Μήπως δεν πρέπει το αρσενικό να βλέπει το θηλυκό;

Συζήτηση με θέμα Μήπως δεν πρέπει το αρσενικό να βλέπει το θηλυκό;, που ξεκίνησε από drigoran, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 16 Νοε 2015.

alicedros
Best Answer alicedros, 16 Νοε 2015
Θα είναι σωστό να βαλω την καναρα σε ενα μικρο κλουβι που εχω και να αδησω τον αρσενικο στη ζευγαρωστρα ολολληρη μονο του? Καλύτερα να μπει η κανάρα... Ολόκληρο το Post
  1. drigoran

drigoran PB New Member

Καλησπέρα σας,
    Εχώ έναν αρσενικο μοζαίκ και μια καφε-λευκη θυληκιά. τους έβαλα σήμερα σε ζευγαρώστρα 80χ40χ40 με συρμάτινο χώρισμα. Μήπως δεν πρέπει ο ένας να βλέπει τον άλλον?

2. Best Answer:
    Post #294672 by alicedros, 16 Νοε 2015
  3. Stfns

Stfns PB Member

Έχε υπόψη σου ότι η προετοιμασία για αναπαραγωγή καλό είναι να γίνεται σταδιακά δύο περίπου μήνες πριν την ένωση. Πότε προγραμματίζεις περίπου την αναπαραγωγή σου;

4. drigoran

drigoran PB New Member

Στεφανε σου έστειλα και στο αλλο ποστ...ας συνεχίσουμε εδώ γιατί έχω αρκετές απορίες...όπως είπα και στο άλλο δεν θα κατέβω σε κανένα διαγωνισμό κλπ. τώρα τους έχω στο δωμάτιό μου και θέλω να τα ζευγαρώσω το συντομότερο δυνατό.τους έχω σε ζευγαρώστρα με συρμάτινο πλέγμα και βλέπει ο ένας τον άλλο...μήπως δεν κάνει?

όπως ανέφερα και στο άλλο το τώρα το έβαλα σε εισαγωγικά.εννοώντας για το όποτε είναι το καλύτερο χρονικό διάστημα για την υγεία και των δυο τους

5. Stfns

Stfns PB Member

Το συρμάτινο πλέγμα βοηθά στην διαδικασία γνωριμίας του υποψήφιου ζευγαριού καθώς και στον διαχωρισμό του σε περιπτωση που παρατηρηθεί ανεπιθύμητη συμπεριφορά ενός εκ των δύο.

6. drigoran

drigoran PB New Member

άρα να τους αφήσω ως έχει?

7. Stfns

Stfns PB Member

Αν τα αφήσεις με το συρμάτινο πλέγμα αυτό σημαίνει ότι ξεκινάς την προετοιμασία για την αναπαραγωγή. Δηλαδή χρονικά υπολόγισε ότι το θηλυκό σου θα είναι σωστά προετοιμασμένο σε δύο περίπου μήνες, ώστε να ανταποκριθεί σωστά στην ωοτοκία του. Εφόσον αποφασίσεις να ξεκινήσεις από τώρα προετοιμασία, τα αφήνεις ως έχουν, ξεκινάς με ενισχυμένη διατροφή πρώτα στον αρσενικό σου, ενώ στη θηλυκιά μετά από δύο εβδομάδες περίπου, γιατί τα θηλυκά πυρώνουν πιο γρήγορα από τα αρσενικά. Οι ώρες φωτισμού ποιες είναι στον εσωτερικό χώρο αυτή τη στιγμή;

8. drigoran

drigoran PB New Member

φυσικός φωτισμός μέχρι τη δύση του ήλιου και απο εκεί και πέρα το φώς του δωματίου

9. Stfns

Stfns PB Member

Το φως του δωματίου τι ώρα σβήνει; Αν η συνολική διάρκεια φωτισμού(φυσικού και τεχνητού) ξεπερνά τις 14 ώρες πας για πτερόρροια και όχι για αναπαραγωγή.

10. drigoran

drigoran PB New Member

η θυήκιά έχει αρχίσει ήδη να δείχνει "ενδιαφέρον" για τον τόλη εκείνος οχι τοσο....τους εδωσα σήμερα βραστό αυγό ΚΑΙ στους δυο

11. pyroferus

pyroferus PB New Member

Δεν ξέρω,για εμένα είναι πολύ νωρίς ακόμα.

