Μήπως έχει εσωτερική αιμορραγία;

Συζήτηση με θέμα Μήπως έχει εσωτερική αιμορραγία;, που ξεκίνησε από alicedros, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 1 Σεπ 2014.

1. alicedros

alicedros PB Supporter

Η Άννα μας ξανά πρήστηκε από κάτω πολύ! Και η κοιλιά αλλά και αυτή η κύστη που έχει! Χθες και σήμερα τσίμπησε ελάχιστα σποράκια και μπορώ να πω πως ανεπαίσθητα έχει αδυνατίσει! Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ήταν σαν να λαγοκοιμάται.. Σαν να μην μπορεί να κρατήσει τα ματάκια της ανοιχτά.. :( Όχι όλη μέρα αλλά έμενε έτσι.. Δεν πολυανεβαίνει σήμερα στα κλαδάκια και χθες κοιμήθηκε κάτω. Όταν πάω να την πιάσω, τρέχει, πετάει, τιτιβίζει... Της έδωσα φαρίν λακτέ, έφαγε λίγο και μετά της έδωσα στο στόμα βιταμίνες (Ferti-Vit) και ήπιε αρκετό νερό! Με το που την έβαλα στο κλουβί που είχε βραχεί λίγο ανέβηκε στο κλαδάκι, έξυνε το ράμφος της τιτίβιζε και ήταν πολύ ζωηρή! Σαν να μην έχει τίποτα! Οι φωτογραφίες μιλάνε από μόνες τους.. Πιστεύω ότι έχει εσωτερική αιμορραγία... Μπορώ να κάνω κάτι? Αύριο θα πάω τις κουτσουλιές της για ανάλυση και σε 2 μέρες θα έχουμε αποτελέσματα.. Μέχρι τότε κάποια βοήθεια??

rsz_dsc_0681.jpg
    rsz_dsc_0684.jpg
    rsz_dsc_0685.jpg
    rsz_dsc_0686.jpg

2. alicedros

alicedros PB Supporter

rsz_1rsz_dsc_0682.jpg
    rsz_1rsz_dsc_0683.jpg

Έτσι καθόταν.. Της σφύριζα.. Αλλά και το φλας τίποτα.. Λες και δεν μπορούσε να τα ανοίξει.. Λες και νύσταζε πάρα πολύ! Αλλά μόλις την τάισα και της έδωσα να πιει νερό με βιταμίνες δεν το έκανε! Ήταν όπως πρώτα!
    rsz_dsc_0691.jpg
    rsz_dsc_0692.jpg

Και η κουτσουλιά που έκανε με το που την τάισα και την έδωσα νερό, και με προβλημάτισε αρκετά για εσωτερική αιμορραγία.. :(
    rsz_dsc_0693.jpg

Ξέρω είναι πολύ δύσκολη περίπτωση, αλλά μέχρι να δώσω αύριο δείγμα κουτσουλιάς και να γίνει η καλλιέργεια.. Τι μπορώ ν ακάνω για να την κρατήσω ζωντανή?

3. brand13

brand13 PB Member

Δεν ξέρω αν είναι αίμα ή υγρό αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω να σε βοηθήσω. Αν του έδινες να πιεί λίγο χαμομηλόνερο μέχρι να το πάς για εξετάσεις; Στο δικό μου πουλάκι είχε βοηθήσει. Όλα μαζί σου έτυχαν ρε Αλίκη...

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Άσε Αχιλλέα αυτή η μικρή παιδεύεται με κάτι από πέρσι το καλοκαίρι! Γίνεται καλά ξαναχειροτερεύει και ξανά πάλι τα ίδια... Επειδή είδα πρήξιμο στην κοιλιά και στα έντερα έδωσα Baycox για 2μιση μέρες. Αλλά δε ξέρω αν αυτό χειροτέρεψε την κατάσταση... Επειδή όμως την είδα έτσι αμέσως την ταίσα και της έδωσα βιταμίνες. Τσάι βοτάνων της έδωσα πριν τρεις μέρες φαντάσου! :(

5. jk21

jk21 PB Member Article Writer

εχει ξεκαθαρα πρησμενη κοιλια ,ειτε εντερα απο επανακαμψη των κοκκιδιων ,ειτε υπαρχει ογκος που εχει σχεση μαλλον με την κυστη και διογκωθηκε δυστυχως .Ειτε το ενα ειτε το αλλο προκαλει αιμοραγια
    Μην σταματας το baycox μεχρι να δει τα κοπρανα ο πτηνιατρος
    βρες σε φαρμακειο βιτ Κ konakion αμπουλες και ριξε στην ποτιστρα 6 σταγονες και δωσε απο το διαλυμα στο στομα ποτε ποτε

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Και η συμπεριφορά αυτή (κλειστά μάτια και η εικόνα που παρουσιάζει) οφείλεται στην αιμορραγία σωστά?? Όπως και το γεγονός ότι δεν τρώει πολύ?? Το Baycox Δημήτρη δεν χειροτερεύει την κατάσταση??

