Μήπως κάνουν εκτός εποχής πτερόρροια;

Συζήτηση με θέμα Μήπως κάνουν εκτός εποχής πτερόρροια;, που ξεκίνησε από Stfns, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 26 Δεκ 2015.

1. Stfns

Stfns PB Member

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά!
    Εδώ και 2 εβδομάδες βρίσκω πούπουλα στα κλουβιά 2 καναρινιών που έχω. Τα συγκεκριμένα καναρίνια είναι γεννημένα το 2014 και ξεκίνησαν την ετήσια πτερόρροιά τους μέσα Αυγούστου, την οποία ολοκλήρωσαν τέλος Οκτωβρίου. Ζουν μόνιμα σε εξωτερικό χώρο και τα κλουβιά τους τα βλέπει ο ήλιος νωρίς το πρωί, καθώς αυτήν την εποχή δεν κατεβάζω τέντα. Η κατάσταση της υγείας τους είναι πολύ καλή, χωρίς να παρατηρώ αλλαγές στις διατροφικές τους συνήθειες ή στις κουτσουλιές τους. Τι λέτε;;;;;;

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μήπως τα πούπουλα είναι λίγα και δεν χρειάζεται να πούμε περισσότερα?
    Γιατί αν είναι λίγα δεν μπορούμε να πούμε πως είναι πτερόρροια.

3. Stfns

Stfns PB Member

Η αλήθεια είναι πως δεν είναι πολλά αλλά τα υπόλοιπα 6 δεν ρίχνουν, γι' αυτό και ανησυχώ.

4. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Στεφανε θα παρακολουθησωε ευλαβεια το θεμα σου καθως 2 καναρινακια του 15 που εχουν περασει πτερορροια ξαναπερασαν τωρα.Για 5 6 ημερες εβρισκα περι τα 30 φτερα στο πατωμα. Τιποτα δεν αλλαξε σε φωτισμο κ θερμοκρασια και μαδησαν μονο αυτα τα 2 στο ιδιο κλουβι, αδερφια. Οποτε μαζι σου θα περιμενω για απαντησεις!!

Μεσα στο μυαλο μου ρε παιδι μου..

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Θεωρητικά στην πτερόρροια τα πουλιά θα έριχναν και μεγάλα φτερά από την ουρά ή τις φτερούγες.
    Βλέπεις/ετε τέτοια ή τα φτερά που πέφτουν είναι μικρά (τα συνηθισμένα) από την κοιλιά ή κάπου αλλού?

6. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Εγω ή ο Στεφανος? :p

7. Stfns

Stfns PB Member

Στη δική μου περίπτωση πρόκειται για μικρά φτερά.

Μιράντα μου κάπου είχα διαβάσει ότι τα νεούδια περνούν και 2η πτερόρροια. Οπότε μάλλον περί αυτού πρόκειται. Μην ανησυχείς.

Τυχαίο; Δεν νομίζω......χεχεχε

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Αφού δείχνουν καλά στην υγεία τους και δεν έχεις αλλάξει κάτι ώστε να στρεσαριστούν, θα σου προτείνω στενή παρακολούθηση και να μας κρατάς ενήμερους! ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...