12. Stfns

Stfns PB Member

Δώσε προτεραιότητα στον Τόλη, γιατί η θηλυκιά σου θα πυρώσει πιο γρήγορα και θα ξεκινήσει να γεννάει άσπορα αυγά μιας και ο Τόλης δεν θα είναι σε αναπαραγωγική ετοιμότητα.

Συμφωνώ αλλά ο φίλος μας είναι ανυπόμονος.

13. drigoran

drigoran PB New Member

Που θα πρέπει να εστιάσω στον Τόλη?

14. pyroferus

pyroferus PB New Member

Και εμείς σαν αρχάριοι το ίδιο δεν ήμασταν;
    Ας μην κάνει το ίδιο λάθος,τουλάχιστον να έχει μια σωστή καθοδήγηση από εδώ.

15. drigoran

drigoran PB New Member

δεν θα έλεγα ότι είμαι ανυπόμονος...απλά δεν γνωρίζω και θέλω πληροφορλιες ¨Ρ

χορηγώ aidonine και στους δυο...τι άλλο θα πρέπει να προσέξω?

να σταματήσω το aidonine απο τη θυληκια?

16. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Μιχάλη διάβασε εδώ την απάντηση.
    Ξεκίνησε διαβάζοντας τα πολύ βασικά για την αναπαραγωγή των καναρινιών. Αυτό θα σου δώσει μια ιδέα περί τίνος πρόκειται και προς τα ποια κατεύθυνση να συνεχίσεις να ενημερώνεσαι.
    Να σταματήσεις όλα τα συμπληρώματα διατροφής αν δεν υπάρχει λόγος να δίνονται. Περισσότερα πράγματα επίσης για τα βασικά γύρω από τη σωστή διατροφή των πουλιών.

17. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις τους "ρυθμούς" προετοιμασίας ζευγαρώματος της θηλυκιάς και να εστιάσεις στην αύξηση της ετοιμότητας του αρσενικού αποφεύγοντας τις πολύ κακές για όλους άσπορες γέννες αυγών.
    Προτείνω δηλαδή...
    1. Ξεχωριστό κλουβί για την κανάρα, που θα μπει σε πιο κρύο και λιγότερο φωτιζόμενο χώρο, ώστε να αποκτήσει την αίσθηση του χειμώνα και να κατεβάσει τους βιορυθμούς για αναπαραγωγή.
    2. Σωστή και ισορροπημένη διατροφή, χωρίς πολλές πρωτεΐνες ώστε όταν θα χρειαστεί να την ξεκινήσεις η αύξηση της θερμοκρασίας, της διάρκειας του φωτισμού και της τροφής με περισσότερες πρωτεΐνες να την οδηγήσουμε στην ψευδαίσθηση της άνοιξης.
    3. Περισσότερος φωτισμός για το αρσενικό, ίσως και πιο ζεστό μέρος διαβίωσης, καλή διατροφή και χρήση βιταμίνης Ε (με σύνεση) κατά τη διάρκεια προετοιμασίας του ώστε όταν ενωθούν να υπάρχει η οργανική ετοιμότητα και διάθεση για ζευγάρωμα.
    Αυτά νομίζω αρκούν για αρχή... τα υπόλοιπα τα συζητούμε στην πορεία.

18. drigoran

drigoran PB New Member

Θα είναι σωστό να βαλω την καναρα σε ενα μικρο κλουβι που εχω και να αδησω τον αρσενικο στη ζευγαρωστρα ολολληρη μονο του? Να αφησω εξω τη θυληκια λαι να κρατησω στο δωματιο μου πχ τον αρσενικο?

19. misalouris

Θα πρότεινα το ανάποδο ....
    Στο μεγάλο κλουβί η κανάρα θα χτίσει τον προσωπικό της χώρο στον οποίο θα ετοιμάσει στο μέλλον τη φωλιά της ... ενώ το μικρότερο κλουβί για τον αρσενικό διευκολύνει.

20. drigoran

drigoran PB New Member

Να κρατησω μέσα όμως τον αρσενικό η και τους δυο εξω?

21. misalouris

Ο αρσενικός θα μπει στο χώρο που θα είναι για να ζευγαρώσει για να κάνει την προετοιμασία του ένα μήνα πριν από το θηλυκό... και το θηλυκό δεκαπέντε μέρες πριν την προβλεπόμενη ημερομηνία έναρξης του ζευγαρώματος.
    Φυσικά οι ημερομηνίες είναι ενδεικτικές μια και μιλάμε για ζωντανά και αυτόβουλα όντα στα οποίο όπως πάντα λέμε... δεν μπαίνουν κανόνες.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...