Λουγαρος που συνεχως ξυνεται

Συζήτηση με θέμα Λουγαρος που συνεχως ξυνεται, που ξεκίνησε από alekan13, στο Forum 'Ασθένειες Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 31 Μαϊ 2008.

1. alekan13

alekan13 PB New Member

ti lete?paratiro oti to poulaki synexeia ksynete kai olo fouskonei kai ksefouskonei to fteroma tou,niotho san na mou leei oti kati ton enoxlei,sto pet shop pou tous to eipa mou eipan pos einai fainomeno ton imeron tou kalokairiou ta poulia na vgazoun psires apo tin zesti kai mou dosane ena dialyma na ton psekaso,to ekana alla veltisosi den eida,eseis ti lete?
    mporo me kapoio tropo na diapistoso an pragmati exeis psires?
    i mipos ksynete epeidi apla zestane o kairos?

2. lizard

lizard PB Member Article Writer

αν μπορεις πες μας με ποιο διαλυμα ψεκασες το λουγαρο σου αλλα αφου δεν εγινε τιποτα με το ψεκασμα μαλλον θα του αρεσει να καθαριζει το σωμα του και να το τακτοποιει.

3. τονυ

τονυ PB New Member

αν εχει ψειρες οι περισοτερες θα ειναι κατω απο τις φτερουγες σικωσετες και δες αν εχει αν εχει το πουλι λογικα θα εχει και στα κλαρια του κλουβιου δες με πιο προσεκτικη ματια

4. alekan13

alekan13 PB New Member

paidia sos!to psekasa me to spray pinex tis tafarm symfona me tis odogies tou petsopa mou,to pouli edo kai mia ora exei katsei san mastouromeno se ena kladi kai den kouniete,kai to xeri pou vazo mesa den antidra.
    ti na kano peite mou,giati nomizo pos to xano!:(

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Βγάλε το πουλάκι στην βεράντα σε δροσερό σημείο
    και περίμενε.Θα αντιδράσει σε λίγο.Μη τρελλένεσαι ,λίγο υπομονή.

6. alekan13

alekan13 PB New Member

sti veranta to eixo etsi ki allios,entaksei telika synilthe,apla mou ekane entyposi pos eixe auti tin antidrasi meta apo kamia ora afou to psekasa,pragmatika ekane les kai eixe mastourosei kai se syndiasmo me tin periergi myrodia tous spray mou mpikane ypopsies.
    tespa ola kala oso gia to ksysimo,ego to xreos mou to ekana,an thelei na ksynete dikaioma tou :D

7. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  8. alekan13

alekan13 PB New Member

το θεμα ειναι πως επειδη ειδη το ψεκασα με το σπρευ που αναφερω πιο πανω και το πουλακι το οποιο το εχω κανει ανθρωπο,τρωει απο το χερι μου και τα σχετικα,εχει στρεσαριστει αρκετα,σκεφτομαι μηπως απλα ξυνετε απο την ζεστη η γενικα του αρεσει να φτιαχνει το φτερωμα του κι εγω παω σαν βλακας και του χαλαω την ζαχαρενια του.
    βεβαια επειδη εχω και μια σχετικη εμπειρια,το πουλι ξυνετε συνεχως αλλα δεν εχω παρατηρησει να χανει φτερωμα,και επισης οσο αφορα τις ψειρες δεν εχω δει καμια ουτε σε κλαδια ουτε πουθενα μεσα στο κλουβι.
    επισης του βαζω να κανει μπανακι αλλα αυτος δεν πλησιαζει καν και προβληματιζομαι :rolleyes: .
    τεσπα θα το παρακολουθησω και θα σας ενημερωσω.παντως καθε αποψη απο εσας φιλοι μου εδω μεσα ειναι αποδεκτη και καλοδεχουμενη και ευχαριστω για την βοηθεια σας,γιατι αυτο το λουγαρακι ειναι μια μεγαλη αδυναμια μου και δεν θελω να ταλαιπωρητε.
    Σας υποσχομαι συντομα και φωτο απο τον ομορφο φιλαρακο μου!

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016

Μοιραστείτε

Φόρτωση...