Μάλλον εγκεφαλικό σε καναρίνι

Συζήτηση με θέμα Μάλλον εγκεφαλικό σε καναρίνι, που ξεκίνησε από alicedros, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 1 Ιουλ 2015.

1. alicedros

alicedros PB Supporter

Καλησπέρα σας!

Πριν από περίπου 10 μέρες την ώρα που καθάριζα τα κλουβιά παρατήρησα ότι ένα καναρίνι καθόταν ακίνητο και δεν αντιδρούσε όταν έβαζα το χέρι μου μέσα ή όταν ήμουν κοντά... ως συνήθως.. κάνω να τον πιάσω ακίνητος!!!! Τον κοίταξα από δω από κει δεν είδα κάτι ύποπτο!! Τον άφησα παρέμεινε ακίνητος και μετά από αρκετή ώρα συνήλθε και ήταν όπως πρώτα. Πήγαινα κοντά και αντιδρούσε όλα καλά! Δεν δίνω σημασία!!

Σήμερα τα μετέφερα από το σπίτι στο εξοχικό. Το βάζω στο αμάξι (μεσημέρι ήταν την είχε την ζέστη του) και τον βλέπω να ανοίγει στόμα και να κάθεται ακίνητο. Λέω ωωωχχχ.. κάνω να τον πιάσω.. δεν αντιδράει! Τον πιάνω τον έχω στα χέρια μου και τον χαϊδεύω... Μετά τον αφήνω και κάθεται κάτω (δεν μπορούσε να στηριχτεί στα κλαδάκια) και το κεφαλάκι να πηγαίνει συνεχώς δεξιά με σπασμοδικές κινήσεις κάθε δευτερόλεπτο και το ένα ποδαράκι να είναι στον αέρα. Μη σας τα πολυλογώ καλυτέρευε μετά ξαναχειροτέρευε.. την πιο πολύ ώρα στο χέρι μου ήταν. Φτάνουμε σπίτι μετά από μία ώρα και τον αφήνω να ηρεμήσει. Αλλά αυτό το τικ δεν έφυγε... Γέρνει από την μία μεριά και το κεφαλάκι κουνιέται σπαστικά κάθε δευτερόλεπτο προς τα δεξιά. :( Μπορεί όμως να στηριχτεί στις πατήθρες. Αλλά δεν τον είδα να τρώει καθόλου. Του έδωσα νεράκι με το ζόρι και τον τάισα 1-2 ml από κρέμα νεοσσών που ευτυχώς είχα.. έβαλα την ποτίστρα και τα σποράκια και το αυγό κάτω μπας και φάει... αλλά δεν το βλέπω... όταν πέταξε όμως γύρω στα δύο μέτρα (τον είχα εκτός κλουβιού) πήγε ευθεία και προσγειώθηκε μια χαρά!!!! δηλαδή στο πέταγμα δεν έχει πρόβλημα!!

Διάβασα όλα τα θέματα με εγκεφαλικό και εκεί προσανατολίζομαι.. Αύριο να του δώσω βιταμίνες ή τσαγάκι?? Να πάω να αγοράσω oleovita που έχει βιταμίνη ε?? ή ζαχαρόνερο?? Πόση ζάχαρη πόσο νερό?? Να τον ταίζω εγώ με το ζόρι κρέμα νεοσσών?? Πόσο να του δίνω την ημέρα? Λέτε να την σκαπουλάρει ή να μην ελπίζω?? Μπορεί να οφείλεται σε κάτι άλλο?? :(

Κάνει έτσι όπως το καναρινάκι εδώ: https://petbirds.gr/threads/Αρσενικο-καναρινι-που-δεν-μπορεί-να-σταθεί-και-να-πετάξει.24037/#post-275110 σ αυτό το βίντεο:

μόνο που γυρνάει κεφαλάκι δεξιά κάθε δευτερόλεπτο....

