Λουγαρα τα πρωτα μικρά

Συζήτηση με θέμα Λουγαρα τα πρωτα μικρά, που ξεκίνησε από carduelis, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 26 Ιουν 2008.

1. carduelis

carduelis PB New Member

Παιδιά θυμαστε κάτι λουγαρα που είχα αναφέρει σε ένα προηγούμενο ποστ που σας έλεγε ότι ταχα μαζί κ κάναν αυγά αλλά δεν ήμουν σίγουρος ότι έχουν ζευγαρώσει. Ε λοιπόν σήμερα βγηκε το πρωτο πουλί κατι που δεν περιμενα κ έγινα τρισευτυχισμένος:D. υπάρχουν καποιες ειδικές τροφές που πρεπει να βάλω ή τα ίδια με τα καναρίνια?

2. larys

larys PB Member

Να σου ζήσουν Ηλία.Με το καλό στο κλαρί:)

3. Μπράβο Λιάκο να σου ζήσει.Απο τροφή αυγουλάκι και μηλαράκι.

4. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Είδες που λέγαμε να μην τα χωρίσεις και ότι μπορεί να ζευγάρωσαν χωρίς να τα έχεις δει; Αυγοτροφή για αγριοπούλια πάρε. Εγώ για τα φλώρια που έβγαλα έφτιαχνα μείγμα από βραστό αυγό στον τρίφτη με αυγοτροφή για αγριοπούλια η οποία περιέχει αρκετές ζωικές πρωτεΐνες. Άντε με το καλό να μεγαλώσουν να δούμε και φωτό.:)

5. Kostas21

Kostas21 PB Member

Nα σου ζησουν Ηλια!

6. alekan13

alekan13 PB New Member

φιλε ηλια να σου ζησουν!
    αν μπορεις η απο εδω η απο πμ στειλε μου και πες μου τις συνθηκες που τα ζευγαρωσες!
    διαφορες σημαντικες πληροφοριες,οπως ποσο καιρο τα ειχες μαζι,τα ειχες σε κλουβα τα ειχες σε ζευγαρωστρα?αν ναι σε τι μεγεθος?πες τα ολα ηλια!:D

7. Μπράβο Ηλία, να σου ζήσουν.
    Αν στο μείγμα του Βασίλη προσέθετες μετά την τρίτη μέρα
    & κανά βλαστωμένο σπόρο, ακόμα καλύτερα.

8. valantis1

valantis1 PB New Member

Να σου ζησουνε Ηλια με το καλο να μεγαλωσουνε.

9. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Κοίτα εδώ είναι το post που αναφέρονται αυτά που ρωτάς https://petbirds.gr/threads/5019/

Χάρη συμφωνώ απόλυτα για τους βλαστωμένους σπόρους, απλά λίγοι τους χρησιμοποιούν λόγω προετοιμασίας γιαυτό δεν τους ανέφερα.

10. SAKMP1

SAKMP1 PB New Member

Να σου ζησουν Ηλια,βαλε και καμια φωτο μολις μεγαλωσουν λιγο να τα δουμε.

11. lizard

lizard PB Member Article Writer

να σου ζησουν φιλε μπραβο αντε περιμενουμε και φωτο να δουμε.

12. aggel

aggel PB New Member

να σου ζησουν μετα καλο και οταν μεγαλωσουν θελουμε επειγοντος φωτος

13. carduelis

carduelis PB New Member

Σας ευχαριστω όλους για τα καλά σας λογιά κ για τις πολυτιμες συμβουλές σας που με οδήγησαν σε αυτό το αποτέλεσμα.Συντομα μολις μεγαλωσουν λιγο οι νεοσσοί θα βαλω φωτο. Ρε παιδια να σας ρωτησω γιατί ενω χτες βγηκε ένα πουλι σημερα βγηκαν δυο? Κ κατι άλλο αν θέλω να βοηθησω την μάνα στο τάισμα των νεοσσών πρέπει να την παίρνω την φωλιά απ το κλουβί?(έχει γεννησει σε εξωτερική φωλιά). Κ κάτι τελευταιο να συνεχισω σε δευτερα γεννα?(σημειωση: τα έχω σε εσωτερικό χωρο)

14. carduelis

carduelis PB New Member

Ας απαντησει καποιος...

15. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Να σου ζήσουν! Τα αυγά τα είχες πάρει ή τα άφησες? Υποθέτω οτι βγήκαν μαζί λογο θερμοκρασίας ή τρεφοντουσαν σωστά μέσα στο αυγό (υπόθεση κάνω), μου έχει συμβεί και εμένα. Αν μπορείς να ανοίγεις την φωλιά απο πίσω θα ήταν καλυτερα απο το να την πέρνεις και να αναστατώνεις το ζευγάρι. Αν όχι προσπάθησε να την πέρνεις ήρεμα και να ταίζεις γρήγορα. Γνώμη μου να μην συνεχίσεις νεα γέννα, όσο να ναι οι θερμοκρασίες είναι μεγάλες και η πτερόροια έχει ξεκινήσει σε πολλούς.

Φιλικά

16. City

City PB New Member

Να σου ζήσουν φιλε με το καλο στο κλαρί .Αν δεν θέλεις να την παίρνεις ανοιξε την πορτουλα που έχει απο πίσω η φωλια και ταισε τα(Εγω αυτό έκανα στα καναρίνια μου)

17. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Επειδή δεν είναι καναρίνι αλλά άγριοπούλι θα έλεγα να ταΐσεις μόνο αν είναι απόλυτη ανάγκη. Από τη φύση τους τα αγριοπούλια ταΐζουν καλά οπότε δεν νομίζω να χρειαστεί. Προσοχή αν το ενοχλήσεις πολύ μπορεί να σου χαλάσει ό,τι χαίρεσαι μέχρι τώρα, είναι απρόβλεπτα τα άγρια.

18. carduelis

carduelis PB New Member

Re paidia na sas rwtisw kati. Panw stin fwlia(eksoteriki) exw kati kladakia me peukovelones autes oi peukovelones omws me empodizoun na vlepw tous neossous. Ti mou proteinete na kanw gia na lu8ei to provlima na vgalw ta kladakia i uparxei kindunos na min noiw8ei asfalis h 8uliki ?
    (Suggnwmi pou grafw se...greekglis alla einai epeidi grafw to munima apo kinito pou den exei Ellinika)

19. carduelis

carduelis PB New Member

Paidia k kati allo pou molis twra paratirisa. H 8uliki exei mplegmena sta podia tis para pola nimata k prospa8ei xwris omos apotelesma na bgalei. Ti na kanw na thn parw gia ligo apo to kloubi k na tis ta vgalw egw i uparxei kindunos an tn enoxlisw na paratisei t mikra. Sas iketetw apantiste m oso pio grigora mporeite einai anagki.

20. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Τα κλαδάκια μην τα βγάλεις δεν υπάρχει λόγος να ρισκάρεις. Τα πόδια ξέμπλεξέ τα καθώς υπάρχει κίνδυνος να σου μπλεχτεί πουθενά και να το χάσεις άδικα το πουλί. Υπάρχει ένα μικρό ρίσκο να τρομάξει αλλά δεν πρόκειται για την ασφάλειά της οπότε εγώ τουλάχιστον δεν θα το σκεφτόμουν καν.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...