πουλι να εχει παρεα!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...