7. jk21

jk21 PB Member Article Writer

η συμπεριφορα της ειναι ετσι γιατι εχει επιδεινωση σαφη η υγεια της .Εννοειται αν εχει και αιμοραγια (συνηθισμενη σε προχωρημενα κοκκιδια ή ογκο στα εντερα ) ειναι ακομα χειροτερα

οχι δεν εχει σχεση το baycox .Αν ειναι κοκκιδια ειναι πληρως αναγκαιο ,ειδικα οταν τα κοκκιδιοστατικα δεν μπορουν να τα αναχαιτισουν .αφηνω μοναδικο παραθυρακι ,αν υπαρχει ογκος (καρκινωμα ) που δεν μπορω να ξερω αν η ουσια του (οπως και καθε ουσια ) μπορει να το επηρεασει ,αλλα αν ειναι καρκινωμα η εξελιξη δυστυχως δεν οφειλεται στο baycox

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Πάω να της δώσω Baycox λοιπόν και ο Θεός βοηθός! Κάτι άλλο που μπορώ να δώσω για να βοηθήσω??

9. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αλίκη αν μπορείς να βρεις δώσε το. Θα επιβραδύνει κάπως την αιμορραγία.

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Τώρα πολύ δύσκολο! Θα σηκωθώ αύριο πρωί πρωί να πάω φαρμακείο!

Αυτό πως το δίνω?? Και κάθε πότε?

11. Stavros

Με το νερό που θα πίνει ή που θα της δίνεις.

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Δηλαδή να βγάλω βιταμίνες και να βάλω αυτό έτσι?? Πάντως ότι πίνει νερό πίνει! Λέω να της δίνω με σύριγγα το Baycox να είμαι σίγουρη ότι πίνει. Σήμερα της είχα Baycox από τις 3 το μεσημέρι μέχρι που νύχτωσε.. Να της δώσω και βράδυ Baycox με σύριγγα ή από αύριο το πρωί??

13. Stavros

Αν είναι το διάλυμα στη συνιστώμενη δοσολογία να της δίνεις όσο μπορεί να πιει.

Απομάκρυνε την από τα υπόλοιπα πουλιά.

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Φοβάμαι μην πάθει κάτι από το πολύ που θα πιει.. Γιατί όλη μέρα ήπιε νερό... Μπορεί να χειροτερέψει αν της δώσω και τώρα??

Την έχω σε δικό της κλουβί.. Όταν λες να την απομακρύνω και από τα υπόλοιπα κλουβιά??

15. Stavros

Όσα υγρά πίνει, τα χρειάζεται. Από το φάρμακο δεν κινδυνεύει.
    Αυτό, ναι.

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Αααχχχ σε ευχαριστώ Σταύρο μου! Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας! Εύχομαι να τα καταφέρει αν και έχω χάσει τις ελπίδες μου... Θα κάνω ό,τι μπορώ!

17. Stavros

Είμαι σίγουρος.

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Μόλις της έδωσα φάρμακο με τη σύριγγα. Το ένα καλό είναι πως τη βρήκα να κοιμάται πάνω στο κλαδάκι και το άλλο ότι έκανε μια κουτσουλιά (η οποία αύριο θα πάει για εξέταση) και δεν έχει αίμα! :D Και μετά ανέβηκε μόνη της στο άλλο κλαδάκι να κοιμηθεί!

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι αύριο το πρωί δε θα πάρω konakion βιτ. κ! Ξέρουμε δοσολογία του φαρμάκου αυτού??

19. brand13

brand13 PB Member

Ο Δημήτρης πιο πάνω σου έγραψε 6 σταγόνες μέσα στην ποτίστρα :)

20. adreas

adreas PB New Member

Μη φορτώνετε τα πουλιά με διάφορα για εσάς καλούδια αφήστε τα πουλιά διατροφικά να ηρεμίσουν όχι βότανα μέλια κλπ σπόρια μόνο από εκεί την πατάνε τώρα ξεκούραση…. Αν και το μέλλον αυτής……….

Μοιραστείτε

Φόρτωση...