Μήπως είναι παθολογική πτερόρροια;

Συζήτηση με θέμα Μήπως είναι παθολογική πτερόρροια;, που ξεκίνησε από MARAKI, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 23 Αυγ 2009.

1. MARAKI

MARAKI PB New Member

γεια σασ παιδεια!μολισ γυρισα απο διακοπεσ...κ συναντησα κατι στο καναρινακι μου κ φοβαμαι τι κακο μπωρει να ειναι...ριχνει πουπουλα πολυ λιγα απο πριν 10 μερεσ που το αφησα λογικα απο πεπτοροια γιατι κ τα παπαγαλακια μου την περνανε...αλλα παρατηρησα τωρα που γυρισα πριν φυγω δεν ητα ετσι του λοιπουν πουπουλα εχει κενα...κ στην ουρα μονο ενα του εχει μεινει..τι να κανω ειναι παθογενησ?κ τι μπωρω να κανω ειναι φυσιολογικο?λογικα στην πεπτοροια δεν δημηουργουνται κενα απο οτι εχω μαθει απο το φορουμ...:(α...και παντα οταν του βαζω αυγο η οτιδυποτε φρουτο αμεσω με το που κλυνω την πορτα παει κ τρωει παντα ομωσ τα καταβρωχθιζει...σημερα ομωσ που εβαλα αυγο κ φρουτα τιποτα δεν ειδα τουλαχιστον εγω να τρωει...οι κενωσεισ ειναι κανονικεσς αλλα κ δεν πολυ κελαειδαει που ηταν ο πρωτοσ τραγουδιστησ ολη μερα τσιρι-τσιρι...τορα μονο οταν του μιλασ αποανταει...ανεβαζω κ μια φοτο το εβγαλα κ βιντεο αλλα δεν ξερω πωσ να το βαλω..παντωσ απ την φοτο λεει πολλα φενονται κ τα ποδαρακια του που εχουν αδιασει απο πουπουλα...ευχαριστω...

Συνημμένα Αρχεία:

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Το οτι δεν τραγουδάει πια είναι φυσιολογικό, μιας και η πτερόρροια είναι μια επιπονη διαδικασία.

Ριξε μια ματια σε αυτο το αρθρο Παθολογική πτερόρροια πτηνών και δες αν συντρεχουν άλλοι παραγοντες από αυτούς που αναφερονται στο άρθρο. Παρατηρησε το και ενημερωσε μας ξανα.

3. MARAKI

MARAKI PB New Member

σε ευχαριστω τζορτζινα..δεν μου μοιζει να ναι τετοιο του δινω βιταμινεσ καθε μερα στο νερο αυγουλακι τρωει φρουτα..στο κλουβι κατω εχω χαρτοπετσετα λευκη κ δεν ακουμπαει ειναι στο πατο κατω...απλα πριν φυγω διακοπεσ με τσιμπησε κατο στο κρεβατι η ψιλλοσ ή κοριοσκολλανε αυτα στα πουλια?αν κ τα ψεκασα πριν φυγω προληπτικα με πινεξ αλλα το καναρινι δεν το πολυ βαζω στο υπνοδωματιο...κ τα αλλα δεν εχουν κατι...κ το δωματιο το εχω απολυμανει πηρα φαρμακο απ τον κτηνιατρο δεν εχδει μεινει τιποτα αλλα δεν νομιζουν να πανε αυτα στα πουλια ανθρωπουσ τσιμπανε...εσενα τζορτζινα σου φεναιται κατι παραξενο στην φωτο?η σου φαινεται σαν φυσιολογικη πεπτοροια..ειναι φυσιολογικο που υπαρχουν κενα?κ ποια ειναι τα συμπτωματα μιασ παθολογικη πεπτοριασ?

4. MARAKI

MARAKI PB New Member

α..να επισυμανω οτι εχει κ λιγο βραχνη φωνη ωρεσ ωρεσ

5. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Μαράκι μου τα συμπτωματα της Παθολογικης πτερόρροιας περιγραφονται αναλυτικα στο άρθρο που σου εβαλα το λινκ.