Το καναρινάκι είναι γεννημένο τον Ιούνιο του 2010 και πάντα ήταν υγιέστατο!!! Ποτέ δεν πήρε αντιβίωση ή κάποιο φάρμακο....

Συγγνώμη για τις τόσες ερωτήσεις αλλά έχω στεναχωρηθεί και δε ξέρω τι να κάνω από όλα για να το βοηθήσω... ήταν μια χαρά!!!!

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δε μας είπες τίποτε για την προηγούμενη κατάσταση.... πριν παρατηρήσεις όλα όσα περιγράφεις.
    Το είχες σε αναπαραγωγή κι αν ναι μέχρι πότε?

3. alicedros

alicedros PB Supporter

Να σας πω και για πριν.. τον έβαλα φέτος με το ζευγάρι του όπως κάθε χρόνο! Φυσικά με διατροφική προετοιμασία, με την αυγοτροφή την σπιτική, τα αυγά τους τα βραστά, μπρόκολο, κουνουπίδι, βλήττα, γλυστρίδα και όλα τα καλά, και τροφή τρώει την Raggio di Sole. Από διατροφή δεν νομίζω να έχει θέμα. Απλά φέτος ήταν πολύ ήρεμος. Δεν είδα βατέματα και δεν την κυνηγούσε τραγουδώντας όπως κάποτε. Υπέθεσα πως έχει καταπέσει λόγω ηλικίας. Η κανάρα έκανε 2 φορές φωλιά και τις 2 άσπορα.. Δεν τους ξαναέβαλα μαζί λόγω καιρού. Υπέθεσα πως φταίει η ηλικία του για τα άσπορα.. δεν είναι και νιάτο. Αλλά τον έβλεπα ήταν καλά, έτρωγε, έπινε, ήταν ζωηρός.. Έκανα ωοσκόπηση 23 Ιουνίου στα αυγά και ήταν άσπορα και τα χώρισα... Όταν παρατήρησα την πρώτη φορά (πριν 10 μέρες)πως κάτι δεν πάει καλά τον κοίταξα από κάτω και είναι μια χαρά.. λίγο λιπάκι έχει μόνο..

Όποια άλλη πληροφορία θες Γιάννη μου ή θέλετε οι υπόλοιποι ρωτήστε με ελεύθερα!!

4. misalouris

Αυτό που βλέπεις είναι και η απάντηση των προβλημάτων στειρότητας που παρουσίασε φέτος.
    Πιθανολογώ πως θα ανακάμψει (ελπίζω για την ακρίβεια)...
    Να ξέρεις πως κάθε πίεση του οργανισμού θα μεγαλώνει το πρόβλημα.... μέχρι της τελικής "πτώσης".
    Χρειάζεται δροσερό μέρος, απλή διατροφή και κυρίως όχι πίεση που θα βοηθήσουν στην πιθανολογούμενη ανάκαμψη.

5. patilas

patilas PB Member

Σπασμοί: Οι λόγοι που προκαλούν τους σπασμούς μπορεί να διαφέρουν – μπορεί να είναι από φόβο, αλλαγή θερμοκρασίας, δυνατό φαγητό ή ανικανοποίητη σεξουαλική επιθυμία. Συνήθως, το καναρίνι θα αναστατωθεί, θα τρέμει και μετά θα πέσει στο έδαφος. Ωστόσο, υπάρχει η πιθανότητα να μην είναι σπασμός αλλά κάποια εγκεφαλική βλάβη ή επιληψία. Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείτε να βοηθήσετε κάπως και το καναρίνι θα πεθάνει μέσα σε μερικές μέρες. Εάν όμως είναι σπασμός, τότε μπορείτε να τον αντιμετωπίσετε εύκολα μεταφέροντας το καναρίνι σε ένα πιο ήσυχο μέρος. Επιπλέον, πρέπει να του δίνετε πιο ελαφριές τροφές και χαμομήλι αντί για νερό. ισωσ βοηθησει κλεινω περισοτερρο στη ανικανοποιητη σεξουαλικη επιθυμια χαμομηλακι και ησυχια...

6. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Αλικακι μου ευχομαι να αναρρωσει συντομα το πουλακι. Και να βρεις τι εχει. Απεφυγε λιπαρες τροφες προς το παρον..

7. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Aλίκη μου εύχομαι να είναι περαστικά! Να μας ενημερώνεις. ;)

Παναγιώτη patilas όταν βάζουμε απόσπασμα που δεν είναι δικό μας, το σωστό είναι να βάζουμε την παραπομπή του ιστότοπου απ'οπου το πήραμε.

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Δηλαδή τι να κάνω?? Να τον ταίζω?? ή να μην τον πιάνω γιατί τον αγχώνω περισσότερο.. απλά δε ξέρω αν τρώει κιόλας.. Τι να του δώσω να πιει?? όταν λες απλη διατροφή τι εννοείς Γιάννη μου?? το δροσερό μέρος εδώ που τον έφερα το έχουμε!!!

Σ ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη μου!! Αλλά δεν νομίζω ανικανοποίητη σεξουαλική επιθυμία. Εδώ σου λέω με το θηλυκό μαζί και βάτεμα δεν είδα... που παλιά δεν έκαναν τίποτα άλλος! Δεν ντρεπόντουσαν καθόλου! :p Εγώ πιστεύω στρες και αλλαγή θερμοκρασίας.. Δεν είναι και λίγη η ταλαιπωρία με το αμάξι και την μεταφορά.. Και σε όλο το ταξίδι στρεσαρίστηκε αρκετά λόγω στροφών και λακκουβών.. :(

Σ ευχαριστώ πολύ Μύρα μου!! και γω ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό!!! Αλλά άνοιξα θέμα για να είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά! Και όσο πιο πολλές γνώμες τόσο καλύτερα! ;) Αυγό να μην του δίνω δηλαδή? Μόνο σπόρους??

Σ ευχαριστώ πολύ Ανέστη μου!! Φυσικά και θα ενημερώνω! Για ποια με πέρασες? :p Γι αυτό άνοιξα και το θέμα... Γενικά παρατήρησα από όλα τα άρθρα περί εγκεφαλικών πως επικρατεί ένα σύννεφο... δε ξέρουμε αν είναι twirling ή εγκεφαλικό ή κάτι άλλο... Αλλά τις περισσότερες φορές καταλήγουν... :( Ελπίζω να μην είμαστε σε αυτό το ποσοστό εμείς!!

9. Myra

Αλικη χωρις να ξερω, στο προτεινα γιατι ετσι ειδα απο παρομοια παρελθοντικα θεματα. Δεν θελει πολλες πρωτεινες, τουλαχιστον αυτο ειδα..

10. patilas

patilas PB Member

εε το ιδιο λεμε αν ηθελε κ δεν μπορουσε ν βατεψει μενει ανικανοιποιητος.. δωστοθ χαμομιλη αντι για νερο δυο μερες περισσοτερο καλο παρα κακο θα κανεις, ελα μην σκεφτεσαι ετσι μια χαρα θα ειναι...

11. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

12. sdc

sdc PB Member

Τα κόπρανα πως είναι?

13. patilas

patilas PB Member

Ανεστη εχω κανει μια μαζικη αποθηκευση σε φακελο μου απο διαφορα site copy paste δυστυχως δεν ξερω πιο ειναι ποιανου!!

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Πριν πήγα να δω και δεν κοιμάται ο γλυκούλης.. Δεν είναι καν φουσκωμένος.. Κάνει μόνο σαν να έχει λόξιγκα... :(

Από εκεί που ψωνίζω τα πιο περίεργα (Birdmarket) θα πάω την Παρασκευή.. Αν ζει ακόμα θα πάω να πάρω!! http://www.birdmarket.gr/bitamines-symplhrwmata-diatrofhs/diafora-symplhrvmata
    Κάτι άλλο Μαράκι? Εσύ τι πιστεύεις??

