Μάλλον άρρωστη καρδερίνα

Συζήτηση με θέμα Μάλλον άρρωστη καρδερίνα, που ξεκίνησε από billdere, στο Forum 'Ασθένειες Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 10 Οκτ 2015.

1. billdere

billdere PB Member

Καλημέρα παιδιά.
    Όπως όλοι γνωρίζεται έχω μια καρδερίνα μεγάλη σε ηλικία, 8μιση χρονών.
    Ακόμα δεν έχει τελείωσει την πτερόροια..
    Τις τελευταιές 3 μέρες είναι λίγο αδιάθετη, κάθεται στο κάτω κλαδάκι που δεν είναι ιδιαίτερα ψηλά, στο ύψος της σακούλας δηλαδή και κάθεται εκεί..
    Οι κουτσουλιές της είναι κανονικές αλλά και καμιά φορα πιο υγρές.
    Της έβαλα σήμερα μια πολυβιταμίνη στο νερό..boggena multi-vit..

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Κοιλιά είδες; Τι διατροφή ακολουθείς;

3. billdere

billdere PB Member

Η κοιλιά της είναι κανονική..όπως πρέπει να είναι..
    Η διατροφή της είναι versele-laga μίγμα σπόρων για άγρια πουλιά και αυγοτροφή versele-laga.
    Στάυρο, υπάρχει περίπτωση λόγο γύρανσης να πονάει και να κάθεται κάτω?
    Πάντως με το που με δει ανεβαίνει πάνω

4. Stavros

Δεν πονάνε τα γηρατειά, αλλά τα προβλήματα που προκύπτουν λόγω γήρατος. Αυτό ψάχνουμε στην ουσία να βρούμε, αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Να κοιτάξεις τα πόδια της και κυρίως τις αρθρώσεις εάν είναι σε καλή κατάσταση. Εάν δεν φουσκώνει μάλλον δεν πονάει ή ασθενεί αλλά έχει μια γενικότερη εξάντληση, λόγω γήρατος αυτό. Δεν μου φαίνεται πολύ πιθανόν πάντως να συμβαίνει το δεύτερο, μιας και είναι νωρίς για κάτι τέτοιο.

5. billdere

billdere PB Member

Καθαρισα ολα τα πουλακια το πρωι..
    οποτε τσεκαρα τωρα ξανα κουτσουλιες και λοιπα..
    Την ειδα να καθεται στο πανω ξυλακι με το κεφαλι προς τα μεσα και λιγο φουσκωμενη..κουτσουλιες υγρες και λιγο χοντρες..εντερικα να ειναι?
    Τα ποδια της ειναι σαν να ειναι μικρου παιδιου..πολυ απαλα..

6. Stavros

Πόσες μέρες το κάνει αυτό; Είναι ολόκληρη την ημέρα έτσι;

Δυστυχώς μέσω περιγραφής δεν μπορώ να ξέρω Βασίλη. Από φωτογραφία και είνα δύσκολο να αντιληφθείς λεπτομέρειες. Φοβάμαι όμως ότι θα χρειαστεί τουλάχιστον φωτογραφία κοιλιά, κουτσουλιές.

Την πολυβιταμίνη συνέχισε την. Στη διατροφή μόνο σπόρους. Όχι λαχανικά, όχι αυγοτροφή.

7. billdere

billdere PB Member

Στάυρο δεν γνωρίζω πόσες μέρες είναι έτσι λόγο στρατού..3 μέρες εγω την βλέπω έτσι αλλά δεν είχα τον απαραίτητο χρόνο για να καταλάβω τι έχει.. και έτσι την πάτησα..
    Δεν δίνω τίποτε άλλο στην διατροφή της εκτός από αυτά που σου είπα παραπάνω..
    Την έβαλα μέσα στο σπίτι τώρα..
    Φωτογραφίες θα ανεβάσω σε λιγάκι..

8. billdere

billdere PB Member

Στάυρο έκανα μια προσπάθεια τώρα να την ξαναπιάσω..αλλά έχω πρόβλημα τώρα..
    Την έπιασα πριν να δω την κοιλιά της για αν έχει καρίνα και έχει νευριάσει τώρα και μου κανει επιθέσεις..Σκέψου οτι περνάω μόνο το χέρι μου από το κλουβί και πετάγεται να με τσιμπήσει..
    Οπότε θα ανεβάσω μόνο τις κουτσουλιές της..

111rsz_20151010_115650 (900 x 506).jpg 222rsz_20151010_115715 (900 x 506).jpg

9. Stavros

Δεν βλέπω κάτι σε αυτές.

10. sdc

sdc PB Member

Η καρδερίνα δεν έχει δύναμη να σπάσει τους σπόρους άρα δεν τρώει, να της βάλεις μαλακή τροφή

11. billdere

billdere PB Member

Μια χαρα τρωει η καρδερινα..σημερα την καθαρισα και μετα απο λιγο τραβηχτηκαν οι φωτογραφιες..

12. billdere

billdere PB Member

Τότε τι μπορεί να είναι Στάυρο?

13. sdc

sdc PB Member

Και εγώ από τις φωτο κατάλαβα ότι δεν τρώει εάν δεις καλυτέρα οι σπόροι πάνω στο χαρτί είναι ίδιοι με αυτούς που έχεις στην συσκευασία.

14. YannisK

YannisK PB Known Member

Αυτή η εποχή είναι δύσκολη για τις καρδερίνες λόγω αύξησης των κοκκιδίων, στα οποία οι καρδερίνες είναι ιδιαίτερα ευαίσθητες. Βάλτην σε στεγνό και ζεστό χώρο. Αν μπορείς να αυξήσεις την θερμοκασία θα την βοηθήσει. Καλή καθαριότητα και στεγνό κλουβί. Καθαρές πατήθρες. Μπορούν να βοηθήσουν τα αρωματικά βότανα, chia, foniopaddy.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...