Μήπως είναι αργά πλέον για αναπαραγωγή;

Συζήτηση με θέμα Μήπως είναι αργά πλέον για αναπαραγωγή;, που ξεκίνησε από Τακης Δασκαλακης, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 11 Απρ 2008.

1. Γεια σας φίλοι. Να καταθέσω και γω την ερώτηση μου-αγωνία.Στο μπαλκόνι μου έχω δύο ζευγαρώστρες με δυο υγιέστατα ζευγάρια.Τους έχω σύμφωνα με τις οδηγίες που διαβάζω στο forum και αυγοτροφή και grit και άμμο και φυσικά φωλιές και νήμα.Είναι κινητικότατα αλλά από φωλιά τίποτα.Είναι αργά ή απλώς δεν ήρθε η ώρα τους;

2. sennacostas

sennacostas PB New Member

Δεν ειναι αργα, απλα δεν ηρθε ακομη η ωρα τους. Περσι τα δικα μου εκαναν την τελευταια γεννα στις 15 Ιουνιου. Υπομονη και μην αγχωνεσαι.

3. Λέλος

Λέλος Banned

Τι πουλιά είναι ??

4. redcanary

redcanary PB New Member

Τους κάνεις διατρφή προετοιμασίας ζευγαρώματος; Δηλαδή συχνότερα αυγό και μείγμα με προσθηκη λιπαρών σπόρων και πολυβιταμίνες στο νερό;

5. lancashire

lancashire PB New Member

υπομονη φιλε
    θα γινουν ολα στην ωρα τους
    τωρα ανοιγει η μερα
    και εχεις ολο τον καιρο μπροστα σου

ΜΦΧ
    Πανος

6. Συγνώμη ξέχασα να αναφέρω ότι είναι καναρίνια.

7. Τους δίνω αυγοτροφή κάθε μέρα, δέκα μέρες τουλάχιστον.

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δεν είναι αργά. Σήμερα η διάρκεια της ημέρας είναι 13 ώρες. Για πουλιά που βρίσκονται σε εξωτερικό περιβάλλον οι εξελίξεις ξεκινούν από εδώ και πέρα. Μένει μόνο να ανέβει λιγάκι και η θερμοκρασία. :)

9. tassos

tassos PB New Member

Ειναι μια χαρα εποχή,απλά δεν ήρθε ακόμα η ώρα τους.Κανε λίγη υπομονή κ θα δεις...

10. dimok

dimok PB New Member

Συντοπιτη μην εισαι βιαστικος! ολα θα ερθουν με την σειρα τους αρκει τα πουλια να ειναι υγειεστατα... τωρα ειναι η εποχη τους!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...