Λυπαμαι τον παπαγαλο αμαζονιου που βρισκεται στο μαναβικο

Συζήτηση με θέμα Λυπαμαι τον παπαγαλο αμαζονιου που βρισκεται στο μαναβικο, που ξεκίνησε από Ταμαρα, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 18 Ιαν 2009.

1. Ταμαρα

Ταμαρα PB New Member

Καλησπερα σε ολους, εδω και αρκετο καιρο καθως πηγαινω προπονηση βλεπω σε ενα μαναβικο εναν παπαγαλο αμαζονιου,ο μικρουλης ειναι παντα εξω και στο σημειο που τον εχουν βαλει κανει ρευμα, καθε φορα που τον βλεπω καθεται σε μια γωνια φοβισμενος, ποτε δεν εχω προσεξει στο κλουβι να εχει καποιο φρουτο η λαχανικα, για παιχνιδια δεν το συζηταμε καν! Αυτο ομως που με εκνευρισε ειναι οτι πριν μια ωρα που γυρισα σπιτι ηταν παλι εκει ευτυχως που το κλουβι ειναι σκεπασμενο, κανει πολυ κρυο σημερα και φυσαει, το μαναβικο κλειστο και ο παπαγαλος εξω, ειναι κλειστο γυρω γυρω με κατι σαν πατζουρια αλλα και παλι και αερας μπαινει και ο θορυβος απο τον δρομο ακουγεται. Σιγουρα η φασαρια απο τον δρομο τον τρομαζει πολυ! Στεναχωριεμαι παρα πολυ να τον βλεπω εκει. Να μιλησω στην κοπελα μου δουλευει εκει η θα φανω πολυ αγενης? εσεις τι θα κανατε στη θεση μου? Δεν μπορω να καταλαβω γιατι παιρνουν κατοικιδια απο τη στιγμη που δεν ασχολουνται μαζι τους. Εγω ειμαι προθυμη να τον αγορασω για να μην τον βλεπω ετσι!

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Ταμάρα μπορείς να πεις με ευγενικό και ήρεμο τρόπο στον μαγαζάτορα ότι δεν είναι σωστός ο τρόπος που φροντίζει το πουλάκι...πες του πώς θα μπορούσε να καλυτερέψει την διαβίωση του. Αν του το πεις με ωραίο τρόπο πιστεύω ότι θα κάνει κάτι. :rolleyes:

3. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Δεν εχεις να χασεις κατι με το να ρωτησεις αν στον δινουν. :) Αρχικα προσπαθησε να τους εξηγησεις τι κανουν λαθος. Αν σου πει οτι ειναι μια χαρα και ξερει αυτος, (το πιο πιθανο) τοτε μπορεις να του το προτεινεις...

4. mariah

mariah PB Member

Θα μπορουσες να του μιλησεις οτι υπαρχει και το φορουμ για τα πουλια και αν θελει να ενημερωθει για τη σωστη διαβιωση του.

5. Lianita

Lianita PB New Member

Ταμαρα μπραβο για την ευαισθησια σου. Πρεπει οντως να παρεμβεις κ με ευγενικο τροπο να τους δωσεις μερικες συμβουλες σχετικα με την διαβιωση του παπαγαλου. Ρωτα ακομα και αν στον πουλανε. Για μενα η δευτερη λυση ειναι η καλυτερη μιας και δεν βλεπω ανθρωπους προθυμους να βελτιωσουν την ζωη του παπαγαλου τους.

6. dimitrisss

dimitrisss PB New Member

x

που ακριβως ειναι το μαναβικο?

υπαρχουν λυσεις!

7. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

δεν χρειαζεται να μαθεις που ειναι δημητρη. αν παρατηρησεις λιγο τι συμβαινει γυρω σου θα δεις πολλα ζωα σε αθλιες συνθηκες διαβιωσης,ειτε ειναι αδεσποτα,ειτε σε μαγαζια πετ σοπ,σε βενζιναδικα και σε χιλια δυο σημεια. https://petbirds.gr/threads/9524/ ο τυπος εχει ενα εξωτικο αξεσουαρ στο μαγαζι του,μια μασκωτ,και δεν νομιζω να θελει να το αποχωριστει για τις δικες μας ευαισθησιες. το πολυ πολυ να τσακωθειτε και να συγχιστεις...

8. mariah

mariah PB Member

Σημερα περνουσα απο κεντρικο δρομο του Περιστεριου(κοντα στη Ζωοφιλια)και μεσα σ'ενα ανθοπωλειο ειχανε σε μεγαλο κλουβι εναν κοκατου,ο οποιος ειχε γυρω στον λαιμο κατι σαν κολαρο(μηπως ειχε κανει επεμβαση?).Το πουλακι φαινοταν πολυ ταλαιπωρημενο,στεναχωρημενο και αδυνατο.Βιαζομουν πολυ και δεν προλαβα να σταματησω.Αν περασω μεσα στη βδομαδα παλι απο'κει σιγουρα θα σταματησω και θα ρωτησω τι του συμβαινει.Θα τους μιλησω και για το PB,αν ενδιαφερονται να ενημερωθουν.Αν δεν ενδιαφερονται θα τους ζητησω καποιος να το υιοθετησει.Το λυπηθηκα πολυ.

9. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Το κολάρο είναι για να μην τρώει τα φτερά του ;) οπότε το πουλί έχει σίγουρα πρόβλημα.

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Υπαρχουν καποια ειδη κολαρων για παπαγαλους που μαδιουνται η ακομη και ακρωτηριαζονται μονοι τους ως αποτελεσμα της κακης φροντιδας.(τα οποια δεν αντιμετωπιζουν την αιτια του προβληματος και πολλες φορες κανουν τα πραγματα χειροτερα). Μαλλον κατι τετοιο θα ειναι γιατι για να τον στειλανε για εγχειρηση απο ελληνικο πετ σοπ , χλωμο το βλεπω... :rolleyes:

11. mariah

mariah PB Member

Παντως παιδια φαινονταν πολυ ταλαιπωρημενο το κακομοιρο.:(Θα περασω σιγουρα απο'κει και θα τους μιλησω.

12. greveniwtis

greveniwtis PB New Member

είχε και ο δικός μου τέτοιο πρόβλημα, οπότε το κολάρο ήταν αναγκαίο .

13. johnny

johnny PB New Member

Ταμαρα τι έγινε τελικά με το φίλο μας?:confused:

14. tsitadim

tsitadim PB New Member

Το ξεπέρασε τελικά το πρόβλημα; Και ο δικός μου το ίδιο πρόβλημα έχει. Μαδιέται.

15. greveniwtis

greveniwtis PB New Member

ναι , όλα καλά τώρα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...