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι... νομίζω είναι μια χαρά! Φυσιολογικά! Θα τα τσεκάρω αύριο!! Μιχάλη για κάνε καμιά μαντεψιά.... Εγκεφαλικό?

15. Myra

16. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν πιστεύω κάτι Αλίκη μου,ούτε διακινδυνεύω μαντεψιά, απλά σε χώρους με πολλά πουλιά όπως τα δικά μας και με αντικειμενικά όχι συνεχή, καθημερινή και σχολαστική παρακολούθηση, πιθανόν αναπτύσσεται μικροβιακό φορτίο ή κακές συνήθειες των πουλιών που δεν έχουμε επισημάνει.
    Δεν ξέρω κατά πόσον στον χώρο σου έχουν και επάρκεια ήλιου ή όχι.
    Από τις πρώτες κινήσεις που κάνω συνήθως είναι να δώσω μηλόξυδο δυο τρεις μέρες ή το τσάι τριών βοτάνων.
    Ανάλογα και τα συμπτώματα, συνεχίζω ή με ενίσχυση των πρωτεϊνών ή με μείωση.
    Τον ζεόλιθο δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ακόμα αλλά πιστεύω στην χρήση του γιατί καθαρίζει τον οργανισμό από τυχόν τοξικώσεις και επιτρέπει στα ωφέλιμα στοιχεία να μεταβολιστούν καλύτερα.
    Η κάπως μεγάλη ηλικία του πουλιού (δεν είναι και γέροντας) είναι θετικό στοιχείο στην περίπτωσή σου και όχι αρνητικό γιατί αν υπάρχει προσβολή από ιό ή μικρόβιο θα το αντιμετωπίσει πιο εύκολα από ένα νεαρό πουλί.
    Μακάρι όλα να πάνε καλά.

17. misalouris

Ιατρικά δηλώνω ανύπαρκτος.... και καλά θα κάνεις να κινηθείς προς πιο ειδικούς...
    Απλά με τα ελάχιστα που γνωρίζω παρόμοιες συμπεριφορές αν έχουν μικρή διάρκεια μπορεί να προέρχονται από υπογλυκαιμίες, μικρά εγκεφαλικά επεισόδια ή κάτι παρόμοιο. Αν έχουν μεγάλη διάρκεια φαντάζομαι οδηγούν σε σοβαρότερες καταστάσεις όπως για παράδειγμα εγκεφαλοπάθειες.
    Κάθε επιπρόσθετο στρεσάρισμα επιδεινώνει την κατάσταση.
    Για τη διατροφή τώρα... λίγη περίλλα παραπάνω στο μείγμα του νομίζω τον καλύπτει αν φάει. Αν όμως δεν έχει δείξει διάθεση να τραφεί πολύ φοβάμαι πως έχει πάρει το δρόμο χωρίς επιστροφή.

18. Stfns

Stfns PB Member

Σύμφωνώ με τον Γιάννη. Ότι και να σου πούμε οι υπόλοιποι είναι απλά εικασίες. Αν και ξέρεις καλύτερα από όλους μας που να απευθυνθείς προς διευκόλυνσή σου το παρακάτω link:
    https://petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

19. TheBigL

TheBigL PB Member

Περαστικά του να είναι Αλίκη

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Παιδιά τέλος το σπαστίκο τικ!!!! Απλά επειδή ο γλύκας το βράδυ δεν κοιμήθηκε κοιμάται τώρα όρθιος ή κάθεται λίγο πιο νωχελικός.. Αλλά φουσκωμένος δεν είναι!

Βραστό αυγουλάκι και νερό με χαμομήλι. Απλά δε ξέρω αν τρώει και αν πίνει νερό... Να τον ταίσω? Να του δώσω νερό με χαμομήλι με το ζόρι ή θα τον ζορίσω και θα στρεσαριστεί ξανά??

Πιστεύω την σκαπούλαρε ο μικρός μου!!! :D :D :D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...