Δυστυχως δεν μπορω να κανω διαδικτυακη διαγνωση . :)Προσωπικα δεν θα ανησυχουσα πολυ μιας και τα δικά μου καναρίνια αυτη την εποχή περνουν την πτερόρροια χανοντας μεγαλες ποσοτητες φτερων καθημερινα . Ομως η καθε περιπτωση ειναι ατομικη και δεν μπορω να γνωριζω αν συντρεχουν και άλλοι λόγοι όπως ακαρεα, ορμονικοι ή ψυχολογικοι λόγοι κτλ

Εσυ χορήγησε καθημερινα με σωστη τροφή τα πουλάκια σου, ενίσχυσέ τα με πολυβιταμίνες, φρόντιζε την καθαριότητά τους, δίνε τους καθημερινά μπανιέρα για να κανουν μπάνιο και να τα παρατηρεις καθημερινα για να διακρινεις πιθανή βελτίωση ή επιδείνωση. Δεν θα ηταν ασχημη ιδεα , αν προβληματιζεσαι πολυ, να επικοινωνησεις με εναν πτηνιατρο έστω και τηλεφωνικα για αρχη

6. MARAKI

MARAKI PB New Member

οκ τζορτζινα μου σε ευχαριστω θα σε ενοιερωσω για νεοτερα ευχαριστω...κ κατι ακομα να παιρνω ειδηκη βιταμηνη ειδικα για πεπτορια?παιρνω τωρα τησ ομνι- βιτ την απλη

7. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Μαρία, αν θες ένα προϊόν που είναι κατάλληλο για την περίοδο της πτερόρροιας και μόνο, σου συνιστώ το muta-vit της Orlux.

Βέβαια, δεν αρκούν μόνο οι πολυβιταμίνες για να κάνουμε πιο εύκολη τη διαδικασία της πτερόρροιας για τα πουλιά μας... Θα πρέπει να τα έχουμε σε ένα ευρύχωρο κλουβί, για να ασκούνται, να τους βάζουμε συχνά μπανιέρα και να τους παρέχουμε μια καλής ποιότητας τροφή, όπως και αυγό ή αυγοτροφή (προσοχή στην ποσότητα και στη συχνότητα που θα το δίνεις) και φρούτα και λαχανικά.

Ρίξε μια ματιά κι εδώ: Ακάρεα και ψείρες στα πουλιά

8. MARAKI

MARAKI PB New Member

σε κανενα πετ δεν εχει αυτην την εταιρεια μηπωσ ξεσ αν μπωρω να το παραγγυλω τηλεφωνικα απο καπου κ να το στειλουν με κουριερ?;

9. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Μπορείς να το παραγγείλεις από ένα e-shop... :) Ή να αγοράσεις από το pet κάποιο προϊόν, που είναι ειδικά για πτερόρροια, απ' την εταιρεία που φέρνουν.

KIKLOS.info - O fterotos Kosmos
    Culpret.gr

10. scorp

scorp Banned

Μαράκι σταμάτα να χρησιμοποιείς το αέριο πίνεξ και πάρε σκόνη πίνεξ την οποία θα βάλεις πλουσιοπάροχα στις μασχάλες του και στον αυχένα του. ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗ ΠΑΕΙ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ. Το σπρέυ πίνεξ χρησιμοποίησε το για τα κλαδάκια και τις γωνίες του κλουβιού. Είναι καλό για αυτά. Κάνε αυτό που σου γράφω για να τελειώνεις με την πιθανότητα εξωτερικών παρασίτων. Οι οδηγίες λένε να επαναλάβεις μετά από κάποιες μέρες. Από κει και πέρα αν το πουλάκι έχει τη συνηθισμένη συμπεριφορά μη σκας. Όλα είναι καλά. Αν θες ένα πιο εξειδικευμένο σκεύασμα για την πτερόρροια υπάρχει το pterophene της Tafarm που περιέχει αμινοξέα, το βασικό δηλαδή συστατικό των φτερών. Τις βιταμίνες δίνε τες του μέσω αυγοτροφής και λαχανικών. Επειδή το pterophene βρωμοκοπάει αν μείνει πάνω από μια μέρα στο νερό, ΘΕΛΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΛΛΑΓΗ!

