Λούγαρα, λουγαροκάναρα

Συζήτηση με θέμα Λούγαρα, λουγαροκάναρα, που ξεκίνησε από sophia pj., στο Forum 'Γενικά για Ιθαγενή Πουλιά - Υβρίδια' του PetBirds, 2 Φεβ 2007.

1. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Γεια σας!Ποιος γνωριζει να μου πει ,(Α)πως καταλαβαινουμε ποτε ενα αρσενικο λουγαρο ειναι ετοιμο για ζευγαρωμα??και (β)τα θηλυκα λουγαροκαναρα ειναι στειρα και αφωνα?

Ευχαριστω!

2. Δεν γνωρίζω ακριβώς αλλά νομίζω πως το κελαδημα ειναι ο ασφαλέστερος τρόπος διάκρισης

3. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αν και δε γνωρίζω τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου, παραθέτω τα ακόλουθα προς ενημέρωση:

Ελλ: Λούγαρο
    Αγγλική Ονομασία: European Siskin
    Λατινική Ονομασία: Carduelis Spinus

1. Αρσενικό
    2. Θηλυκό

Συνημμένα Αρχεία:

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Σοφια λίγα πράγματα εχει εδω <dead link>
    αλλα δεν ξερω αν θα βρεις ακριβως τις πληροφοριες που ψαχνεις.

5. Λεονάρδος

Λεονάρδος PB New Member

Όπως θα είδες και στις παραπάνω φώτο του φίλου administrator :) το αρσενικό Λούγαρο έχει ποιο έντονο μαύρο σκουφί από το θηλυκό, όπως επίσης και το χρώμα του είναι ποιο έντονο. (στα αγριοπούλια, τουλάχιστον εγώ, διαλέγω πάντα αυτά με το ποιο έντονο χρώμα. Όταν γίνεται αυτό οι πιθανότητες το πουλί να είναι αρσενικό αυξάνονται κατά πολύ, όπως επίσης και το να σου βγει « καλό πουλί».
    Τώρα για τα θηλυκά όταν λες στείρα εννοείς από φωνή; Αν ναι τότε θα πρέπει να σου πω ότι εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κάποιο αγριοπούλι που να κελαηδάει το θηλυκό περισσότερο από το αρσενικό, αλλά και να κελαηδάει σίγουρα δεν θα αξίζει τόσο όσο το αρσενικό. Αν το στείρα το χρησιμοποιείς με την κανονική του Αινεία τότε πρέπει να πω ότι είναι παράλογο να μην είναι στείρα τα αρσενικά και να είναι τα θηλυκά, για τη διαιώνιση του είδους, καταλαβαίνεις :D.
    Δεν έχω ασχοληθεί με την αναπαραγωγή αυτού του είδους :( αλλά φαντάζομαι οτι το αντιλαμβάνεσαι από το φλερτ που κάνει στο θηλυκό, από την αύξηση του κελαδήματος και από την συμπεριφορά του γενικότερα. Από διάφορα άρθρα που κατά καιρούς έχουν πέσει στα χέρια μου έμαθα ότι το Λούγαρο ζευγαρώνει πολύ ποιο εύκολα από την Καρδερίνα! Δοκίμασε δεν έχεις να χάσεις τίποτα, ‘ και αν σου κάτσει…..’

6. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Ευχαριστω για την απαντηση Λεοναρδε! Η ερωτηση μου περι στειροτητας και αφωνιας (θηλυκου)αφορουσε τα λουγαροκαναρα...αν δηλαδη ισχυει κατι αναλογο με τα καρδερινοκαναρα που ως γνωστο ειναι στειρα (κυριολεκτικα)και αφωνα.!:)

7. niktaoys

niktaoys PB New Member

Σοφία το αρσενικό το καταλαβαίνουμε όταν είναι έτοιμο από το έντονα συνεχόμενο κελαίδημα του αλλά παράλληλα χαμηλώνει τις φτερούγες του και αν υπάρχει θηλυκό στο κλουβί ορμάει για να κάνει την "δουλειά". Κάτι ανάλογο με τους φλώρους δηλαδή! Για το μόνο που δε βάζω το χέρι μου στη φωτιά είναι για το αν αλλάζει χρώμα η μύτη τους. Μόλις το προσέξω θα σου πω!
    Τώρα όσον αφορά τα θηλυκά λουγαροκάναρα εγώ ξέρω ότι είναι στείρα και από φωνή κάνουν μόνο το απλό κάλεσμα όπως και τα θηλυκά καναρίνια!
    Ελπίζω να βοήθησα...

