Μάλλον φαγούρα

Συζήτηση με θέμα Μάλλον φαγούρα, που ξεκίνησε από alex7, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 14 Απρ 2008.

1. alex7

alex7 PB New Member

Ενώ έχω βάλει ψειρόσκονη (προληπτικά) στα παπαγαλάκια μου, βλέπω ότι ξύνονται σχεδόν συνέχεια σε όλο το σώμα τους. Τι μπορεί να φταίει? Είναι κάτι που το κάνουν για να περνάει η ώρα τους ή έχουν κάποια ενόχληση? Αν ξέρει κάποιος να μου πει...ευχαριστώ πολύ!:)

Συνημμένα Αρχεία:

2. Λέλος

Λέλος Banned

Η φώτο λέει " kanarinia.jpg" ! και όμως είναι παπαγαλάκι .
    Χρησιμοποίησε άλλο σκεύασμα για ψεκασμό, η σκόνη δεν κάνει τίποτε, βάλε fronline ( παιδιά δεν είμαι αντιπρόσωπος) !

3. mortal1

mortal1 PB New Member

Δεν είσαι σίγουρα???χαχαχαχαχαχαχαχα

4. nasosKE_30

nasosKE_30 PB New Member

μαλλον δε ξυνεται, απλα τα φτερα του φροντιζει και ειναι μια φυσιολογική καθημερινή δραστηριότητα!οπωτε μην το γεμιζεις με σκονες και φαρμακα χωρις λογο.(το καναρινι!χαχα:D)

5. morpheas

morpheas PB New Member

Αναφερεις οτι εβαλες προληπτικα ψειροσκονη στα παπαγαλακια συνεπως να υποθεσω οτι δεν ειχαν ψειρα...Γραφεις οτι φροντιζεις καναρινια. Μηπως εισαι αρχαριος στην εκτροφη παπαγαλου? Κοιτα σε γενικες γραμμες τα πτηνα καθαριζονται αρκετες φορες κατα την διαρκεια της ημερας. Για παραδειγμα τα παραδεισια μου καθαριζουν πολλες φορες το πτερωμα τους ενω ταυτοχρονα ξυνονται χωρις ωστοσο αυτο να σημαινει οτι εχουν εξωπαρασιτα. Το μονο που μπορω να υποθεσω διαβαζοντας αυτο που γραφεις και δεδομενου οτι τα πτηνα ηταν και ειναι απολυτα υγιη απο αποψεως εξωπαρασιτων ειναι οτι το σπρευ που τους εβαλες τους προκαλεσε καποιο ερεθισμο στο δερμα. Εξου και το διαρκες ξυσιμο.
    Αν ωστοσο δεις οτι το ξυσιμο συνεχιζεται και μαλιστα σε πολυ μεγαλο βαθμο τοτε σιγουρα κατι συμβαινει. Σε αυτη την περιπτωση σου συνιστω να απολυμανεις το κλουβι με το καταλληλο σκευασμα και βαλεις στα πτηνα διαφορετικο εξωπαρασιτοκτονο σκευασμα οπως σου προτειναν και παραπανω.

6. Wind-sa

Wind-sa PB Member

Alex, mipos apla xreazete vitamines... rota ton giatro stin arxi...na mi gemizis to papagalaki me farmaka...

7. alex7

alex7 PB New Member

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! Γενικότερα έχω 4 ζευγάρια καναρίνια (gloster corona & gloster consort, ένα ζευγάρι κόκκινο - λευκό σκουφάτο, ένα ζευγάρι κίτρινα & ένα ζευγάρι λευκά [ το θηλυκό είναι σκουφάτο] και φυσικά τα παπαγαλάκια μου! Η φωτογραφία είναι από το φάκελο που τα έχω όλα μαζί και τον ονόμασα "καναρίνια". Αυτά...

8. Λέλος

Λέλος Banned

Να σου ζήσουν τότε να τα χαίρεσαι να τα δείς όπως επιθυμείς ! φαντάζομαι θα έχουν μπει σε περόδο αναπαραγωγής

9. dmm

dmm PB New Member

ωραιο παπαγαλακι Αλεξ!

10. Liana

Liana PB New Member

Πολύ πιθανό να αλλάζουν φτεράκια, γι' αυτό και να ξύνονται περισσότερο..., τα περιποιούνται, οπότε μην ανησυχείς...:)
    Θα πρότεινα όμως να αποφέυγεις τα σκευάσματα αυτά χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος...

11. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Οπως σου ειπανε τα παιδια ειναι μια φυσιολογικη συνηθεια των παπαγαλων να περιποιουνται το φτερωμα τους πολυ συχνα στη διαρκεια της ημερας.

Εγω αλλο προσεξα στη φωτο ομως... Το ραμφος του μου φανηκε καπως ξεφλουδισμενο... μπορεις να βαλεις μια κοντινη απο το ραμφος? ;)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...