11. MARAKI

MARAKI PB New Member

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΠΟΛΣΤΟΛΕ...θα ψαξω να βρω..την σκονη πινεξ...θα το κανω 2 φορεσ ελπιζω μη παθουν τιποτα αν κ δεν φαινεται νομιζω να χουν εξωπαρασιτα μετα θα χω αλλα μπωρει να ναι τιποτα αλλο εσωπαρασιτα πχ φτου φτου...θα το παω στο κτηνιατρο κ θα δειξει..αλλα αμα ειναι εξωπαρασιτα τι?τρωνε το πτερωματου?οταν υπαρχουν εξωπαρασιτα τι συμπτωματα εχουν??

12. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δες εδώ... Ακάρεα και ψείρες στα πουλιά

13. scorp

scorp Banned

Σταμάτα τα αποσιοποιητικά ( ... ) ΜΕ ΖΑΛΙΣΕΣ! :) Τη σκόνη δε θα τη βάλεις δυο φορές. Θα τη βάλεις όσες φορές γράφουν οι οδηγίες και στις μέρες που γραφουν οι οδηγίες. Τα εσωτερικά παράσιτα δεν έχουν σε τίποτα να κάνουν με την πτερρόροια. Γι αυτό σε ρώτησα αν κατά τα άλλα είναι κεφάτο και ευδιάθετο όπως ήταν. Μόνο αν δείχνει άρρωστο το συζητάμε. Αλλιώς απλά το πουλάκι σου περνάει δύσκολη πτερόρροια. Μόλις πέσει λίγο η θερμοκρασία θα γίνει καλύτερα.

14. MARAKI

MARAKI PB New Member

:)οκ απστολε αλλα δεν το κανω επιτιδεσ αν ξαναγινει ετσι εχω συνηθησει:);)αχ θελω οπωσδηποτε να δω φοτο απο ψειρεσ εχω πιασει σημερα 2 μικροσκοπικα ζωυφια αλλαζωντασ τροφηκ καθαριζοντασ το κλουβι,ειναι με δαγκανα μπρωστα δεν σκωτωνονται αν τα πατησει κ δεν πετανε,κ περπετανε κ αργα μονο το κλουβι ψεκασα με πινεξ γιατι δεν εχω ακομα την σκονη κ τα εχω σε ενα μπουκαλακι αυτα τα σκατουλια για να τα παω αυριο στο κτηνιατρο να τα δει να μου πει τι ειναι,ισωσ να ειναι κατι που παει στην τροφη λογω ζεστησ αλλα περνω συσκευασμενη ,υπαρχει περιπτωση να ναι ψειρεσ εφοσον τισ βρηκα στην σακουλα που πεταξα την τροφη...

15. scorp

scorp Banned

Αυτό μάλιστα! :) Αν τα βάλεις στο φούρνο ψοφάνε;

16. MARAKI

MARAKI PB New Member

θα το δοκιμασω αν ειναι ζωντανα απο χθεσ επειδη τα εβαλα σε ενα μπουκαλι χωρισ αερα,θα το δοκιμασω στουσ ποσουσ βαθμουσ ποση ωρα?καμια φωτο δεν υπαρχει καπου να δω

17. scorp

scorp Banned

Θα τα βάλεις στο grill όμως για πιο γρήγορα αποτελέσματα

18. MARAKI

MARAKI PB New Member

γιατι υπαρχει περιπτωση να μην ψωφανε?ποση ωρα να τα αφησω

19. scorp

scorp Banned

Τουλάχιστον τρία τέταρτα στους 200 βαθμούς. Αν θές ρίχνεις και λεμόνι. Βοηθάει.

20. geofad

geofad PB New Member

πιθανόν να είναι από την τροφή. τα ίδια πάνε και στο αλεύρι και στα δημητριακά.. συχνά φταίει η κακή φύλαξη της τροφής από τους καταστηματάρχες.καλα θα κάνεισ να ελέγχσεις την τροφη πρώτα κ αν δεισ και άλλα εκεί, ή παρατηρήσεις πολλή σκόνη, να την πετάξεις..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...