8. dhmhtrhs13

dhmhtrhs13 PB New Member

τα λουγαρα, ειναι αυτα που λεμε σκαθακια??

9. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

ΣΚΑΡΘΑΚΙΑ.!

serinus serinus

10. niktaoys

niktaoys PB New Member

Λοιπόν για να ξεκαθαρίσουμε λίγο με τις ονομασίες γιατί από περιοχή σε περιοχή τα λέμε διαφορετικά να πω τα εξής:
    Σκαρθάκι (Αθήνα) ή Εργανέλι (Θεσσαλονίκη) είναι αυτό που έχει βάλει ο Μάκης και
    Λούγαρο (Αθήνα) ή Σκαθί και Σκαθάκι (Θεσσαλονίκη) είναι αυτό που έχει βάλει ο Σταύρος. ;)

11. dhmhtrhs13

dhmhtrhs13 PB New Member

Οκ ρε Νικο,

Να ξερω τι εννοουν οταν λενε λουγαρο..:D την ειχα καιρο αυτην την απορια..

Ευχαριστω..

12. mgerom

carduelis spinus(χρυσοκαρδερίνα)

(σκαρθάκι) serinus serinus

κοντά - κοντά για συγκρίσεις.

Πανέμορφα και με ωραίους ήχους και τα δύο.

13. Λεονάρδος

Λεονάρδος PB New Member

Η δεύτερη φώτο που έχεις βάλει εμένα μου θυμίζει Τσιχλόνι:D, εν πάση περιπτώση στην Ήπειρο και στην Αιτωλοακαρνανία το Σκαρθί το λένε και Φριτζιλίνι!

14. Isidoros

Isidoros PB New Member

Η δέυερη φωτογραφία παιδιά δεν είναι σκαρθάκι αλλά τσιχλόνι.

15. sophia pj.

sophia pj. PB New Member

Γιαννενα... no ..φριτζιλινι!:D

16. Λεονάρδος

Λεονάρδος PB New Member

Ευχαριστώ Ισίδωρε, ευτυχώς δεν με γελούν τα μάτια μου :D!

17. mgerom

ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ
    παιδιά ζητώ συγνώμη δεν το πρόσεξα ενορίτερα να το διορθώσω.
    Πρόκειται για το serinus της Μοζαμβίκης και όχι το ευρωπαικό.

Προς αποκατάστασην .....ιδού ο Ευρωπαίος με τις
    ονομασίες του ,ανα κράτος. Ωραίος τύπος ε ?

Serinus serinus 10203
    UK: Serin DE: Girlitz
    FR: Serin cini ES: Verdecillo
    CZ: zvonohlik zahradni DK: Gulirisk
    NL: Europese Kanarie PL: Kulczyk
    IT: Verzellino FI: Keltahemppo
    HU: Csicsorke SE: Gulhalmpling
    NO: Gulirisk TR: kucuk iskete
    SK: kanarik polny PT: Chamariz
    LV: Girlicis EE: Koldvint

Συνημμένα Αρχεία:

18. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Νομίζω πως κάποια στιγμή θα πρέπει να φτιάξουμε ένα κατάλογο παρουσιάζοντας ένα ένα τα ιθαγενή και στη συνέχεια ο καθένας μας να δίνει την ονομασία με την οποία είναι γνωστά στον τόπο του.

Πιστεύω πως δεν υπάρχει κανένα πουλί της ελληνικής πανίδας που να έχει μόνο ένα όνομα με το οποίο να είναι γνωστό σε όλη τη χώρα.

19. mgerom

Οταν είσαι έτοιμος πες μου ,πώς θέλεις να σου στείλω φωτογραφικό υλικό.Εννοώ διαστάσεις και ποιότητα φωτογραφιών.

20. dhmhtrhs13

dhmhtrhs13 PB New Member

Το ανεφερα και αλλου αυτο αλλα κανεις δεν μου απαντησε.. :( Πολυ καλη ιδεα! να εχει και τις κατα τοπους ονομασιες.. Να ξερουμε και εμεις οι ασχετοι απο αυτα, για πιο πουλι συζητατε και επιτελους να τα ξεχωριζουμε..!:D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...